Zamarskie: konserwacja ołtarza z drewnianego kościoła na Śląsku Cieszyńskim
05 sierpnia 2020 | 23:51 | rk | Zamarskie Ⓒ Ⓟ
Mocno zniszczony boczny ołtarz św. Anny z drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim poddany został konserwacji. Rozpoczęcie prac przy unikatowym ołtarzu stało się możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.
„Ciekawe retabulum wraz z ołtarzem głównym i drugim ołtarzem bocznym św. Jana Nepomucena zostało przeniesione do ówczesnego filialnego kościoła w Zamarskach po 1884 r. Nastawa ołtarza powstała w stylu tzw. regencji w latach 1730-1740” – wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, przyznając, że odkrycie konserwatorów podczas pierwszych odkrywek było bardzo zaskakujące.
„Okazało się, że pierwotnie całość struktury pokrywała błękitnopastelowa marmoryzacja, zaś elementy snycerskie były bogato złocone i srebrzone, co czyniło ołtarz bardzo dekoracyjny. Ciekawa jest także centralna grupa rzeźbiarska ze św. Anną nauczającą Marię, którym towarzyszy św. Joachim” – zauważył i podkreślił, że przed konserwatorami stoi także zadanie zrekonstruowania niezachowanego stipesu ołtarzowego.
Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.