Zbigniew Nosowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego
12 czerwca 2019 | 17:10 | wiez.pl | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa redaktorowi naczelnemu kwartalnika „Więź” odbędzie się 13 czerwca w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będą imprezy inspirowane działaniami „Więzi”, z udziałem jej przedstawicieli.
Promotorem przewodu doktorskiego jest prof. dr hab. Andrzej Skrendo, zaś recenzentami prof. dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska, prof. dr hab Jacek Petelenz-Łukasiewicz i ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US.
Zbigniew Nosowski jest dziennikarzem, publicystą, działaczem społecznym, socjologiem i teologiem. Studiował m.in., na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bossey pod Genewą. W 2001 został redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź” (od 2013 kwartalnika); od 2008 r. pełni funkcję dyrektora programowego Laboratorium WIĘZI.
Jego dotychczasowy dorobek obejmuje 10 książek autorskich, współautorskich i redagowanych, kilkaset artykułów w pracach zbiorowych, czasopismach naukowych, kwartalnikach, miesięcznikach, tygodnikach i prasie codziennej oraz ponad 300 programów telewizyjnych, z których najważniejsze złożyły się na cykle zatytułowane „Boskie i cesarskie” oraz „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie, zaś w latach 2002-2008 konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2007-2009 i ponownie od 2017 r. Od roku 2009 członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
W różnych formach zaangażowany w działalność ekumeniczną, m.in. od 2003 roku współorganizuje międzynarodowe i ekumeniczne zjazdy gnieźnieńskie. Od 1983 roku działa na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w ruchu „Wiara i Światło”, założonym przez Jeana Vaniera. Rzecznik prasowy inicjatywy „Zranieni w Kościele” – telefonu zaufania i katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), a następnie Krzyżem Oficerskim tegoż Orderu (2012).
Wydarzeniu towarzyszyć będą imprezy inspirowane działaniami „Więzi”, z udziałem jej przedstawicieli.
12 czerwca o godz. 14 w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się debata „Polak Sarmata – Polak Europejczyk” z udziałem m.in. ks. prof. Alfreda Wierzbickiego i ks. prof. Andrzeja Draguły. Tego dnia o 17 w Teatrze Polskim zaplanowano spotkanie „Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”. Jego tematem będzie kondycja mediów. W dyskusji udział wezmą o. Maciej Biskup (dominikanie.pl); Dominika Kozłowska („Znak”); Zbigniew Nosowski („Więź”); Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”); całość prowadzi prof. dr hab. Andrzej Skrendo (Uniwersytet Szczeciński).
Z kolei 13 czerwca o g. 16 w Sali Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się dyskusja „Wariacje pocztowe. Epistolografia Polaków” z udziałem Bogumiły Berdychowskiej („Więź”), Lucyny Marzec (Instytut Filologii Polskiej UAM), dr hab. Jerzego Madejskiego, prof. US (Uniwersytet Szczeciński). Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.