Zaprezentowano wyniki badań ws. wykorzystania seksualnego w polskim Kościele
28 czerwca 2021 | 16:22 | gie, lk, maj, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Dane statystyczne nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich” – powiedział abp Wojciech Polak, podczas prezentacji danych statystycznych dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020.
Dane te – zebrane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, zaprezentowane zostały dziś podczas konferencji prasowej w formule on-line. Badanie jest kontynuacją kwerendy, której wyniki opublikowano w marcu 2019.
W konferencji uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, o. Adam Żak, koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) ks. Wojciech Sadłoń oraz prowadzący spotkanie ks. Piotr Studnicki, Kierownik Biura Delegata KEP.
„Jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zwracam się do osób skrzywdzonych i wszystkich zgorszonych złem w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie” – mówił abp Polak. Zdaniem Prymasa kwerenda pokazuje także, że Kościół, w którym kiedyś dokonała się krzywda, dziś staje się miejscem wysłuchania i pomocy, szukania prawdy i sprawiedliwości. “Te zgłoszenia były możliwe, bo Kościół – nie bez oporów, ale jednak – zmienia się i nawraca” – mówił metropolita gnieźnieński.
Prymas zaznaczył, że zniesienie sekretu papieskiego nie znosi obowiązku tajemnicy urzędowej i nie mówi o automatycznym przekazywaniu dokumentów. “To jest dla nas kwestia do wyjaśnienia. Po otrzymaniu odpowiedzi ze Stolicy Apostolskiej, czy możemy takie dokumenty udostępniać czy też nie, będziemy dalej współpracować z Państwową Komisją ds. wyjaśniania pedofilii “- podkreślił abp Polak.
Komentując najnowsze dane dane o. Adam Żak SJ zwrócił uwagę, że od poprzedniej kwerendy z 2018 roku mamy do czynienia z falą ujawnień. Istnieje więc, jak ocenił, dość duży jeszcze ‘potencjał’ ujawnień: z pewnością jest jeszcze wiele przypadków ukrytych, które prawdopodobnie są zgłaszane.
“To nas utwierdza w przekonaniu, że trzeba z jednej strony nadal intensywnie reagować na zgłaszane przypadki ale równocześnie zintensyfikować prace nad prewencją” – powiedział dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
Jezuita zwrócił uwagę, że w okresie od 2018 do końca 2020 – zgłoszenia dotyczące wykorzystania seksualnego pojawiały się w każdym miesiącu, zaś tendencja ta wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie i wynosi średnio 20 zgłoszeń na miesiąc.
Prowadzący konferencję ks. Piotr Studnicki, Kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, potwierdził, że wszystkie sprawy, wobec których istnieje obowiązek zgłaszania do organów ścigania, a które uwzględnione zostały w obecnym raporcie – zostały zgłoszone.
Zwrócił też uwagę, że dane zebrane zostały z wszystkich polskich diecezji i wszystkich jurysdykcji zakonnych zgromadzeń męskich.
Z badań zaprezentowanych przez ks. Wojciecha Sadłonia SAC, dyrektora ISKK wynika, że od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego w diecezjach oraz 68 w zakonach. Blisko połowa osób pokrzywdzonych, których one dotyczyły, miało poniżej 15 roku życia (47%) oraz również niemal połowa między 15 a 18 rokiem życia (47,3%). W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50%). 21 zgłoszeń (5,7%) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 chłopców.
Spośród osób, które miały być skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, 104 (28%) zgłoszeń dotyczyło wykorzystania ministrantów, 71 (19%) – uczniów lub uczennic oraz osób przygotowywanych do sakramentów, 61 (17%) – uczestników duszpasterstwa, wspólnoty lub ruchu, 25 (7%) – członków scholii lub chóru, 24 (7%) – osoby z rodziny lub kręgu znajomych duchownego lub zakonnika, 17 (5%) – lektorów, 10 (3%) uczestników pielgrzymki, 9 (2%) uczestników obozów wakacyjnych, 3 (1%) – bielanek.
Zgłoszenia dotyczyły zarzutów wykorzystywania seksualnego osób małoletnich z lat 1958-2020 (rok rozpoczęcia). 299 zgłoszeń (81%) dotyczyło czynów popełnionych w okresie od 1958 do 2017 r., a 65 zgłoszeń (18%) czynów z ostatnich trzech lat (2018-2020).
Dokonane od połowy 2018 r. do końca 2020 r. zgłoszenia dotyczą 292 księży oraz zakonników. Wobec 20% zgłoszono więcej niż jeden zarzut (spośród tych 58 osób, wobec co najmniej 32 duchownych diecezjalnych oraz 10 zakonników zarzuty zgłoszono również przed 1 lipca 2018 r., czyli objęte były poprzednią kwerendą).
Pierwsze dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych oraz zakonników zostały zebrane za okres 1990-2013 r. przez dr. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.