Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Wacława Świerzawskiego
16 października 2017 | 10:10 | Zawichost / apis / bd Ⓒ Ⓟ
Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa seniora Wacława Świerzawskiego odbyły się 15 października w Zawichoście. Uczestniczyły w nich tłumy wiernych z terenu diecezji sandomierskiej oraz liczni goście. Nieszpory żałobne prowadził kard. Kazimierz Nycz.
W Eucharystii żałobnej sprawowanej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego z udziałem kard. Kazimierza Nycza i bp. Krzysztof Nitkiewicza uczestniczyło blisko 20 biskupów oraz około 150 kapłanów.
We wprowadzeniu do Liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz, przywołał słowa św. Augustyna wypowiedziane w obliczu śmierci swojej matki: „Panie nie pytam dlaczego ją zabrałeś lecz dziękuję, za to, że mi ją dałeś”.
– Chcemy dziękować Bogu za śp. ks. bp. Wacława pomni na dzieła, których przez niego dokonał. Dziękujemy za jego posługę biskupią, za popieranie rozwoju życia zakonnego, za zaangażowanie w dziedzinie nauki i kultury, za to, co uczynił dla Sandomierza i Zawichostu, dla tego regionu, dla Polski – mówił biskup sandomierski.
Podczas homilii biskup senior Edward Frankowski przywołał liczne fakty z życia bp. Wacława Świerzawskiego. Podkreślał jego wybitne umiłowanie Eucharystii i głęboką duchowość, które pozwoliły mu wiernie wypełniać zadania, które stawiał przed nim Kościół.
– Żegnamy biskupa Wacława, seniora diecezji sandomierskiej, który zawsze z dumą zwracał się do wiernych „wasz pasterz”. Przez całe swoje posługiwanie chciał być Apostołem Jezusa Chrystusa, wsłuchanym w odwieczne słowa Boga, Ewangelię Jezusa Chrystusa, nauczanie Kościoła i głos powierzonych mu wiernych. Podziwialiśmy jego umiejętność wejścia w głębię modlitwy, w której chciał usłyszeć puls bicia serca Jezusa. W sposób szczególny koncentrował naszą uwagę na znaczenie liturgii w życiu Kościoła, w której, jak często powtarzał, trzeba wszystko zakorzenić, i która jest źródłem i szczytem życia Kościoła – wspominał biskup.
Kaznodzieja podkreślił, że gdy bp Świerzawski odchodził na emeryturę w swoim liście do wiernych przypomniał, że programem jego duszpasterstwa w ciągu 10 lat posługi w diecezji był Jezus Chrystus obecny w Eucharystii, Bóg ukrzyżowany i zmartwychwstały, obecny pośród nas.
Na uroczystości pogrzebowej obecni byli, m.in. przedstawiciele Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa z ks. prof. dr hab. Wojciechem Zyzakiem, rektorem uczelni, z którą bp Świerzawski przez długie lata był związany, a także parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych.
Po Mszy św. trumnę z ciałem bp. Wacława Świerzawskiego przewieziono do kościoła seminaryjnego w Sandomierzu.
Czytaj także: 25-lecie posługi biskupa seniora Wacława Świerzawskiego
W poniedziałek 16 października o godz. 8.00 odprawiona została przy trumnie ze zmarłym Jutrznia. O godz. 11.00 rozpoczęła się z udziałem kapłanów modlitwa i procesja do katedry, gdzie w południe sprawowana była Msza św. pogrzebowa. Ciało zmarłego zostało złożone w krypcie katedry.
Bp prof. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie (archidiecezja lwowska) 14 maja 1927 roku. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 r. święceń kapłańskich udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.
Zmarły biskup senior sandomierski Wacław Świerzawski był wybitnym profesorem i naukowcem. W 1975 r. został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Był także przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
Wydawał i redagował Anamnesis – biuletynu komisji, który uczynił ogólnodostępnym pismem z tekstami z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego. Był autorem 64 książek i około 1,3 tys. artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.
Zmarł w wieku 90 lat w sobotę 7 października 2017 r. w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.