Drukuj Powrót do artykułu

Zamość: warsztaty poprawnego i pięknego mówienia kazań

18 listopada 2017 | 12:15 | xps | Zamość Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Tim Napier / Unsplash

Warsztaty dotyczące poprawnego mówienia odbyły się w sobotę w kurii diecezjalnej w Zamościu. Zajęcia przeprowadzone w ramach stałej formacji kapłańskiej prowadził Kamil Smerdel, aktor i prezenter telewizyjny związany z TVP Info. Uczestnikami spotkania byli księża mający za sobą od 2 do 12 lat kapłaństwa.

Prelegent zwracał uwagę na kulturę żywego i czytelnego dla wiernych słowa. Przypomniał najważniejsze kwestie dotyczące oddechu, dykcji, artykulacji i intonacji wypowiadanych zdań. Wskazał także na najczęstsze błędy artykulacyjne, gramatyczne i stylistyczne, spotykane rejonie. Zaliczył do nich m.in. niepoprawne, lwowskie „ł”, złą wymowę końcówek wyrazów, np. „robiom” zamiast „robią”, złe akcentowanie wyrazów i zdań.

“Dziennikarz zwrócił moją uwagę na techniczne aspekty głoszenia, o których często zapominam: zaczynając od umiejętnego brania oddechu, kończąc na dbaniu o właściwe akcentowanie odpowiednich treści” – powiedział KAI ks. Mateusz Januszewski. – Te informacje na pewno pomogą mi w polepszeniu swojego warsztatu, zależy mi na tym, żeby Dobra Nowina była przekazywana w dobrej formie” – dodaje.

Inny uczestnik spotkania, ks. Adam Malinowski powiedział, że oprócz tego, że dowiedział się nowych rzeczy o mowie ciała i kontakcie ze słuchaczem, spotkanie pomogło mu odkryć, jak ważne jest dbanie o kulturę języka. Utwierdził się w przekonaniu, że ważne jest nie tylko co ale i jak się mówi. „Zadaniem nas, księży jest również dbanie o piękną polszczyznę i szerzenie kultury języka polskiego” – relacjonuje kapłan.

Na koniec odbyły się praktyczne ćwiczenia z czytania perykop Pisma Świętego, które miały pomóc księżom uświadomić, jak ważne w zrozumieniu tekstu jest dobre i poprawne przeczytanie go.

Formacja stała kapłanów w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wprowadzona dekretem biskupa w 2017 r. zakłada, że księża mają obowiązek uczestniczenia w warsztatach doszkalających w zakresie szeroko rozumianego duszpasterstwa (księża od 2. do 6. roku kapłaństwa – 5 spotkań w ciągu roku, księża od 7. do 12. roku – 3 spotkania).

Organizatorem spotkania jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.