Zawiercie: Kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła bazyliką mniejszą
19 października 2009 | 11:49 | ks. mf / maz Ⓒ Ⓟ
Mieć bazylikę oznacza pilnować wiary, trwać w wierze w czasach zdrady ideałów i wartości, mówił w homilii 18 października abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski podczas uroczystości ogłoszenia bazyliką mniejszą Kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
W uroczystościach wzięli udział m. in. biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz i Jan Wątroba, kapituły: katedralna, zawierciańsko-żarecka, wieluńska, radomszczańska, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, duchowieństwo, na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym tygodnika katolickiego „Niedziela”, siostry zakonne i blisko 3 tys. wiernych.
Na początku uroczystości odczytane zostały: Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i list od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że nadanie kościołowi godności bazyliki jest ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła – Kościół to świętość. Godność nadana świątyni przenosi się na ludzi bo człowiek jest świątynią Boga – mówił abp Nowak.
Metropolita częstochowski podkreślił, że „bazylika to wskazanie na jakieś pierwszeństwo” – To pierwszeństwo polega na służbie wobec Boga i konsekwentnie wobec ludzi. Wielkość to służba, godność to służba najpierw Bogu, a potem ludziom – przypomniał abp Nowak.
Hierarcha zaznaczył również, że nadanie godności bazyliki świątyni ma znaczenie dla życia duchowego i moralnego wiernych- Trzeba byśmy opowiedzieli się za pokorą Boga przyjmując dar nowej godności świątyni. Potrzebny jest szacunek dla Słowa Bożego, szacunek dla przykazań Bożych. Chcemy być Kościołem na kolanach tu w Zawierciu. Człowiek ma kolana i w tym, że jest na kolanach jest wielki. Ważne jest byśmy w dzisiejszych czasach umieli słuchać Boga – mówił abp Nowak.
Metropolita częstochowski zachęcił wiernych do trwania w wierze. – Z tej godności jaką otrzymuje wasza świątynia wypływa pewna „piotrowość”, czyli oparcie się o urząd Piotra. Trzeba trwać w wierze. Przyjmijmy tę bazylikę jako wielkie przypomnienie, że mamy być wierni. Bądźmy oparci o Piotra, o skałę przyjmując tę bazylikę od Piotra naszych czasów – zachęcił abp Stanisław Nowak.
Na zakończenie homilii metropolita częstochowski przypomniał postać ks. prał. Piotra Miklasińskiego wieloletniego proboszcza przy Kolegiacie w Zawierciu jako „budowniczego Krzyży w archidiecezji częstochowskiej i budowniczego pomnika Jana Pawła II „Papieża z katechizmem”.
Przed uroczystym błogosławieństwem abp Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce podkreśli, że nadanie tytułu bazyliki to „hołd dla wszystkich pokoleń, które przeszły przez tę świątynię i przez tę ziemię”.
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podniosła kościół kolegiacki do godności bazyliki mniejszej 29 czerwca br.
To czwarta bazylika mniejsza w archidiecezji częstochowskiej a 114 w Polsce.
W Zawierciu istniała najpierw niewielka kaplica. Kiedy liczba mieszkańców zaczęła wzrastać, wówczas dobudowano do tej kaplicy drewnianą przybudówkę staraniem wikariusza z Kromołowa ks. Franciszka Zientary. W dniu 29 września 1896 r. biskup kielecki T. Kuliński poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół budowany z fundacji właścicieli fabryki Adolfa i Izydora Ginsbergów. Od 1887 r. budową kierował ks. F. Zientara. Kościół projektował inż. Hugo Kuder. W 1903 r. świątynia została poświęcona i oddana do użytku.
Po II wojnie światowej staraniem ks. Wacława Boguckiego wykonano kolejne prace przy kościele. 14 czerwca 1953 r. bp Zdzisław Goliński dokonał konsekracji kościoła.
Ogromne zasługi dla upiększenia świątyni i dla samego Zawiercia wniósł ks. prałat Miklasiński jako proboszcz w latach 1980-2004. 27 grudnia 1992 r. abp Stanisław Nowak podniósł parafialny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu do godności kolegiaty i ustanowił przy niej Kolegiacką Kapitułę Zawierciańsko-Żarecką. Natomiast 22 czerwca 1997 r. abp Stanisław Nowak odsłonił i poświęcił pomnik papieża Jana Pawła II z „Katechizmem Kościoła Katolickiego” w ręku („PAPIEŻ NAUCZYCIEL ŚWIATA”).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.