Drukuj Powrót do artykułu

Zakonnica ze zgodą papieża na prowadzenie pogrzebów

05.08.2017 , Rouyn-Noranda / ts (KAI) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda siostra Pierrette Thiffault otrzymała z Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich obrzędów pogrzebowych.

Miejscowe media tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić miejsce kobiety w Kościele. Natomiast miejscowy biskup Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją katolicką CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w prawie kanonicznym.

Zgodnie z tymże prawem biskupi – na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego – mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednakże takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W lipcu br. zakonnica z upoważnienia biskupa Moreau poprowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej „nowe doświadczenie”. Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych zadań w przyszłości.

Czytaj także: Papież Franciszek tysięcznym Kawalerem Orderu Uśmiechu

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Quebec. Według biskupa, na obszarze ok. 24,2 tys. km. kwadratowych, często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje 16 księży. O zezwolenie dla siostry Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno go otrzymał.

Wersja do druku

Przeczytaj także

05 sierpnia 2017 10:42

Hymn papieskiej wizyty w Kolumbii w rytmie popu i rapu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.