Zakopane: Msza w kościele św. Krzyża w 20. rocznicę spotkania Jana Pawła II z chorymi
07 czerwca 2017 | 09:55 | mip | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Poranną Mszą świętą w kościele św. Krzyża w Zakopanem polscy biskupi rozpoczęli drugi dzień zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia odbyła się dokładnie w 20. rocznicę spotkania papieża Jana Pawła II z chorymi i starszymi mieszkańcami Podhala.
Liturgii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na wstępie Mszy przypomniał, że uczestniczą w niej biskupi obradujący na zebraniu planarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Homilie wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Purpurat przypomniał znaczenie pielgrzymki Jan Pawła II do Polski z 1997 roku. Wskazał, że papież za każdym razem przeżywał głęboko przyjazd do Polski. – Docierał do najdalszych zakątków ziemi. W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich narodów, kultur i języków, ale przecież szczególne miejsce zajmowała w jego sercu Polska, i wcale tego nie ukrywał – podkreślił kardynał.
– Jan Paweł II siał obficie. Był hojnym siewcą słowa Bożego, i tak też było podczas pamiętnej wizyty w Polsce dwadzieścia lat temu. Odwiedził dziewięć diecezji i wszędzie pozostawił trwały ślad nauczania, które przynosiło owoce i często stawało się podstawą planu duszpasterskiego Kościoła lokalnego na następne lata – powiedział kard. Dziwisz.
Były sekretarz Jana Pawła II zwrócił uwagę, że mimo wielu pielgrzymek do Polski, Zakopane długo i cierpliwie musiało czekać na wizytę Jana Pawła II. Doczekało się dopiero w 1997 r. – Podczas kilku dni pobytu pod Tatrami Jan Paweł II wielokrotnie przemawiał, ale przemawiali także górale, i to dobitnie. To był prawdziwy dialog – przypomniał kard. Dziwisz.
Purpurat zwrócił uwagę na wyjątkowy hołd, złożony „Synowi Gór, Największemu z rodu Polaków”. – Jakże przejmująco zabrzmiały słowa wypowiedziane przez burmistrza Zakopanego na kolanach razem z przedstawicielami trzech pokoleń góralskich: „Dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi” – zacytował.
Przypomniał także szczególne przesłanie Jana Pawła II, wypowiedziane pod Wielką Krowią: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.
Emerytowany metropolita krakowski zwrócił także uwagę na obchodzoną w tym roku 100. rocznicę objawień fatimskich. – Ona – Pani Fatimska – wpisała się w dramatyczne wydarzenie na placu św. Piotra, 13 maja 1981 roku. Ona uratowała Następcy Piotra życie, a on do końca swoich dni był o tym głęboko przekonany. Po ludzku sądząc, nić jego życia oraz ofiarnej służby Kościołowi i światu powinna być wtedy przerwana. Okupił to wszystko wielkim cierpieniem, ale przeżył, by dalej służyć – powiedział.
– Dziękując dziś Bogu za dar życia i służby św. Jana Pawła II, także za jego wizytę duszpasterską sprzed dwudziestu laty, prośmy o dar żywej wiary, niezachwianej nadziei i gorącej miłości. Prośmy, byśmy pomagali naszym braciom i siostrom otwierać na oścież drzwi Chrystusowi, tak jak nas o to prosił święty Papież – podkreślił kard. Dziwisz.
W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i poczty sztandarowe podhalańskich organizacji.
Na zakończenie Mszy św. burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, podziękował przedstawicielom Konferencji Episkopatu Polski za zorganizowanie w stolicy Podhala zebrania plenarnego. Zapewnił również, że władze tatrzańskiego powiatu i jego mieszkańcy ponawiają hołd złożony Ojcu Świętemu i pamiętają o podjętych niegdyś zobowiązaniach.
Msza w kościele św. Krzyża rozpoczyna drugi dzień zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się w Zakopanem. Wczoraj biskupi odprawili Eucharystię w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Podczas Mszy, w której uczestniczył prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło odnowiony został Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Maryi.
Kościół parafialny pw. św. Krzyża w Zakopanem był 7 czerwca 1997 r. miejscem spotkania papieża Jana Pawła II z chorymi i osobami starszymi, które nie mogły uczestniczyć w Mszy pod Wielką Krokwią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.