Zakopane – ciekawe propozycje kulturalne w czasie wakacji
07 lipca 2021 | 10:16 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Wystawa „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum” i Festiwal Organowy – to wakacyjne propozycje, które przygotował zakopiański magistrat.
Osią wystawy prezentowanej w ogrodach willi Czerwony Dwór jest Wielka Krokiew – symbol Zakopanego od 1925 roku. Na wystawie na ogrodzeniu Czerwonego Dworu zatytułowanej „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum” zaprezentowano zdjęcia Wielkiej Krokwi oraz ludzi z nią związanych od jej powstania do chwili obecnej, zaczerpnięte z Narodowego Centrum Cyfrowego, a także zdjęcia wykonane przez Pawła Murzyna. Dodatkowo wykorzystano zdjęcia autorstwa Romana Serafina i Stanisława Momota.
Wielka Krokiew od blisko 100 lat stanowi symbol nie tylko polskiego sportu (Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, Uniwersjady, Puchar Świata). To także miejsce, gdzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, zawody polo na śniegu, opery, wydarzenia sportowe, kulturalne oraz wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi stanowią o wyjątkowości tego miejsca w historii regionu oraz Polski. – Jan Paweł II mówiący pod Wielką Krokwią o wolności i solidarności, poszanowaniu godności oraz praw człowieka, czy Hołd Górali Polskich wygłoszony w 1997 r. przez ówczesnego burmistrza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia wpisały się także do historii Zakopanego oraz Polski – mówi KAI dr Małgorzata Wnuk z Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór.
Wystawę będzie można oglądać do 10 sierpnia.
W okresie wakacyjnym w Zakopanem będzie odbywał się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Historia Festiwalu rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to dzięki staraniom ks. prałata Stanisława Olszówki przeprowadzony został generalny remont organów firmy Rieger w kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Witold Zalewski, organista katedry na Wawelu. Dzięki jego zaangażowaniu w roku 2001odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Festiwal wpisał się wtedy również w obchody upamiętniające stulecie Krzyża na Giewoncie (1901 r.).
Z biegiem lat Festiwal rozwijał się, a koncerty odbywały się również w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy, także w kościele św. Krzyża, w Domu Rekolekcyjnym „Księżówka”, w kościele Jezuitów Na Górce, czy w pięknym, drewnianym kościele na Harendzie.
Od 2018 r. dyrektorem festiwalu został Rafał Monita, menadżer kultury, propagujący muzykę m.in. na festiwalach Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy oraz Barok na Spiszu oraz poprzez wydawanie literatury muzycznej. – Repertuar Festiwalu poświęcony muzyce organowej i kameralnej jest tak dobierany, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy mają okazję obcować zarówno z wielkimi dziełami muzyki organowej, granymi przez znakomitych artystów przyjeżdżających z całego świata, jak też wysłuchać świetnej muzyki kameralnej. Festiwal pełni również rolę kulturotwórczą, prezentując ambitne programy zawierające kompozycje inspirowane muzyką podhalańską, góralską – mówi KAI Rafał Monita, dyrektor zakopiańskiego festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem jest jednym z większych festiwali organowych w Polsce, który wpisał się już na dobre w kulturalny kalendarz wydarzeń miasta i stanowi ciekawą, wakacyjną propozycję zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. W 2021 r., po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, obchodzony jest jubileusz Festiwalu – XX-lecie muzyki organowej i kameralnej pod Giewontem. W ramach wydarzenia odbędzie się tylko jeden szczególny koncert w kościele św. Rodziny w Zakopanem. 31 lipca wystąpi organista Michał Markuszewski wspólnie z żeńskim zespołem wokalnym Flores Rosarum.
Inną ciekawą propozycją jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, w czasie którego wystąpią zespoły góralskie niemal z całego świata. Nie zabraknie i innych atrakcji, jak występy zespołów regionalnych z Podhala.
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Zakopanem łącznie z ich programem można znaleźć na specjalnie dedykowanej stronie internetowej: www.festiwale.zakopane.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.