Zakończyły się dwudniowe obchody święta bł. Wincentego Kadłubka
10 października 2010 | 18:10 | apis Ⓒ Ⓟ
Dwudniowe uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona diecezji sandomierskiej – zakończyły się 10 października w Sandomierzu i rodzinnej parafii we Włostowie. W Sandomierzu przewodniczył im bp Krzysztof Nitkiewicz.
W uroczystej procesji uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy Sandomierza oraz zaproszeni goście: opat z klasztoru cysterskiego w Mogile, o. Piotr Chojnacki, proboszcz kościoła cysterskiego w Jędrzejowie, o. Wiesław Kundera oraz przedstawiciele kapituł z diecezji lubelskiej, tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej.
Uroczystej Eucharystii odpustowej, którą koncelebrowali m.in. bp Edward Frankowski, opat mogilski o. Piotr Chojnacki przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej. W homilii ks. Adam Kończak odwołując się do czytań liturgicznych wskazał zebranym na dwie drogi zdobywania mądrości, którymi kroczył bł. Wincenty Kadłubek. „Pierwsza to droga naturalna, gdzie uczeń zdobywa wiedzę poprzez pochylanie się nad mądrością wypracowaną przez pokolenia. Druga to droga nadprzyrodzona, w której mądrość to dar od Boga uzyskany poprzez osobisty kontakt z Wszechmocnym – mówił kaznodzieja.
Wskazując na postać bł. Wincentego, ks. Kończak podkreślił, że w świetle dzisiejszej Ewangelii można wysnuć wniosek, iż Bóg powierzył bł. Wincentemu, talenty, jako słudze dobremu i wiernemu, który pomnażał aż do śmierci.
„To sandomierskie świętowanie rozpoczęliśmy wczoraj wspólnym rajdem rowerowym, który zjednoczył dużą grupę ludzi z całej diecezji. Dziś kończymy Eucharystią by dziękować Bogu za bł. Wincentego, który ukazuje nam jak w każdym momencie życia, wypełniając różnorodne obowiązki, można osiągnąć świętość, to znaczy stać się podobnym do Chrystusa” – mówił na zakończenie bp Nitkiewicz.
W parafii Włostów równie uroczyście obchodzono święto bł. Wincentego. Przed sumą odpustową wykład na temat „Błogosławiony Wincenty Kadłubek w eksplikacji nauczania Karola Wojtyły” wygłosił Artur Lis. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Szczerek, proboszcz z Ożarowa. W homilii ks. Leon Siwecki nawiązywał do różnorakich posług, jakie pełnił w swoim życiu błogosławiony.
Tegoroczne obchody ku czci patrona miasta i diecezji sandomierskiej rozpoczęły się 9 października w bazylice katedralnej koronką do Miłosierdzia Bożego, po której wyruszyła uroczysta procesja ulicami miasta z relikwiami mistrza Wincentego do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła. Uroczystościom, w których uczestniczyli kanonicy kapituły katedralnej, kapłani, klerycy i wierni przewodniczył bp Edward Frankowski.
Tego dnia trwały także uroczyste obchody w miejscu urodzenia błogosławionego w miejscowości Karwów, parafia Włostów. Jak co roku, wyruszyła procesja z kościoła parafialnego we Włostowie do Karwowa, w której uczestniczyło ok. 200 pątników. W miejscu, gdzie znajduje się otaczane czcią źródełko bł. Wincentego celebrowano Eucharystię o jego kanonizację. Podczas Mszy św. dokonano poświęcenia kamiennej figury bł. Mistrza z Karwowa oraz uczczono niesione z parafialnej świątyni relikwie.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się około 1150 roku w Karwowie koło Opatowa. Był kronikarzem, dziejopisarzem, kancelistą i kapelanem nadwornym Kazimierza II Sprawiedliwego. Najpierw pełnił funkcję prepozyta – przewodniczącego kolegiaty Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a następnie został biskupem krakowskim.
Zrezygnował z biskupstwa i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Został beatyfikowany przez papieża Klemensa XIII. Dzieje bł. Wincentego Kadłubka nierozerwalnie wiążą się z ziemią sandomierską. Dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku w Karwowie na terenie parafii Włostów, oraz prepozytura w kolegiacie sandomierskiej w latach 1186–1207 sprawiły, że oficjalnie zatwierdzony w 1764 r. kult błogosławionego zaczął dynamicznie rozwijać się w Sandomierszczyźnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.