Zakończyły się spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym
29 sierpnia 2024 | 19:12 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Płocku i Ciechanowie odbyły się spotkania z katechetami przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego: – Nie zapominajcie, że realizujecie misję. Nie możecie stracić entuzjazmu do pracy – zwrócił się do nich biskup płocki Szymon Stułkowski. Z kolei biskup pomocniczy Mirosław Milewski zaznaczył, żeby nie zapominać, że choć czasy są trudne, to „łódź Kościoła” wciąż prowadzi Jezus. W diecezji płockiej w szkołach katechizuje 718 osób.
W obu miastach: Płocku i Ciechanowie, katecheci najpierw uczestniczyli w Mszy św., a potem w spotkaniu informacyjnym. W Płocku, w kościele parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego oraz Szkole Muzycznej katechetom towarzyszył biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Zwrócił uwagę na to, że „łódź Kościoła mocno kołysze się na wzburzonych falach tego świata”. Wiele rzeczy, które dzieją się w Kościele, edukacji, społeczeństwie, może być powodem do dużego niepokoju.
– Myślicie jaki będzie Kościół przyszłości? Nie zapominajcie, że tą łodzią kieruje Chrystus. Jeśli On jest z nami na pokładzie, nic złego nie może się nam stać. Na przestrzeni dziejów Kościół nieraz zmagał się z problemami, podziałami i wielu wieszczyło jego rychły koniec. Jednak historia pokazuje, że nie tylko tak się nie stało, ale że Kościół odbudowywał się, rozkwitał, przyjmował bardziej ewangeliczne oblicze – przypomniał biskup.
Podkreślił ponadto, że praca katechetów jest ich powołaniem. Warto pamiętać o modlitwie, życzliwości wobec siebie nawzajem, dobrej atmosferze.
W Ciechanowie, w kościele parafii pw. św. Piotra Apostoła oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego bp Szymon Stułkowski zaakcentował, że katecheci nie mogą zapomnieć, iż „nauczanie jest misją”. Nauczając, katecheci są odpowiedzialni za przekaz wiary. W trudnym czasie „muszą być świadkami, nie mogą też stracić entuzjazmu do pracy”.
Podziękował katechetom za to, że wypełniają swoją misję także podczas wakacji. Przyznał, że odwiedził grupy młodzieży na rekolekcjach wakacyjnych. Było to „wielkie tankowanie mocy”: – Bez naszego wspólnego zaangażowania się to wszystko by się nie udało – uważał Pasterz Kościoła płockiego i prosił, aby cierpliwie czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, odnoszącą się do wprowadzanego przez Ministerstwo Edukacji nowego rozporządzenia dotyczącego lekcji religii w szkołach.
Ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku między innymi zachęcił katechetów do udziału w rekolekcjach formacyjnych, w tym „Turnusie dla małżeństw” oraz spotkaniach szkoleniowych. Szkolenia zostaną przeprowadzone w sześciu ośrodkach: w Płońsku, Rypinie, Mławie, Pułtusku, Ciechanowie i Płocku. Natomiast 4 kwietnia 2025 r. odbędzie się doroczna Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, gościem specjalnym będzie Roman Zięba.
Duchowny odniósł się również do planowanych zmian w zasadach organizacji lekcji religii: w nowym roku szkolnym religia przestaje być wliczana do średniej ocen, coraz częściej łączy się klasy w małych szkołach, od roku szkolnego 2024/2025 ma pozostać tylko jedna godzina religii w tygodniu.
Katecheci wysłuchali też konferencji „950. lat Kościoła płockiego”, którą wygłosił dr hab. Radosław Lolo, prof. ucz., wybitny historyk. Diecezja płocka w listopadzie 2024 r. rozpocznie obchody jubileuszu Kościoła na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej.
W szkołach i przedszkolach na terenie diecezji płockiej pracuje aktualnie 468 katechetów świeckich (w tym 65 mężczyzn), 224 księży (diecezjalnych i zakonnych) oraz 26 siostry zakonne – łącznie 718 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.