Zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej
11 listopada 2022 | 02:05 | MAIKA | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kolejny Kongres Młodzieży Polonijnej w formule online z udziałem młodych mieszkających poza granicami kraju, odbędzie się w sobotę 3 grudnia. – Chcemy zgromadzić młodych, pokazać różne inicjatywy, umocnić ich w wierze, tożsamości chrześcijańskiej i tożsamości polskiej – mówi zapraszając na wydarzenie bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Przygotowaniom do kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej oraz zadaniom realizowanym przez Duszpasterstwo Emigracji Polskiej poświęcona była zorganizowana niedawno konferencja prasowa.
Biskup Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej stwierdził, że doświadczenie wspólnoty jest dla młodych ludzi fundamentalne, dlatego to przyświeca właśnie Kongresowi. – Chcemy zgromadzić młodych, pokazać różne inicjatywy, umocnić ich w wierze, tożsamości chrześcijańskiej i tożsamości polskiej – dodał.
W kontekście planów na przyszłość biskup powiedział o szerokich przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Trwają rozmowy z duszpasterzami pracującymi za granicą, by jak najwięcej młodych ludzi wzięło udział w przyszłorocznym spotkaniu w Lizbonie.
Ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie w czasie konferencji był w drodze na Ukrainę. W ramach wyzwań duszpasterskich razem z tamtejszymi kapłanami przeprowadzi w najbliższym czasie akcję zakupu pieców, a także zabezpieczeń w powybijanych oknach. Powiedział, że Wschód obejmuje 15 krajów, z których młodzież będzie chciała zaangażować się w działania Kongresu. Zwrócił uwagę na szczególnie trudną sytuację Polaków w Białorusi, którzy przyznają się do swojej narodowości.
Aleksandra Samula, organizatorka stacjonarnych spotkań kongresowych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży powiedziała, że młodzi ludzie w nich uczestniczący chcą przyjeżdżać do Polski, ale także maja duża świadomość tego co w Polsce się dzieje, a także jej historii. Stwierdziła, że polskość jest nicią porozumienia pomiędzy Polakami tu na miejscu, a tymi poza granicami.
Zdaniem Joanny Hamrol z Niemiec, organizatorki KMP online, jest to ogromna szansa budowania relacji z młodzieżą, którą łączy polskość i wspólna wiara oraz inny kraj zamieszkania. To niesamowita możliwość spotkania z ludźmi, którzy przeżywają podobne wyzwania i chcą tworzyć wspólnotę – dodała.
Sarah Bomba opowiedziała z kolei, jak wyglądały poprzednie spotkania. Zaprosiła na kolejny Kongres poświęcony patriotyzmowi. Jak stwierdziła, jest to istotna tematyka dla osób mieszkających poza granicami. Powiedziała, że tematyka najbliższego Kongresu będzie służba drugiemu człowiekowi, co jest również ważnym aspektem dla ludzi na emigracji.
Marek Staroń z portalu poloniaonline.pl zaprosił młodzież polonijną na warsztaty dziennikarskie, które są szerszym elementem Kongresu. Powiedział także o konkursie literackim, który jest skierowany do młodych ludzi, polegającym na napisaniu listu do rówieśnika w Polsce o tematyce patriotycznej. Nagrodą będzie m.in. możliwość przyjazdu na wakacje do Polski, który ufunduje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Bieżące informacje na temat Kongresu Młodzieży Polonijnej, konkursu literackiego i warsztatów dziennikarskich będą pojawiały się na stronach emigracja.episkopat.pl, poloniaonline.pl, maika.pl, ekomaika.pl
Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w godz. 15.00 – 19.00 w formie online.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.