Drukuj Powrót do artykułu

Zapełniają się placówki dla bezdomnych

21.11.2017 , Kielce / dziar / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Coraz niższe temperatury sprawiają, że zapełniają się placówki dla bezdomnych w Kielcach i okolicach. Policjanci i strażnicy miejscy apelują, aby nie pozostawać obojętnym wobec osób bez dachu nad głową.

Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzone przez kieleckie koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, są już niemal w stu procentach zapełnione.

„W noclegowni mamy 20 osób, czyli komplet, na ten moment chętni na nocleg muszą skorzystać z ogrzewalni przy ul. Ogrodowej. W razie silnych mrozów również w noclegowni będą dostawki” – informuje Grzegorz Gruba, pracownik noclegowni i schroniska. W noclegowni do dyspozycji korzystających z niej bezdomnych jest łóżko, węzeł sanitarny, są dwa posiłki dziennie. To na ogół stali uczestnicy, choć zjawiają się i osoby nowe. „W schronisku w tym momencie na 42 miejsca, 3 mamy wolne, ale sytuacja szybko się zmienia” – dodaje Grzegorz Gruba.

Bezdomni w Kielcach mogą znaleźć schronienie w kilku placówkach: schroniskach i ogrzewalni. Kobiety z dziećmi mogą np. skorzystać ze schronisk przy ul. Olkuskiej 18 i ul. Urzędniczej 7, natomiast mężczyźni – z placówek przy ul. Siennej 5 i Żeromskiego 36a. Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II przy ul. Siennej 5 może pomieścić 80 mężczyzn. Bezdomni mogą skorzystać z ciepłej wody, pościeli. Mają również zapewnione wyżywienie, w tym ciepły posiłek. W sumie w Kielcach w ośrodkach dla bezdomnych jest ok. 200 miejsc, a w razie potrzeby noclegownie mogą przygotować “dostawki”.

Czytaj także: Polscy bezdomni spotkali się z papieżem Franciszkiem

Wojciech Bafia, zastępca komendanta kieleckiej Straży Miejskiej informuję, że funkcjonariusze z jeszcze większą niż zazwyczaj uwagą sprawdzają miejsca, w których mogą nocować bezdomni – ogrodowe altany, opuszczone budynki i klatki schodowe. Wzmożone interwencje są prowadzone już od początku jesieni.

Pracownicy noclegowni oraz strażnicy miejscy apelują, aby reagować w przypadku, gdy spotka się osoby, które potrzebują pomocy. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986. Wszystkie takie interwencje, gdzie istnieje zagrożenia życia ludzkiego są podejmowane w pierwszej kolejności. Bezdomni znajdą pomoc także m.in. w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach. Szczegółowy wykaz placówek można znaleźć na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 listopada 2017 12:50

Św. Szarbel a nie św. Charbel

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.