4,5 tys. osób na rekolekcjach „Jezus na Wschodzie”
27 sierpnia 2017 | 10:45 | Zamość / pab / bd Ⓒ Ⓟ
Ok. 4,5 tys. osób wzięło udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych „Jezus na Wschodzie”. Odbywały się one w sobotę 26 sierpnia na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Wydarzenie związane jest z tegorocznym jubileuszem 25-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Głównym prowadzącym był o. Antonello Cadeddu z Brazylii. Modlitewne spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie. Na początku o. Antonello w krótkiej konferencji wprowadził zebranych w istotę tej modlitwy. Opowiedział też o przykładach uzdrowień.
Następnie polecił wszystkim, aby wzięli do ręki przyniesione z sobą krzyże i patrzyli na wizerunek Jezusa. On w tym czasie polecał różne intencje, prosząc o uzdrowienie z chorób fizycznych, psychicznych i duchowych. W drugiej części o. Antonello przeszedł wokół stadionu i błogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. W tym czasie trwał śpiew i modlitwa uwielbienia.
Rekolekcje rozpoczęły się rano zawiązaniem wspólnoty i różańcem. Następnie o. Antonello Cadeddu wygłosił dwie konferencje. Podkreślił on, że nie tylko księża są odpowiedzialni za ewangelizację. Zachęcał zebranych, aby „zarzucili sieci na głębię, tam gdzie najmocniej działa szatan” i wychodzili do tych, którzy są daleko od Boga: zagubionych, narkomanów. Zwrócił uwagę, że nie zawsze trzeba mówić o Jezusie, żeby ewangelizować.
Rekolekcjonista przekonywał, że Bóg nie patrzy na masy, ale do każdego podchodzi indywidualnie i każdego wzywa indywidualnie. – Bóg właśnie do ciebie chce przyjść i dotknąć twojego serca. Wezwał cię osobiście. Nie myśl, że ty sam zdecydowałeś, żeby tutaj być. Nic z tych rzeczy. On ciebie wezwał – mówił o. Cadeddu.
Czytaj także: O. Antonello Cadeddu: Polska ma bardzo ważne zadanie, ja wam zazdroszczę!
Stwierdził, że ludzie często chcą pozostawać w chorobie duchowej, bo nie wierzą, że mogą pokonać samego siebie. – Paralityk to nie tylko taka osoba, która sama nie może chodzić. Paralityk to człowiek, który chce być zatrzymany w swoim życiu, który ciągle tylko narzeka, ciągle szemrze i mówi źle o innych – mówił.
Po przerwie obiadowej odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zaraz po niej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, który uczestniczył w rekolekcjach od początku.
– Jako młoda, bo zaledwie 25-letnia wspólnota wiernych Kościoła zamojsko-lubaczowskiego, modlimy się w tym hetmańskim grodzie, na ewangelizacyjnych rekolekcjach, przyzywając Bożego Ducha, by odnowił oblicze tej ziemi, by przemienił nasze życie, nasze myślenie, nasze słowa, by oczyścił pragnienia, by właściwie ustawił hierarchię wartości – mówił bp Rojek.
Kaznodzieja podkreślił, że „poprzez ducha tego spotkania włączamy się w nowy entuzjazm pójścia i głoszenia Ewangelii całemu światu”. – Ale najpierw zacznijmy od nas, od naszego domu, od tej ziemi, od tych rodzin, od tej diecezji i od tego miasta. Od każdego z tu obecnych, którzy przyszli z potrzeby wiary, serca, nawrócenia, ale i tych, których przywróciła jedynie ciekawość, może jakiś posmak sensacji, jakiejś nadzwyczajności albo tęsknota za osobistym uzdrowieniem – mówił.
Bp Rojek zwrócił uwagę na postawę, kiedy człowiek inaczej zachowuje się wobec innych, a co innego czuje w sercu, czy przed Bogiem. Robi to po to, by nie wyróżniać się z tłumu, z przekonaniem, że to mu się opłaci. Hierarcha zachęcał do odwagi stawania w prawdzie i szczerości.
Ze względów zdrowotnych w ostatniej chwili został odwołany przyjazd o. Enrique Porcu, który również miał prowadzić rekolekcje.
Ojcowie Enrique Porcu i Antonello Cadeddu pochodzą z Sardynii, a obecnie żyją i posługują ubogim w Brazylii. W 2000 roku założyli stowarzyszenie „Przymierze Miłosierdzia” (Alianca de Misericordia), które istnieje w 36 miastach Brazylii, a także Portugalii, we Włoszech, Francji, Belgii i w Polsce. Charyzmatem wspólnoty jest praca z ubogimi oraz ewangelizacja.
Organizatorami wydarzenia są Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu i działający przy nim Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.