Zakroczym: zakończyła się Jesienna Sesja Duszpasterstwa Trzeźwości
22 września 2010 | 14:09 | eg Ⓒ Ⓟ
„Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości” – pod takim hasłem w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu (diecezja płocka) zakończyła się dwudniowa Jesienna Sesja Duszpasterstwa Trzeźwości. Przewodniczył jej dyrektor ośrodka o. Krzysztof Kościelecki OFM Cap. Na spotkaniu obecny był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
W swym słowie bp Tadeusz Bronakowski mówił o tym, jak bardzo potrzebna jest „wyobraźnia trzeźwości”: „Jednym z najważniejszych wyzwań jest zbudowanie pozytywnej marki trzeźwości – mówił w Zakroczymiu. – Już kilkakrotnie odwoływałem się do myśli Jana Pawła II, że potrzeba nam w Polsce `wyobraźni trzeźwości`, to znaczy życia i myślenia w kategoriach trzeźwości, reagowania na problemy, unikania zagrożeń, dalekowzrocznej troski o bliźniego, integralnego wychowywania młodych, aby umieli żyć bez alkoholu”, podkreślał bp Bronakowski.
Akcentował, że trzeba sprawić, aby trzeźwość była postrzegana jako coś „wartościowego, cennego, modnego, popularnego i fascynującego”. To zadania na długi czas, ale trzeba zrobić wszystko, aby stopniowo przełamywać „narosłe od lat stereotypy i nawyki oraz idącą w setki milionów działalność promocyjną producentów alkoholu”.
„Ktoś może uznać, że to cel nierealny. Chrystus jednak nie uczy nas minimalizmu i unikania wyzwań. Przeciwnie – mobilizuje nas do podążania niezwykle wymagającą i trudną drogą. Być uczniem Chrystusa, to znaczy być człowiekiem odwagi i nadziei. Także w dziedzinie duszpasterstwa trzeźwości” – podkreślał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Ponadto bp Bronakowski zachęcał, aby w duszpasterstwie trzeźwościowym pogłębiać współpracę między duszpasterzami oraz instytucjami i ruchami spoza Kościoła, dostosowywać formy posługi do współczesnych wyzwań oraz starać się wykorzystywać potencjał wielu podmiotów, które zajmują się abstynencją i trzeźwością. Dziękował także za wszystkie pielgrzymki trzeźwościowe, które zorganizowały w tym roku diecezje. Zachęcał do ubiegania się o środki unijne na programy trzeźwościowe.
W sesji uczestniczyli także m.in. ks. Wiesław Kondratowicz z ośrodka w Kowalewie, który mówił o dobrym przygotowaniu duchowym i religijnym w oparciu o Chrystusa w psychoterapii uzależnień oraz ks. dr Piotr Kulbacki z Łodzi, z prelekcją o komunii z Bogiem, będącą źródłem i owocem trzeźwości. Z kolei dr Krzysztof Wojcieszek z Paprotni-Warszawy mówił o motywie radości w pracy trzeźwościowej.
Współorganizator sesji ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji płockiej, w swym referacie koncentrował się wokół inspiracji biblijnych we współczesnych ruchach trzeźwościowych: „Z Biblii jasno wynika, że Bóg aprobuje abstynencję. Zatem o abstynencji nie decydują tylko względy społeczne, moralne czy zdrowotne, ale powołanie przez Boga do życia bez alkoholu” – podkreślał.
Do najważniejszych ruchów i organizacji trzeźwościowych w Polsce zaliczył m.in. Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, Wesele Wesel, Krucjatę Niepokalanej, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Filadelfia” z Płocka, Fundację „Abstynencja i trzeźwość” z Gdańska czy Ruch Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego.
Uczestnikami spotkania w Zakroczymiu byli diecezjalni duszpasterze trzeźwości, apostołowie trzeźwości z zakonów męskich i żeńskich, dyrektorzy i terapeuci z Ośrodków Leczenia Odwykowego, przedstawiciele ruchów i organizacji apostolstwa trzeźwości oraz dekanalni duszpasterze trzeźwości z diecezji płockiej.
Obecni na sesji mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami z pracy w duszpasterstwie trzeźwości oraz zapoznać się z wszystkimi wydarzeniami tego duszpasterstwa, zaplanowanymi na rok 2011. Wśród nich znajdzie się m.in. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.