Zastanówmy się nad tożsamością chrześcijańską
09 marca 2011 | 13:53 | ks. mcz, eł / ju. Ⓒ Ⓟ
Do zastanowienia się nad tożsamością naszego chrześcijańskiego życia oraz głębszego wejścia w tajemnicę chrztu, zachęcał w Środę Popielcową biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Podczas Mszy św. w siedleckiej katedrze przypomniał, że Wielki Post to czas przygotowania do wydarzeń paschalnych, czas odnowienia naszego wnętrza, otwarcie się na działanie Boga w naszym życiu i rezygnacja z przeprowadzania swojej woli wobec innych.
– Prorok Joel wzywa nas: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!” i dodaje: „Czemuż mówić mają między narodami: Gdzież jest ich Bóg?” Czy nasz Bóg to tylko zwyczaje, które praktykujemy w pewnych okresach? Czy nasz Bóg, to tylko uroczyste zgromadzenia, które nie mają większego wpływu na nasze postawy życiowe? Czy nasz Bóg to tylko stawianie różnego rodzaju figur, które wzbudzają sensację, ale nie prowadzą do nawrócenia? – pytał bp Kiernikowski.
Podkreślił, że Duch Boga objawiony w Chrystusie wzywa nas do nawrócenia i pojednania. „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem. On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą”. Jezus przyjął na siebie wszelką niesprawiedliwość, by dać nam swojego Ducha, byśmy Jego mocą mogli przyjmować niesprawiedliwość i obwieszczać przebaczenie. Niech każdy z nas wejdzie do izdebki swego serca i nie patrzy na grzechy innych, lecz zwraca się o zmiłowanie nad sobą, stając się znakiem miłosierdzia wobec tych, którzy ranią wspólnotę Kościoła – kontynuował.
Biskup siedlecki przypomniał także, że w tym roku okres Wielkiego Postu łączy się z przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II. – Koncentrując się na zewnętrznych przygotowaniach możemy czasem stracić z oczu istotę przesłania Sługi Bożego, jego „Totus Tuus”. Chciejmy więc zastanawiać się nad tożsamością naszego chrześcijańskiego życia. Bez głębszego wejścia w tajemnicę chrztu możemy pozostać na obrzeżach chrześcijańskiego orędzia. Obyśmy byli gotowi wchodzić w misterium paschalne, umierać dla siebie i przyjmować życie od Boga. Obyśmy odkrywali działanie Boga w naszym uniżeniu i stawali się narzędziami Bożego przebaczenia – apelował bp Kiernikowski.
Okres Wielkiego Postu potrwa do Wielkiego Czwartku 21 kwietnia, kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.