Zaprezentowano znaczek pocztowy Roku Mikołaja Kopernika
25 stycznia 2023 | 17:39 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Znaczek pocztowy emisji filatelistycznej „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” zaprezentowano dziś w Warszawie podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniom Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku. Rok 2023 obchodzony jest pod patronatem Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą jego śmierci.
Ks. dr Tomasz Garwoliński, Przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim i Archidiecezji Warmińskiej przypomniał, że idea obchodów Roku Mikołaja Kopernika zrodziła się już w 2020 r. i wtedy też rozpoczęto prace przygotowawcze. Jak podkreślił, z inicjatywą wystąpiła strona kościelna, zapraszając do współpracy m.in. samorząd i inne podmioty. – Będziemy organizować wspólnie, jako strona kościelna, państwowa, samorządowa i naukowa, szereg różnych wydarzeń – konferencji, wystaw, czy spotkań – poinformował.
Zaznaczył, że inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika miała miejsce 21 stycznia, ich zakończenie odbędzie się 6 grudnia, w dniu imienin astronoma. Zapowiedział też, że najwięcej wydarzeń zaplanowanych jest wiosną, latem i wczesną jesienią.
Ks. dr Garwoliński wskazał na szczególne znaczenie Warmii w życiu Kopernika, który spędził tam prawie 40 lat, m.in. w związku z tym, że jego wykształceniem i karierą zajął się wuj, bp Łukasz Watzenrode.
Szczegółowy program wydarzeń Roku Mikołaja Kopernika we Fromborku przybliżył ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski, Rektor bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny We Fromborku i dyrektor Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”. Zwrócił zwłaszcza uwagę na 20 i 21 maja – dni związane ze śmiercią Kopernika. Zapowiedział, że wtedy prawdopodobnie odbędzie się światowa prapremiera musicalu „Kopernik” przygotowywanego przez Operę Krakowską.
Następnie ks. dr Wojtkowski i prezes zarządu Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski podpisali porozumienie, po czym nastąpiła prezentacja jubileuszowej edycji znaczka. Przedstawia on podobiznę Mikołaja Kopernika – sporządzoną na podstawie portretu astronoma, który znajduje się w epitafium w bazylice katedralnej we Fromborku, jedynego jego wizerunku, który zachował się we Fromborku.
Jak podkreślił Krzysztof Falkowski, znaczek jest unikalny, gdyż i prezentowana postać jest unikalna. – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie, człowiek renesansu. Człowiek, który poprzez „przewrót kopernikański” zrewolucjonizował świat – powiedział. Poinformował, że uroczyste wprowadzenie znaczka do obiegu nastąpi w niedzielę 29 stycznia.
Odpowiadając na pytania uczestników spotkania ks. dr Garwoliński zwrócił uwagę na 3 wydarzenia o charakterze międzynarodowym związane z Rokiem Mikołaja Kopernika. Wymienił po pierwsze Światowy Kongres Kopernikański, współorganizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, po drugie – konferencję astronomów organizowaną przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski oraz po trzecie – Światowy Kongres Lekarzy Polonijnych, który przypomni fakt, że Kopernik był również lekarzem.
Głównym Organizatorami wydarzeń we Fromborku w Roku Mikołaja Kopernika jest diecezja Warmińska, Warmińska Kapituła Katedralna, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, Parafia Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku oraz Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”. Patronat honorowy nad wydarzeniami przyjął metropolita warmiński, abp Józef Górzyński.
Głównym Parterem Wspierającym wszystkie tegoroczne wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.