Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
09 listopada 2021 | 16:00 | rk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wymiana spostrzeżeń na temat spotkań w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jakie biskupi odbyli podczas październikowej wizyty „ad limina apostolorum” – była jednym z elementów kolejnego zebrania roboczego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Odbyło się ono 8-9 listopada w warszawskim gmachu Caritas Polska. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
Podczas przedpołudniowej modlitwy w intencji wszystkich członków i konsultorów komisji, zwłaszcza przeżywających czas choroby, pamiętano także o zmarłym śp. księdzu profesorze Helmucie Sobeczce, znanym i cenionym liturgiście z Opola.
Abp Józef Górzyński (archidiecezja warmińska) oraz biskupi pomocniczy: Adam Bałabuch (diecezja świdnicka), Rudolf Pierskała (diecezja opolska) i Piotr Greger (diecezja bielsko-żywiecka) podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat spotkań w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jakie odbyli podczas październikowej wizyty „ad limina apostolorum”. Biskupi ci byli obecni w Wiecznym Mieście w trzech oddzielnych grupach. Zwrócono uwagę na czekające zadania w obszarze życia liturgicznego. Ks. Jacek Nowak SAC przedstawił problematykę redakcji polskiego wydania „Martyrologium rzymskiego”. Podjęto decyzje odnośnie do brzmienia rubryk oraz zasad zamieszczania elogiów świętych i błogosławionych, którzy pochodzą z Polski.
Drugi dzień rozpoczął się celebracją Mszy św., której przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Komisja podjęła następnie dalsze prace związane z tłumaczeniem tekstów mszalnych (Okres Zwykły). Biskup Piotr Greger przedstawił zagadnienie dotyczące Listu apostolskiego w formie Motu proprio papieża Franciszka „Traditionis custodes”. Była to relacja nad treścią dokumentu, na podstawie ocen i opinii nadesłanych wcześniej przez członków i konsultorów komisji.
Następne zebranie komisji odbędzie się w dniach 21-22 lutego 2022 r. w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.