Drukuj Powrót do artykułu

Zbiórka do puszek na rzecz ubogich w całej archidiecezji lubelskiej

16 listopada 2018 | 11:43 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

W niedzielę 18 listopada br. w ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich, w całej archidiecezji lubelskiej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz potrzebujących. Wpłaty zostaną przeznaczone m.in. na rzecz rozbudowy Dziennego Ośrodka dla Bezdomnych Caritas w Lublinie.

W najbliższą niedzielę, po raz drugi, Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tego dnia są słowa psalmu: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7). Decyzją metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, w tym dniu zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na dzieła służące ubogim, prowadzone przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, w tym ukończenie łaźni przy Dziennym Ośrodku dla Bezdomnych w Lublinie.

– Prace wciąż trwają, ale z każdym dniem mogą zostać wstrzymane. Powód to brak środków finansowych – tłumaczą przedstawiciele lubelskiej Caritas. – W toku prac wykończeniowych pomieszczeń pojawiły się niebagatelne wyzwania finansowe, wcześniej trudne do przewidzenia. Wymiana pieca grzewczego to warunek konieczny dla funkcjonowania łaźni. Koszt wymiany, związane z tym prace wykończeniowe, wg wykonawcy szacowany jest na 50 tysięcy złotych – dodają.

Ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas, w specjalnym apelu przygotowanym na Światowy Dzień Ubogich przyznaje, że chciałby zakończyć prace nad Dziennym Ośrodkiem dla Bezdomnych w Lublinie najszybciej jak to możliwe. – Bardzo zależy mi, żeby bezdomni mogli otrzymać takie wsparcie przed dużymi mrozami. To dla nas ogromne wyzwanie, ale dzięki Wolontariuszom i Darczyńcom możemy każdego dnia realizować postawione sobie zadanie – apeluje kapłan.

W niedzielę datki na rzecz potrzebujących będzie można złożyć do puszki przy wyjściu z kościoła. Cały czas istnieje również możliwość bezpośredniego przelania pieniędzy na konto Caritas, które znajduje się na stronie www.lublin.caritas.pl.

W tworzonym Dziennym Ośrodku dla Bezdomnych w Lublinie znajdzie się łaźnia i świetlica, a także punkt opatrunku ran, wymiany odzieży i usług fryzjerskich. Prace budowlane dostosowujące pomieszczenia do łaźni rozpoczęły się w lipcu br. Ich dotychczasowy koszt wyniósł ok. 100 000 zł i w całości został sfinansowany ze środków własnych lubelskiej Caritas.

Według raportu przygotowanego w 2017 r. przez Ministerstwo Polityki Społecznej oficjalnie w Lublinie jest ponad 300 bezdomnych. Jednak zdaniem lokalnych organizacji charytatywnych liczba osób doświadczonych skrajnym ubóstwem liczy ponad 1000.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.