Zawierzenie Polski i świata Matce Bożej – III Weekend Internetowy w Licheniu
07 kwietnia 2020 | 10:10 | jz | Licheń Ⓒ Ⓟ
Podczas kolejnego Weekendu Internetowego w bazylice zawierzono Matce Bożej Licheńskiej Ziemię Konińską, Polskę i świat na czas epidemii. Z zaproszenia księży marianów do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji skorzystało kilkanaście tysięcy osób.
W ciągu trwania Internetowego Weekendu, w bazylice odbyło się łącznie 11 Mszy Świętych. Eucharystie odprawiono m. in. w intencji przebywających w izolacji i kwarantannie (niedziela, 7.30), dzieci i młodzieży (niedziela, 10:00), zmarłych (niedziela, 16.00). W niedzielę, po mszy o godz. 12.00 kustosz Sanktuarium, ks. Janusz Kumala MIC zawierzył Matce Bożej Licheńskiej Ziemię Konińską, Polskę i świat na czas epidemii: „Ukochana Licheńska Matko, Tobie powierzamy nasze losy w tym trudnym i bolesnym czasie epidemii (…) błagaj naszego Ojca w niebie, aby zlitował się nad swoimi dziećmi i zatrzymał epidemię, która pustoszy naszą Ojczyznę, Europę i cały świat.” (pełen tekst Aktu zawierzenia: http://www.lichen.pl/pl/24/n_2281/akt_zawierzenia_matce_bozej_lichenskiej) Podczas niedzielnej sumy marianin podnosił wiernych na duchu, zapewniając o Bożej Miłości: „Bóg nadal roztacza nad nami swoją opiekę. On jest obecny i ani na chwilę nas nie opuścił”.
Weekend rozpoczęto w pierwszy piątek kwietnia mszą o 12.00, po której modlono się nabożeństwem wynagradzającym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dwa razy dziennie modlono się różańcem – w intencji umierających o godzinie 15.30 i o 20:30 – prosząc o zatrzymanie epidemii. Ponadto odbyły się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym oraz nieszpory za zmarłych z powodu wirusa SARS-CoV-2.
Wierni mieli nie tylko okazję do uczestnictwa w mszach i nabożeństwach. Księża marianie wygłosili 9 katechez. Można było m. in. dowiedzieć się, co oznaczają symbole związane z przeżywaną wczoraj Niedzielą Palmową. Zakonnicy wyjaśniali także, jak przeżywać spowiedź w obecnym czasie, na czym polega odpust zupełny udzielony na czas epidemii, czy w jaki sposób przeżywać śniadanie wielkanocne, podczas, gdy nie będziemy mogli uczestniczyć w kościele w celebracjach Triduum Paschalnego ani nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Pierwszy kwietniowy weekend był również okazją do wysłuchania transmisji koncertów w wykonaniu organistów licheńskiej bazyliki.
Podczas, gdy bazylika wydaje się pusta, w domach, przed ekranami, na modlitwie trwają wspólnie tysiące osób. Za pośrednictwem mediów społecznościowych same niedzielne msze święte oglądano na ponad 15,5 tysiącach urządzeń. Łącznie przez cały czas trwania trzeciego już Internetowego Weekendu na Facebooku użytkownicy wyświetlili ponad pół miliona minut transmisji. Do Sanktuarium codziennie docierają podziękowania za prowadzenie transmisji i zapewnienia o wspólnej modlitwie, nie tylko z Polski.
Przypominamy, ze transmisje z Sanktuarium dostępne są pod następującymi adresami:
– www.lichen.pl
– www.facebook.com/SanktuariumLichen/live/
– https://www.youtube.com/channel/UC0Q-gl8ZPmPW1k6xpIeU_4A
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.