Zakroczym: sympozjum „Biblia o alkoholu”
18 maja 2010 | 18:46 | eg Ⓒ Ⓟ
W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa J. Sosnowskiego OFMCap w Zakroczmiu w diecezji płockiej odbyło się sympozjum naukowe pt. „Biblia o alkoholu”. Jego współorganizatorem był Instytut Nauk Biblijnych KUL im. Jana Pawła II, a uczestnikami duszpasterze trzeźwości, anonimowi alkoholicy, ich rodziny i przedstawiciele wspólnot religijnych.
W programie sympozjum znalazł się m.in. wykład ks. kan. Zbigniewa Kanieckiego, sekretarza Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Trzeźwości, duszpasterza trzeźwości w diecezji płockiej, który mówił o inspiracjach biblijnych we współczesnych ruchach trzeźwościowych: „W Polsce duszpasterstwo trzeźwości biegnie dwutorowo: koncentruje się wokół alkoholizmu oraz spraw trzeźwościowych. Ma to oparcie w Piśmie św., gdzie wskazuje się, że nadużywanie alkoholu powoduje utratę życia wiecznego” – mówił prelegent.
Podkreślał, że „troska o trzeźwość to coś więcej niż profilaktyka”, natomiast ten, kto używa alkoholu, powinien się kierować „rozumem i wiarą”: „W Piśmie św. nie znajdziemy jasnego rozróżnienia między używaniem a nadużywaniem alkoholu. Jednak akcentuje się w nim, że używając alkoholu nie można utracić świadomości moralnej, bo jest to grzech ciężki. Dlatego w Piśmie św. osoby pełniące ważne funkcje namawia się do nie picia, a duszpasterstwie trzeźwościowym podstawową metodą jest abstynencja”, stwierdzał ks. Kaniecki.
Z kolei o. dr Andrzej Kiejza OFMCap z KUL koncentrował się problemów natury egzegetycznej, dotyczącej terminologii alkoholu w Piśmie św. Na przykład na jego kartach winem nazywa się wszystkie napoje produkowane z winogron, a wino jest tylko jednym z nich. Tak więc czytając o cudzie w Kanie Galilejskiej czy Ostatniej Wieczerzy, nie wiadomo, czy pito tam wino, czy też tylko moszcz. Poza tym w Biblii spotyka się błogosławieństwa używania wina, ale i przestrogi.
Prelegenci poruszali także takie tematy jak: Jezus a sprawa alkoholu, nowotestamentalne wskazania dotyczące trzeźwości, rady mędrców starotestamentalnych odnoszące się do picia i alkoholu, biblijne podstawy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka czy cnota trzeźwości w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.
Trzeźwościowe sympozja naukowe odbywają się w zakroczymskim ośrodku cyklicznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.