Zakończyło się spotkanie głów Kościołów prawosławnych w Ammanie
27 lutego 2020 | 20:20 | kg (KAI/Credo-Press) / hsz | Amman Ⓒ Ⓟ
Wszystkie postanowienia o charakterze ogólnoprawosławnym, łącznie z udzielaniem autokefalii poszczególnym Kościołom, winny zostać ostatecznie ujęte w duchu wszechprawosławnego dialogu, jedności i konsensusu. Mówi o tym dokument końcowy spotkania głów i przedstawicieli lokalnych Kościołów prawosławnych, które 26 lutego odbyło się w stolicy Jordanii – Ammanie. Wzięły w nim udział delegacje 6 Kościołów, m.in. z Polski.
Uczestnicy wydarzenia podkreślili na wstępie troskę jego inicjatora, patriarchy jerozolimskiego Teofila III o niedopuszczenie do nieuchronnej groźby rozłamu „w ramach naszych kontaktów prawosławnych”. Podziękowali też królowi Jordanii Abdullahowi II – strażnikowi chrześcijańskich i muzułmańskich miejsc świętych w Ziemi Świętej oraz narodowi tego kraju za współudział w przeprowadzeniu tego zgromadzenia w ich stolicy. Podkreślono „wybitną pracę Jego Królewskiej Mości na rzecz sprzyjania dialogowi międzywyznaniowemu na szczeblu międzynarodowym”.
Oddzielnie podziękowano również Patriarchatowi Jerozolimskiemu i jego zwierzchnikowi Teofilowi „za wszystkie nieustanne wysiłki zmierzające do torowania drogi do dialogu i jednoczenia braci w cennym duchu jedności”. Hierarchowie zwrócili uwagę, że „światło bijące z Jerozolimy świadczy o tym, że Święte Miasto stale głosi swój wielowyznaniowy i wielokulturowy charakter, budząc radość samym swym istnieniem jako ciepłego domu dla trzech religii Abrahamowych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu”.
Według uczestników zebrania miało ono za zadanie „umacniać braterskie więzi między braćmi i ich Kościołami, sprzyjać więzom pokoju w Chrystusie między nimi, opowiadać się za jednością Kościołów prawosławnych i odbudować dialog w modlitewnej nadziei na pojednanie tam, gdzie były rozbieżności”.
W atmosferze „bratniej miłości” uzgodniono, że postanowienia dotyczące zagadnień o znaczeniu ogólnym, łącznie z udzielaniem autokefalii poszczególnym Kościołom, winny być ostatecznie podjęte w duchu wszechprawosławnego dialogu i jedności oraz ogólnoprawosławnego konsensusu. W tym kontekście wymieniono sytuację kościelną na Ukrainie, gdzie niezbędny jest dialog ogólnoukraiński i w Macedonii Północnej, w której potrzebny jest dialog z Patriarchatem Serbskim przy ogólnoprawosławnym poparciu. Uczestnicy obrad wezwali ponadto władze Czarnogóry do poszanowania i obrony podstawowego prawa własności majątkowej, łącznie z własnością kościelną.
Delegaci zgodzili się, że winni spotkać się jak bracia, najlepiej do końca tego roku, aby umocnić więzy wspólnoty przez modlitwę i dialog. Wyrazili nadzieję, że do tego dialogu włączy się patriarcha Konstantynopola Bartłomiej „ze znanym starszeństwem honorowym” i inni bracia-zwierzchnicy.
Przyjęto również apel patriarchy Teofila III o przeprowadzenie spotkania modlitewnego o pokój, zaprzestanie wojny, chorób i cierpień, za wszystkich chrześcijan i o jedność Kościoła prawosławnego. Modlitwa ta winna się odbyć w siedzibie Matki Kościołów – w bazylice Grobu Pańskiego (Zmartwychwstania Chrystusa) w Jerozolimie, przed Grobem Pańskim, z którego On zmartwychwstał i głosi pokój całemu światu – stwierdzili na zakończenie uczestnicy spotkania w Ammanie.
Na czele poszczególnych delegacji stali: Patriarchatu Jerozolimskiego – patriarcha Teofil III, Moskiewskiego – patriarcha Cyryl, Serbskiego – patriarcha Ireneusz, Rumuńskiego – metropolita Nifont, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – abp Abel oraz Kościoła Ziem Czeskich i Słowacji – jego zwierzchnik, metropolita Rościsław.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.