Zaręba: już 25. wizyta biskupów u osadzonych w Zakładzie Karnym
15 kwietnia 2019 | 16:52 | kspn | Zaręba Ⓒ Ⓟ
W Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie koło Lubania. Tegoroczna wizyta była już dwudziestą piątą. Tym razem w spotkaniu wziął udział legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.
– To już tradycja, że w Wielki Poniedziałek księża biskupi odwiedzają ten jedyny w naszej diecezji Zakład Karny. Jest to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Jest to też okazja do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. W tym roku do sakramentu przystąpiło 9 więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – poinformowała ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa, a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie.
Osadzeni przygotowali też na spotkanie z bp. Mendykiem dwie inscenizacje teatralne. Takie wydarzenie daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego człowieka.
Ważną funkcję wobec osadzonych pełni Kapelan więzienia, obecny wśród więźniów. W każdym tygodniu odprawia Msze św. i nabożeństwa, organizuje konferencje, spowiada, przygotuje do sakramentów. Wspólnie więźniowie tworzą ewangelizacyjną grupę teatralną. Duszpasterz organizuje też osadzonym pielgrzymki, dni skupienia czy rekolekcje, a także wycieczki.
– Dziękujemy za obecność wśród nas księdza biskupa, który w przededniu świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni, towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tą modlitwę prosimy księdza Biskupa – mówili przedstawiciele więźniów zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na jego ręce swój podarunek, w postaci obrazu namalowanego przez jednego z więźniów pt. „Ostatnia Wieczerza”.
Biskup Mendyk, odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił o gitarę jednego z muzykujących więźniów, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: Psalm dla więźniów.
– Przybywamy tu jako pasterze Kościoła, aby nieść pocieszenie, pokój, nadzieję, to o co dzisiaj tak szczególnie proszą skazani. Myślę, że tej nadziei, w tym dzisiejszym świecie, tak bardzo brakuje. Poza tym, udzielany jest im sakrament bierzmowania, a podczas Mszy św. modlimy się wspólnie za siebie i za osadzonych, ich rodziny i wszystkich pracowników Służby Więziennej. Dzisiaj także przekazujemy kaplicy więziennej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dobrze się dzieje, że pośród więźniów są obecne relikwie świętych, które przypominają, że świętość to codzienne życie, zmaganie się z tym, co niosą trudy życia. Są wśród nich też zagrożenia, ale i przykłady miłości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka – mówił bp Marek Mendyk.
Zakład Karny w Zarębie ma charakter półotwarty. Przebywają w nim w większości recydywiści. – W jednostce zatrudnienie znajduje ponad 80% z 360 obecnie osadzonych, ze względu na prowadzone prace inwestycyjne przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego – mówi rzecznik kpt. Wojciech Dragunowicz.
Wizycie towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej oraz z więźniami, m.in. na oddziale szpitalnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.