Drukuj Powrót do artykułu

Zakopane: górale z całego świata na ekumenicznej Mszy

20.08.2017 , Zakopane / jg Ⓒ ℗

Sample Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Od ekumenicznej Mszy św. z udziałem górali z całego świata rozpoczął się w Zakopanem 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Uczestnicy festiwalu będą się modlić także w intencji pokoju w sanktuarium na Krzeptówkach.

W programie 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem znalazła się Msza św. ekumeniczna z udziałem wszystkich uczestników wydarzenia. 17 zespołów z całego świata modliło się w kościele św. Krzyża, uświetniło liturgię także poprzez wspólny śpiew, udział w procesji z darami. – Nasze serca bardzo się radują z tego spotkania, z tej jakże cudownej i pięknej modlitwy – mówi ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii św. Krzyża, który witał wszystkich gości w świątyni. Głos zabrał także Leszek Dorula, burmistrz miasta Zakopane.

W programie festiwalu ważnym punktem jest także modlitwa o pokój w sanktuarium na Krzeptówkach. Uczestnicy festiwalu przed świątynią zaprezentują także swoje tańca regionalne.

Wielkie święto górali z całego świata potrwa w Zakopanem do 25 sierpnia. Patronuje mu małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pod Giewontem spotykają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych czekają na festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.

W festiwalu bierze udział 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy,
Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy.

Z kolei zaszczytna rola gospodarza festiwalu w tym roku przypadła w udziale Zespołowi im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

Trzeba pamiętać o tym, że w tym roku wyjątkowo wioska festiwalowa i namiot zlokalizowane są na Górnej Równi Krupowej, ze względu na planowaną rewitalizację jej dolnej części.

Zielony plener z roztaczającym się stamtąd pięknym widokiem tętni już festiwalowym życiem, muzyką śpiewem i tańcem. Radosne dźwięki i atmosfera festiwalu dotrą także w inne zakątki miasta, a nawet w Tatry.

Jak zwykle na bogaty i różnorodny program festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzmu i przekazanie następnym pokoleniom.

– Siłą zakopiańskiego festiwalu jest sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego – podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Z festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem ciekawe animacje dla dzieci, których tematem tym razem będą sianokosy, tradycje budarskie, pieczenie moskoli oraz muzyczne zajęcia „Dźwięki wygrane palcami jednej ręki”. Zaplanowane zostały także warsztaty dla młodzieży i dorosłych z nauką tańców: zbójnickiego, mazurka i choro.

– Motywem przewodnim festiwalu w tym roku jest dziecko i jemu będzie poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Dziecko w kulturze tradycyjnej”, która skupi teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem. Z motywem przewodnim będzie również związana plenerowa wystawa fotografii ukazująca miejsce dziecka w tradycyjnej kulturze na przełomie XX i XXI wieku – wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczna festiwalu.

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 sierpnia 2017 10:57

Kościół pomaga ofiarom nawałnic

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.