Drukuj Powrót do artykułu

Zbiórka darów dla dzieci na Madagaskarze

28 marca 2018 | 09:17 | eko | Kraków Ⓒ Ⓟ

Bieliznę dla dzieci korzystających z pomocy Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Madagaskarze zbierają członkowie Stowarzyszenia Świeckich Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Druga edycja akcji ,,Majtki na Madagaskar’’ potrwa do 19 kwietnia w całej Polsce.

Wolontariusze MISEVI Polska już od 4 lat pomagają w opiece nad najuboższymi dziećmi w Fort Dauphin w południowej części Madagaskaru. Na półkoloniach prowadzą m.in. zajęcia z higieny, gdzie podopieczni mogą otrzymać komplet bielizny.

– To są dzieci, które doświadczają wykluczenia społecznego przez to, że należą do najuboższych rodzin – mówi Olga Figiel prezes Stowarzyszenia Świeckich Misjonarzy św. Wincentego a Paulo MISEVI Polska. Jak podkreśla to, że te dzieci muszą korzystać z oferowanej w szkole kąpieli, jest spowodowane skrajnym ubóstwem. Podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszy zauważono, że nie wszystkie dzieci mają tak podstawowe części ubioru, jak bielizna.

Bieliznę nową, w dziecięcych rozmiarach można przekazywać wolontariuszom w całej Polsce. Ich lista znajduje się na facebookowej stronie wydarzenia pod adresem:
https://www.facebook.com/events/160785211250494/https://www.facebook.com/events/160785211250494/.

Akcja odbywa się już po raz drugi. W zeszłym roku do Afryki dostarczono ok. 400 par majtek, które rozdysponowano wśród najbardziej potrzebujących.

– To, co dla nas jest oczywistością, dla nich jest często nieosiągalne – mówi Olga Figiel, która na misjach w czasie wakacji była już trzykrotnie. – Z drugiej strony, tam ludzie cieszą się z najmniejszych rzeczy, takich jak bielizna czy szczoteczka do zębów – dodaje.

Dla dzieci w Fort Dauphin pomoc wolontariuszy jest często jedyną okazją do nauki czytania i pisania. Wolontariusze pomagają w Szkole St. Marillac Księży Misjonarzy a także wspomagają miejscową stołówkę, prowadzą zajęcia edukacyjne i animacyjne.

Medyczna część projektu realizowana jest przez cały rok. Polega głównie na wspieraniu pracy ambulatorium prowadzonego przez siostry szarytki, w którym wysyłani przez MISEVI wolontariusze: lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, pomagają w wykonywaniu czynności medycznych. Aktualnie na Madagaskarze przebywa czterech misjonarzy MISEVI Polska.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.