„Zamach pozwolił dotrzeć Janowi Pawłowi II ze swym przesłaniem do całego świata”
08 kwietnia 2010 | 19:59 | rk / maz Ⓒ Ⓟ
Zamach na papieża pozwolił Janowi Pawłowi II dotrzeć ze swą „niepisaną encykliką” do całego świata – uważa prof. Gabriel Turowski, światowej sławy immunolog, który był w zespole ratującym życie Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.
W rozmowie z KAI prof. Turowski podkreślił, że z perspektywy prawie 30 lat widać, że zamach uczynił z papieża osobę znaną nawet wśród niewierzących, co pomogło dotrzeć do świata z przesłaniem o Bogu.
„Pan Bóg dopuścił zło, które miało na celu wyeliminowanie Ojca Świętego z życia Kościoła, i przekształcił to w dobro. Papież po zamachu stał się osobą niezwykle popularną i znaną. Dlatego gdy umierał, ta jego niepisana encyklika mogła dotrzeć do wszystkich ludzi świata” – zauważa profesor.
Zdaniem lekarza, zamach uświadomił Janowi Pawłowi II, że stał się narzędziem Bożej Opatrzności. „Miało to związek z odczytaniem na nowo orędzia fatimskiego. To skłoniło papieża, by najpierw nawiedzić w rok po zamachu Fatimę i zawierzyć tam swoje życie, i by 25 marca 1984 r. dokonać w Rzymie uroczystego aktu zawierzenia ludzkości Matce Boga. To był niezwykle znaczący moment i wciąż mało nagłaśniany” – podkreśla przyjaciel Jana Pawła II.
Dla profesora nie ulega wątpliwości, że Jan Paweł II „był mistykiem, przebywającym dzięki modlitwie w wymiarze Boga”. „To trudno wytłumaczyć tym, którzy nie wierzą lub nie rozumieją, na czym polega potęga modlitwy. On modlił się stale, a jednoczenie wykonywał inne czynności. Używając terminologii komputerowej, to jest tak jakby papież mógł na raz pracować na czterech ścieżkach. Jednocześnie czytał, rozmawiał, modlił się. Mogłem się przekonać o tym osobiście” – dodaje profesor.
Prof. Turowski, doktor bakteriologii i mikrobiologii, pracował przez 22 lata na chirurgii w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Jest autorem ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii.
Przyjaźń Turowskiego z papieżem rozpoczęła się w 1949 r. gdy ks. Karol Wojtyła był wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.