Zakopane: 10. Międzynarodowy Festiwal Organowy
25 czerwca 2010 | 11:04 | jg Ⓒ Ⓟ
W trzech zakopiańskich kościołach przez całe wakacje będą odbywać się koncerty organowe w ramach jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Początek koncertów już w najbliższą sobotę 26 czerwca. Na festiwalu wystąpią znani artyści z całego świata.
W letnie wakacyjne wieczory zabrzmią dzieła m.in. największych kompozytorów muzyki organowej. Artystom będą towarzyszyć muzycy grający na różnych instrumentach. Wsparcie techniką multimedialną zagwarantuje niepowtarzalne przeżycia. – Sama już atmosfera kościołów narzuca potrzebę zadumy i przemyśleń. Każde bowiem spotkanie z muzyką organową ma charakter głęboko refleksyjny, w którym powstaje magiczna więź porozumienia pomiędzy słuchaczami a organistą – uważa Andrzej Kawecki, szef Biuro Promocji zakopiańskiego Urzędu Miasta, który jest współorganizatorem festiwalu.
W Międzynarodowym Festiwalu Organowym biorą udział najwybitniejsi muzycy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Organom towarzyszą również soliści – śpiewacy oraz chór. Artyści wykonują utwory znanych kompozytorów, takich jak: Fryderyk Chopin, Piotr Czajkowski, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, A. Vivaldi, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Claude Debussy, Robert Schuman i inni.
W tym roku pierwszy raz koncerty odbywać się będą w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Artyści zagrają również w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz w kościele św. Rodziny przy zakopiańskich Krupówkach. Pierwszy raz koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego odbędzie się poza kościołem. Na 18 lipca zaplanowano koncert w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w al. Przewodników Tatrzańskich 2. W tym roku „Księżówka” obchodzi 100-lecie istnienia. W 1997 r. mieszkał tam Jan Paweł II.
Inicjatorem festiwalu organowego i zarazem jego dyrektorem jest Witold Zalewski, organista w katedrze wawelskiej. Organizuje on również koncerty w czasie wakacji w mniejszych miejscowościach w południowej Polsce, m.in. Nowym Targu, Rabce.
Z okazji jubileuszu festiwalu został wydany specjalny folder, w którym jest krótka informacja na temat historii kościołów, w których odbywają się koncerty. Jest poddany dokładny repertuar każdego koncertu oraz dossier artystów.
Honorowy patronat nad festiwalem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, Janusz Majcher – zakopiański burmistrz. Głównym organizatorem jest Biuro Promocji zakopiańskiego magistratu, a wśród współorganizatorów znalazł się m.in. Konsulat Generalny Republiki Słowackiej.
Wszelkie informacje o festiwalu można znaleźć pod adresem: www.zakopane.pl. Patronat medialny nad festiwalem sprawują m.in.: „Gość Niedzielny”, „Tygodnik Podhalański”, radio RMF FM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.