Zalecenia Kurii Przemyskiej w sprawie procesji Bożego Ciała
04 czerwca 2020 | 17:53 | pab / hsz | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
W archidiecezji przemyskiej procesje Bożego Ciała mogą się odbyć, jednak z zachowaniem limitu 150 osób – informuje w komunikacie Kuria Metropolitalna w Przemyślu. Podano także inne możliwości celebracji tej uroczystości.
Ponadto od najbliższej niedzieli, 7 czerwca, przestanie obowiązywać dyspensa metropolity przemyskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Kanclerz kurii ks. Bartosz Rajnowski przypomina, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. „Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” – zaznacza.
W archidiecezji przemyskiej procesje Bożego Ciała mogą się odbyć, jednak z zachowaniem limitu 150 osób. Uczestnicy procesji mają obowiązek zasłonienia ust i nosa, chyba, że zachowają 2-metrowy dystans od innych.
Kuria Metropolitalna w Przemyślu podała także inne możliwości celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Są to: procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła lub w przypadku większych świątyń – procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych kościoła z tekstami liturgicznymi przewidzianymi na tradycyjną procesję.
Można także zorganizować dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu dla indywidualnej modlitwy wiernych i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni albo nabożeństwo eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej z błogosławieństwem na zakończenie.
„Mając na uwadze przepisy ruchu drogowego (np. nakaz używania pasów bezpieczeństwa), należy pamiętać, że zabronionym jest korzystanie ze środków transportu przy jednoczesnym błogosławieniu wiernych Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji” – zaznaczył ks. Rajnowski.
Od czerwca przywrócona zostaje również praktyka odwiedzin chorych w ich domach z racji I piątku miesiąca. Kuria zaleca, aby księża ustalili z zainteresowanymi szczegóły tej posługi i uszanowali ich ewentualną prośbę o dalsze jej zawieszenie.
W związku ze zniesieniem limitu uczestników nabożeństw, w komunikacie wierni są zachęceni do tradycyjnej praktyki pierwszych piątków i sobót miesiąca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.