Zakończyło się szkolenie dla wychowawców seminaryjnych
25 stycznia 2019 | 20:51 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie zakończyło się w piątek tygodniowe szkolenie dla wychowawców seminaryjnych. Tematem była szeroko pojęta sfera psychoseksualna człowieka oraz przygotowanie przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Była to już czwarta edycja szkolenia organizowanego przez gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne pod patronatem Konferencji Rektorów WSD i Centrum Ochrony Dziecka. W spotkaniu uczestniczyli rektorzy, ojcowie duchowni i prefekci seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski.
„Szkolenie wpisuje się w działania profilaktyczne mające na celu budowanie bezpiecznego środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą w Kościele. Chcemy na potrzebę tworzenia takiego bezpiecznego środowiska nie tylko kapłanów uwrażliwiać, ale przede wszystkim ich do tego dobrze przygotować, tak, by potrafili ewentualny problem zauważyć, zdiagnozować i właściwie na niego zareagować” – tłumaczy ks. dr Wojciech Rzeszowski, koordynator szkolenia i dyrektor CEF.
Kapłan przyznaje również, że dziś pojawia się wiele głosów wyrażających zastrzeżenia, co do tego, czy przyjmowani do seminariów kandydaci do kapłaństwa mają właściwą dojrzałość psycho-seksulaną, a także czy przygotowanie w seminariach jest wystarczające. Zwłaszcza w pierwszym z tych zagadnień – jak dodaje – szkolenia tego typu są bardzo pomocne.
Zajęcia w czasie szkolenia prowadzili specjaliści w zakresie szeroko pojętej seksualności człowieka m.in. prof. Maria Beisert, która należy do czołowych ekspertów w dziedzinie zaburzeń preferencji seksualnych. i która przybliżyła powyższy temat wraz z genezą i strukturą seksualności człowieka. Przedstawiła także charakterystykę ofiar i sprawców oraz dynamikę relacji i ich konsekwencje.
„Jest ogromna potrzeba organizowania tego typu szkoleń” – mówi psycholożka i seksuolożka – Osoby posiadające pewną wiedzę, mające większą świadomość w tym temacie potrafią nie tylko odróżnić patologię od normy, ale także odpowiednio na nią zareagować”.
Wykłady obejmowały także zagadnienia z zakresu m.in. dynamiki realizacji powołania do celibatu, tożsamości płciowej, a także problemu uzależnienia od cyberseksu. Omówiono także działania Kościoła w zakresie przeciwdziałania problemowi wykorzystania nieletnich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.