Zduńska Wola: inauguracja Roku św. Maksymiliana w diecezji włocławskiej
09 stycznia 2011 | 15:11 | ks. an Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa zainaugurowano w diecezji Rok św. Maksymiliana. Uroczystość odbyła się w 117. rocznicę urodzin i chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbe. – Świętość nie jest przypadkiem w życiu, ale efektem codziennych wyborów, dopiero potem objawia się w decyzjach heroicznych – mówił w homilii bp Mering.
Miejscem uroczystości była Bazylika Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli – kościół, w którym przyjął chrzest Rajmund Kolbe. Przyszły święty urodził się 8 stycznia 1894 r. Tego samego dnia w kościele parafialnym został ochrzczony. 11 października 2004 r. świątynia ustanowiona została Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana, a 11 stycznia 2009 r. ogłoszony został dla niej tytuł bazyliki mniejszej. Św. Maksymilian jest także patronem miasta Zduńska Wola.
„Gromadzimy się, by dziękować za łaskę urodzenia i chrztu naszego patrona. Choć dokładna data urodzin i chrztu św. Maksymiliana to 8 stycznia, przeżywamy tę rocznicę zawsze w niedzielę chrztu Pańskiego. W kościele jego chrztu, bierzmowania i prymicji przeżywamy dziękczynienie za ustanowiony przez Senat RP Rok św. Maksymiliana” – powiedział kustosz Sanktuarium, ks. prał. Dariusz Kaliński, witając uczestników uroczystości. Inicjatorem uchwały Senatu RP i wnioskodawcą był senator Marek Trzciński ze Zduńskiej Woli, za co otrzymał podziękowania na zakończenie uroczystości.
Bp Wiesław Mering poświęcił wodę w chrzcielnicy, przy której był ochrzczony św. Maksymilian, a następnie dokonał obrzędu pokropienia nią wiernych. Do tego gestu hierarcha nawiązał w swojej homilii. – 117 lat mija od narodzin i chrztu św. Maksymiliana, dlatego zaczęliśmy Mszę św. zatrzymując się przy chrzcielnicy, przy której to się działo, nie tylko, by wspominać chrzest Patrona miasta, ale by uświadomić sobie, że my sami przez chrzest włączeni w Kościół Jezusa Chrystusa zostajemy powołani do tych samych zadań, którym św. Maksymilian się oddał i realizując je poświęcił swoje życie – powiedział bp Mering.
Mówiąc o znaczeniu sakramentu chrztu św. biskup stwierdził, że woda chrztu przypomina, iż dzięki śmierci Jezusa otrzymujemy życie – „i w życiu i śmierci należymy do Pana”, jak powiedział św. Paweł.
Bp Mering zwrócił uwagę, że świętość o. Maksymiliana wyrażała się w zwykłym codziennym życiu. "Nie byłoby tego, co wydarzyło się w Auschwitz 14 sierpnia 1941 r., gdyby wcześniej zabrakło odwagi dawania głodowych racji obozowego chleba. Świętość nie jest przypadkiem w życiu, ale efektem wyborów dokonujących się codziennie, dopiero potem objawia się w decyzjach heroicznych" – podkreślił bp Mering.
Zdaniem hierarchy, świętość polega najpierw na uznaniu Jezusa za światło świata. Jest też uznaniem godności człowieka, także tego nienarodzonego, gdyż jest on szczególnie słaby i narażony na złe działanie człowieka. Obrona życia w kontekście życia i śmierci św. Maksymiliana to szczególne wyzwanie w dzisiejszych czasach.
Świętość to także umiłowanie Kościoła, próba zrozumienia, że ludzka słabość wpisana jest w jego rzeczywistość, mwóił biskup dodając, że fundamentem Kościoła jest świętość Chrystusa. "Prawdziwe 'wietrzenie Kościoła’, jakiego domagają się różne autorytety zapraszane przez media tym chętniej, im bardziej negują Kościół i jego hierarchię, zaczyna się od własnego serca" – stwierdził bp Mering.
Przypominając słowa Benedykta XVI kaznodzieja pytał, „co sprawia, że jedni odnajdują gwiazdę i idą za nią, odnajdują w Betlejem Chrystusa, a inni nie?”. Wyjaśnił, że odpowiedzią Ojca Świętego było stwierdzenie: „Zbytnia pewność siebie sprawia, że nie dostrzega się Chrystusa”.
Bp Mering zakończył homilię wezwaniem do kroczenia drogą świętości w codzienności życia, na wzór św. Maksymiliana.
Na zakończenie Mszy św. biskup udzielił błogosławieństwa rowerzystom ze Zduńskiej Woli, którzy w tym roku wybierają się w pielgrzymce rowerowej do Nagasaki i tym wszystkim, którzy w diecezjalnej pielgrzymce na przełomie marca i kwietnia pojadą do Japonii śladami Ojca Maksymiliana.
Uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.