Zakończyło się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej
01 kwietnia 2012 | 21:41 | pab Ⓒ Ⓟ
W Łańcucie zakończyły się trzydniowe obchody Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), w którym wzięło udział blisko 5 tysięcy młodzieży. Punktem kulminacyjnym Spotkania była dzisiejsza Msza św. na Rynku, której przewodniczył bp Marian Buczek, pochodzący z okolic Łańcuta ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie wraz z abp. Józefem Michalikiem. – Tam, gdzie nie ma przykazań Bożych i krzyża, nic nam nie wyjdzie – mówił bp Buczek w homilii.
Eucharystię poprzedził obrzęd poświęcenia palm i procesja z palmami. Oprócz zgromadzonej na Spotkaniu młodzieży, w wydarzeniu uczestniczyli także biskupi pomocniczy z Przemyśla, kilkudziesięciu kapłanów oraz wielu mieszkańców Łańcuta.
W homilii bp Buczek opowiadał jakie skutki na Ukrainie przyniosła ideologia budowania świata bez Boga. – Jak mówią nam dzisiejsi, żyjący tam na wschodniej Ukrainie, „zbudowaliśmy sobie piekło”. Bo tam, gdzie nie ma przykazań Bożych, gdzie nie ma krzyża, nic nam nie wyjdzie – mówił.
Odniósł się także do profanacji krzyża na Krakowskim Przedmieściu latem 2010 r. Wydarzenia te były bardzo dokładnie relacjonowane w ukraińskich telewizjach. – Pytano mnie, czy Polacy zgłupieli do reszty, czy są gorsi od komunistów za czasów Związku Radzieckiego. Bo wtedy, gdy burzono świątynie i krzyże, robiono to pod osłoną nocy, ponieważ każdy uważał to za barbarzyństwo. A w Polsce robi się z tego bohaterstwo – powiedział ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej.
Bp Buczek wyznaczył zadanie uczestnikom liturgii. – Idźcie teraz do swoich parafii, tłumaczcie swoim koleżankom i kolegom: żadnych dewiantów, ani rozbójników tego świata nie popieramy. Idziemy za krzyżem, krzyż niesiemy wysoko, bo on jest nadzieją, radością i pokazuje nam, że możemy się bawić bez alkoholu, bez narkotyków, bo młody wiek ma to do siebie, że się bawimy bez tych używek – mówił.
Kaznodzieja zaznaczył, że Kościół naucza tak jak nauczał Chrystus i nie zmieni swojego stanowiska. – Czy będą pseudo-badania opinii publicznej, czy będziemy wyzywali naszych biskupów, duchowieństwo i wiernych od najgorszych i najgłupszych. Niech sobie krzyczą. Jest zasada jedna: stoi krzyż, choć zmienia się świat – powiedział bp Buczek.
Dodał, że tolerancja, wcale nie oznacza zgody, by profanowano krzyż, Biblię i znaki święte. Zauważył, że „pseudo-artyści” nie podnoszą ręki na inne religie. – Ja mam prawo, żeby mnie szanowano, tak jak ja toleruję ich słabości. Ja ich nigdy nie potępiam, ale mówię, że są wartości niezmienne – zaznaczył bp Buczek.
19. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej trwało od piątku w Łańcucie. Przyświecało mu w tym roku hasło: „Radośni, bo Kościół naszym domem”. Młodzi wzięli udział w nabożeństwach, koncertach i innych przygotowanych na ten czas wydarzeniach. W sobotę na łańcuckim Rynku odbywał się program „Dumni z Ewangelii”, podczas którego wystąpił znany zespół muzyki chrześcijańskiej Deus Meus. Uczestniczyli także w dwóch spotkaniach w grupach dzielenia zatytułowanych: „TAK Chrystusowi i radosne TAK Kościołowi” oraz „Kto mnie wyzna przed ludźmi”. Jak co roku, każdy uczestnik SMAP-u otrzymał znak misji. Tym razem był to brelok „Nie wstydzę się Jezusa”.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej po raz pierwszy odbyło się w 1994 r. w Przemyślu. W kolejnych latach gospodarzem SMAP-u jest inne miasto diecezji. W tym roku jest to Łańcut, który wcześniej gościł młodzież w 1998 r. i 2004 r. W przyszłym roku młodych będzie gościł Przeworsk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.