Zakopane: biskupi na spotkaniu z dziennikarzami o wytycznych dla małżeństw i instrukcji dla chorych
07 czerwca 2017 | 16:26 | tk, lk, mip | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Wytyczne nt. duszpasterstwa małżeństw i rodzin oraz aktualizacja instrukcji dotyczącej duszpasterstwa chorych i umierających – to jedne z głównych punktów zakończonego dziś w Zakopanem 376. zebrania plenarnego Episkopatu Polski. Mówili o tym biskupi na konferencji prasowej dla dziennikarzy.
Podczas 376. zebrania plenarnego w Zakopanem biskupi zadecydowali, że prowadzone od miesięcy prace nad wytycznymi KEP nt. duszpasterstwa małżeństw i rodzin – muszą być jeszcze kontynuowane.
Abp Henryk Hoser przypomniał, że wytyczne są wynikiem dwóch synodów poświęconych rodzinie z 2014 i 2015 r. oraz adhortacji posynodalnej papieża Franciszka „Amoris laetitia”. – Inspiracje wynikające z synodów i adhortacji ukazują nowe wyzwania i zadania duszpasterskie zarówno dla całego Kościoła powszechnego, jak i Kościoła w Polsce – powiedział abp Hoser.
Jak podkreślił, motywem przewodnim wytycznych jest zorganizowanie i udostępnienie towarzyszenia małżonkom i tym, którzy przygotowują się do małżeństwa we wszystkich poprzednich etapach swojego życia przed zawarciem tego sakramentu.
„Duży nacisk jest też położony na zajęcie się przypadkami małżeństw niesakramentalnych. Duszpasterstwo tych małżeństw, nieformalnych z kościelnego punktu widzenia, także leży na sercu Kościoła” – powiedział abp Hoser.
Dodał, że Kościół w Polsce już od dawna zajmuje się tymi małżeństwami, m.in. za pośrednictwem wspólnoty trudnych małżeństw „Sychar”. W wytycznych chodziło natomiast o sprecyzowanie warunków integracji tych osób do życia kościelnego, integracji pastoralnej i liturgicznej – powiedział abp Hoser.
„Wytyczne zawierają też wykładnię pedagogii prowadzącej do ratowania rozbitego małżeństwa i również odpowiedzialności za dzieci, które się rodzą. W tym Kościół też przychodzi z pomocą” – podkreślił hierarcha.
Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny podkreślił, że wytyczne mają charakter ogólny i nie zmieniają w sposób szczególny nauczania Kościoła w Polsce w kwestii duszpasterstwa rodzin. Istnieje bowiem wciąż obowiązujące i nie tracące nic ze swej aktualności dyrektorium duszpasterstwa rodzin z 2003 r. Wytyczne mają stanowić do nich załącznik. – Wytyczne mają za zadanie zgłębić „Amoris laetitia”, uwzględnić sugestie Ojca Świętego – dodał.
Dokument będzie składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym.
Pierwsza część ma dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa na wcześniejszych etapach życia przyszłych małżonków, w tym wychowania rodzinnego, katechezy i formacji w parafii i wreszcie bezpośredniego kursu przed zawarciem sakramentu.
– Ten zarys zostawił nam w „Familiaris consortio” Jan Paweł II i on obowiązuje w całej rozciągłości – powiedział bp Wątroba.
Jeśli chodzi o młode małżeństwa, to – jak zauważył bp Wątroba – są one współcześnie szczególnie podatne na kryzys, zwłaszcza w pierwszych latach związku (mówią o tym m.in. statystyki GUS), polegający na poczuciu wypalenia wewnętrznego i braku wiary w dalszy rozwój wspólnego życia.
W tym kontekście zadanie towarzyszenia takim rodzinom stoi zarówno przed duszpasterzami, jak i małżeństwami ze stażem, które mogą służyć młodym małżeństwom doświadczeniem, radą i życiowym wsparciem.
Jeśli chodzi o związki niesakramentalne, to zdaniem bp. Wątroby, trzeba przede wszystkim rozeznać sytuację, w jakiej znalazły się osoby w nowym związku. Chodzi nade wszystko o to, aby te osoby miały świadomość, że nie są wykluczone ze wspólnoty Kościoła, ale wręcz przeciwnie: że trzeba te osoby do niej włączać.
Przypomniał, że wskazania papieża Franciszka z „Amoris laetitia” nie mają charakteru rewolucyjnego. – Ojciec Święty nie zachęca do gwałtownych ruchów, ale do nawrócenia duszpasterskiego – dodał.
Abp Hoser przypomniał, że w kwestii dopuszczenia do życia sakramentalnego biskupi opowiadają się za nauką, którą expressis verbis w adhortacji „Familiaris consortio” wyłożył św. Jan Paweł II, i którego kontynuatorem jest papież Franciszek.
Wytyczne, jak dodali obaj biskupi, będą poddane jeszcze dalszej redakcji i powinny zostać ostatecznie przyjęte na październikowym zebraniu plenarnym KEP.
Obradujący w Zakopanem biskupi przyjęli także instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających. Określa ona m.in. zasady udzielania sakramentu namaszczenia chorych. – Dokument wskazuje, kto kiedy powinien przystąpić do sakramentu chorych – powiedział podczas konferencji prasowej bp Adam Bałabuch.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że kiedyś istniała praktyka przyjmowania sakramentu w warunkach ekstremalnych. – W tej chwili wierni przystępują do tego sakramentu nawet, gdy ich życie nie jest zagrożone z powodu choroby. Nowy dokument KEP ma przypomnieć obowiązujące normy i uporządkować praktykę duszpasterską – wskazał biskup.
Jak podkreślił bp Bałabuch, nowy dokument ma jeszcze bardziej uwrażliwić na potrzeby osób chorych i pokazać sposoby pomocy. – Wskazujemy znaczenie duszpasterstwa osób chorych, ale również znaczenie opieki rodzinnej – podkreślił hierarcha.
Istotnym wydarzeniem, towarzyszącym obradom Konferencji Episkopatu Polski, była wtorkowa Msza święta w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Szczególne znaczenie miał odnowiony tam akt oddania narodu i Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Maryi Panny. Jak podkreślił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ma on szczególne znaczenie, bo polscy biskupi dokonali go w obecności władz państwowych.
Metropolita krakowski przypomniał, że pierwszy taki akt polskich biskupów złożony został na Jasnej Górze zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Przypomniał również słowa ówczesnego prymasa Augusta Hlonda: „jeśli będzie zwycięstwo, to przyjdzie ono przez Maryję”.
Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września.
Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wskazał, że zorganizowane w Zakopanem zebranie plenarne Episkopatu związane było nie tylko z ponowieniem aktu oddania Najświętszemu Sercu Maryi w 100. rocznicę objawień fatimskich. Biskup przypomniał, że okazją była również obchodzona na Podhalu 20. rocznica papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.