Drukuj Powrót do artykułu

374. zebranie plenarne KEP

06 października 2016 | 09:30 | tk, abd, ar, aw, lk, mip / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Perspektywy duszpasterskie po Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w Polsce, wnioski po obchodach 1050-lecia chrztu Polski inicjatywy pomocy związane z Rokiem Miłosierdzia i pomoc uchodźcom z Syrii należały do głównych tematów obrad biskupów. Podczas zakończonego w środę w Warszawie 374. Zebrania Plenarnego KEP omawiano też zbliżającą się Pielgrzymkę Narodową do Rzymu.

Jak wykorzystać ŚDM?

Podsumowując ŚDM, bp Grzegorz Ryś ocenił, że wydarzenie to było działaniem Bożym, które przyniosło wiele dobra, i któremu teraz należy pomóc wzrastać. Wśród darów, jakie przyniosły nam Światowe Dni Młodzieży wymienił przede wszystkim doświadczenie żywej wiary i powszechności Kościoła.

Odnosząc się do przypowieści o talentach bp Ryś wskazywał w rozmowie z KAI, że można coś zachować tylko wtedy, kiedy się to pomnaża. „Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy bez przerwy tylko oglądać zdjęcia z ŚDM. Wtedy zabiorą nam to, co nam się wydaje, że mamy” – przestrzegł.

Tym, co dostał Kościół w Polsce, zwłaszcza młodzi tutejsi katolicy, to doświadczenie wiary – „skupione na osobie Pana Jezusa, w modlitwie, w liturgii, słowie, sakramencie pokuty” – ocenił bp Ryś. Przypomniał, że podczas ŚDM były momenty, kiedy milion ludzi trwało w skupieniu i w absolutnej ciszy. „To jest pokazanie, że można się odważyć na taką propozycję dla młodzieży – nie mówić im o adoracji tylko ich zaprosić do adoracji”.

Drugim wielkim darem lipcowego wydarzenia było doświadczenie powszechnego wymiaru Kościoła, stąd, zdaniem biskupa, obecna narracja naszego Kościoła powinna być uzupełniona o ten wymiar. „Ciągle mówimy o naszym, lokalnym Kościele ze wszystkimi jego atutami, tymczasem młodzi ucieszyli się tym, że wcale nie są na świecie jakąś samotną wyspą, tylko że mają wielu rówieśników, z którymi do tej pory utrzymują kontakt” – powiedział bp Ryś.

Cennym owocem spotkania młodzieży ze wszystkich kontynentów było też uświadomienie sobie przez młodych tego, że współtworzą Kościół, oraz, że jest to Kościół, który papież opisuje używając trzech słów: bliskość, towarzyszenie, włączanie. „Po ŚDM nikt nie będzie debatował czy ten model Kościoła działa, bo jest oczywiste, że tak” – podkreśla bp Ryś.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji niezwykle istotne jest aby to, co przeżyli uczestnicy ŚDM „pracowało” w nich coraz mocniej, a w efekcie – aby wyszli do swoich rówieśników i przyprowadzili ich do Kościoła.

Biskupi mają świadomość, że musimy jak najszybciej podjąć temat kontynuacji Światowych Dni Młodzieży – powiedział KAI bp Damian Muskus. W swoim wystąpieniu do biskupów zwrócił uwagę na młodych, którzy poczuli się w Kościele jak w domu, poświęcili swój czas, siły, energię i potencjał, który okazał się naprawdę wielki.

Z kolei bp Artur Miziński podczas konferencji prasowej mówił, że teraz liczy się przede wszystkim to, by nie zaprzepaścić tego wielkiego daru. „Pierwsza refleksja, która się nasuwa, jest taka, że polska młodzież pragnie kontynuacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym” – zaznaczył bp Miziński. Dlatego biskupi zachęcają duszpasterzy, aby wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można to dzieło kontynuować

„Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby nie czekać na jakieś odgórne decyzje, ale [wykorzystać] oddolne sugestie i inicjatywy, tak aby – jak uczył nas papież Franciszek – zejść z przysłowiowej kanapy i założyć buty, czyli kontynuować ten wielki zapał, który powstał na kanwie prawie trzyletnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży” – dodał sekretarz generalny KEP.

„Głęboko wierzymy, że wszystkie siły, które zostały wyzwolone podczas ŚDM – przy zaangażowaniu młodzieży, duszpasterzy, różnych grup i wolontariatu – będą wydawać błogosławione owoce” – podsumował bp Artur Miziński.

O tym, że młodzież zaangażowana w Dni w Diecezjach przed ŚDM jest nadzieją Kościoła i przyszłością Polski i nie może zostać odtrącone przez wspólnoty kościelne na swoim terenie mówił też ks. Grzegorz Suchodolski.

Ks. Suchodolski przypomniał, że Dni w Diecezjach, w których wzięło udział ok. 112 tys. pielgrzymów ze 135 krajów, poprzedził okres trzyletnich przygotowań, w które włączyło się ok. 41 tys. diecezjalnych wolontariuszy, ponad 1 mln uczestników spotkań formacyjnych oraz międzynarodowe wspólnoty, m.in. Chemin Neuf i Emmanuel.

Przygotowania były okazją do powołania nowych struktur duszpasterskich, m.in. Diecezjalnej Rady Młodych w diecezji rzeszowskiej, 300 komitetów parafialnych w archidiecezji katowickiej i Fundacji Bliżej Młodych w diecezji bielsko-żywieckiej. Młodzi tworzyli też projekty charytatywne, w ramach których zebrali ponad 1 600 000 zł i umożliwili przyjazd do Polski ok. 5700 ubogim pielgrzymom z zagranicy.

Rodzina Rodzinie – ruszył program pomocy Syrii

To gest solidarności Kościoła katolickiego w Polsce – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji programu „Rodzina Rodzinie”. Podczas inauguracji projektu Rodzina Rodzinie, abp Gądecki dokonał rejestracji na stronie akcji, zobowiązując się do finansowego wsparcia konkretnej rodziny z Syrii, przez okres 6. miesięcy.

Inicjatywa, koordynowana przez Caritas Polska, polegać ma na objęciu wsparciem tych rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą konkretną rodzinę w Aleppo w Syrii, bądź uchodźców syryjskich w Libanie lub samych Libańczyków, żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym.

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Gadecki podkreślił, że inicjatywa „Rodzina Rodzinie” dotyczy tych osób, które są w bardzo trudnym położeniu, którym „grozi śmierć z powodu głodu lub wojny”. „Akcja wyrasta z rozeznania potrzeb na terenie Syrii i Libanu” – podkreślił przewodniczący KEP. Chodzi zarówno o uchodźców przebywających w Libanie, ale i samych Syryjczyków żyjących na terenach, gdzie toczy się konflikt, czyli na północy kraju w Aleppo i Homs.

Abp Gądecki przyznał, że nikt nie jest w stanie „o własnych siłach” sprostać aktualnym potrzebom Syrii, także odbudowy życia społecznego w Libanie, zagrożonego ze względu na zbyt dużą liczbę uchodźców. „Skuteczna pomoc dla Syrii i Libanu to miliardy dolarów. Tego nie jesteśmy w stanie znaleźć, ale nie znaczy to, że nie powinniśmy wychodzić z tym, co możemy” – powiedział przewodniczący KEP.

Stąd dwie inicjatywy Kościoła w Polsce: program „Rodzina Rodzinie” oraz znana z Włoch idea organizowania korytarzy humanitarnych. Jak przyznał abp Gądecki, póki co, ze względu na „opór” MSW i MSZ podjęcie idei korytarzy humanitarnych nie jest dotąd możliwe. Poinformował, że ministerstwa argumentują, że na razie nie są w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Abp Gądecki wyjaśnił, że inicjatywa korytarzy humanitarnych to kopia idei Wspólnoty San’Egidio z Włoch, która każdego miesiąca sprowadza do Rzymu ok. 90 uchodźców szczególnie chorych, którym nie można udzielić pomocy w miejscowych szpitalach. „Czekamy na pozytywną odpowiedź ze strony ministerstw. Ta decyzja była trudna także dla parlamentu włoskiego” – dodał.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że kryzys syryjsko-iracki jest jednym z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci. Od początku konfliktu w Syrii zginęło od 300-400 tysięcy ludzi. W tym kobiety i dzieci. Ponad milion osób zostało rannych, 13,5 mln ludzi potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej w Syrii, a ponad 10 mln w Iraku. W Syrii jest 8,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, a w Iraku 3,4 mln. Od roku 2011 4,8 mln osób uciekło z Syrii, poszukując schronienia w Turcji – ok. 2,7 mln osób, w Libanie – 1,1 mln i w Jordanii ponad 600 tys. ludzi”.

Ks. Subocz zaznaczył, że wsparcie w ramach programu Rodzina Rodzinie, będzie obejmowało pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. „Rodziny polskie wybierają sobie jakąś rodzinę wspierają ją przez 6 miesięcy, to może być np. pomoc medyczna, więc 100 dolarów, lub pomoc medyczna i edukacja – 200 dolarów”. Można również zebrać się w kilka osób, np. w parafii i wspólne wesprzeć całą rodzinę lub kilka rodzin.

Partnerami w programie są: Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo. Szczegóły: www.rodzinarodzinie.caritas.pl.

Biskupi rozmawiali także o innych inicjatywach pastoralno-społecznych w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP zwrócił uwagę, że diecezje z zaangażowaniem włączyły się w zaproponowany przez papieża Franciszka pomysł stworzenia inicjatyw charytatywnych, będących owocem kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Pomocniczy biskup gdański zwrócił uwagę, że diecezje prześcigają się w pomysłach i wymieniają się sposobami realizacji poszczególnych inicjatyw.

Biskup docenił również szereg inicjatyw zaplanowanych i zrealizowanych przez Caritas Polska. Wymienił tutaj akcje skierowane do dzieci, osób starszych, bezdomnych, chorych: m.in. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Tornister Pełen Uśmiechów.

Bp Szlachetka wskazał, że wiele projektów realizowanych jest lokalnie przez diecezjalne, czy parafialne oddziały Caritas, a także szkolne koła Caritas. Zwrócił uwagę, że dzięki tysiącom różnych projektów charytatywnych w Polsce widać obfite owoce trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia.

Przypomniał także zaangażowanie Caritas w pomoc osobom potrzebującym na Ukrainie i w Syrii.

Dziękczynienie za Jubileusz Chrztu Polski

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Marek Jędraszewski mówił o znaczeniu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski dodając, że na naszej ziemi zaczęło się wtedy rodzić nie tylko chrześcijaństwo, ale także samo państwo polskie. Rocznicowe celebracje stały się wspaniałą okazją, by nie tylko przypomnieć sobie historię Ojczyzny, ale także pogłębić świadomość chrzcielną w parafiach i lepiej przygotować wiernych do sakramentów.

Z kolei bp Damian Bryl powiedział w rozmowie z KAI, że jubileuszowe obchody stanowią także wezwanie do tego, aby dalej troszczyć się o dobre przygotowanie i przeżycie sakramentu chrztu, a także towarzyszenie po udzieleniu sakramentu. Biskup zachęcił biskupów do promowania w diecezjach zainicjowanych podczas Roku Jubileuszowego inicjatyw ewangelizacyjnych. Zdaniem hierarchy istotnym wymiarem życia chrześcijańskiego jest wezwanie do misyjności. Ponadto pogłębiona katecheza powinna dotyczyć rodziny dzieci przygotowujących się do chrztu.

Jakie bierzmowanie?

Biskupi omawiali wskazania dotyczące przygotowań do sakramentu bierzmowania. Trzeba podjąć problem przygotowania młodzieży do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Chodzi o to, by określić minimum przygotowania do sakramentu bierzmowania. – Bój toczy się o dwa punkty: czy ewangelizujemy, stawiamy wymagania, budzimy i rozwijamy wiarę? Czy po prostu sakramentalizujemy? – pytał bp Mendyk.

Jeśli to drugie, to – jak podkreśla – przygotowanie pozostaje niestety na drugim planie. – Przychodzi wiek pierwszej komunii świętej, a potem bierzmowania – aplikujemy sakrament i praktycznie na tym się kończy. Tego typu doświadczenia mamy w Polsce już od lat – przypomniał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Trzeba natomiast – zaznaczył – „odważnie podjąć problem ewangelizowania, budzenia wiary, przygotowania do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga”.

Jak zatem uniknąć traktowania bierzmowania jako „sakramentu pożegnania się z Kościołem”? – Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że uprzywilejowanym miejscem formacji chrześcijanina jest parafia. Nauczanie religii w szkole jest niezwykle ważne, ale jest uzupełnieniem tego, co powinno dokonywać się w parafii.

Wskazania KEP będą oparte na dwóch głównych założeniach. Przygotowanie do bierzmowania ma uwzględniać nie tylko samych kandydatów do sakramentu, ale też środowiska, z których się wywodzą oraz ich poziom religijny, zwłaszcza rodziny i rówieśników oraz kwestię wzajemnego międzypokoleniowego komunikowania się.

„Sakrament bierzmowania to nie tylko sami kandydaci, ale też rodzice, parafia i jej grupy, ruchy i stowarzyszenia, czyli obszary, w które młody człowiek może i powinien się zaangażować” – wyjaśnił bp Mendyk.

Tymczasem stan świadomości sakramentalnej młodego pokolenia nie jest zadowalający. – Trzeba pamiętać, że zmieniają się czasy, zmienia poziom świadomości religijno-moralnej społeczeństwa. Młodzi ludzie są tacy jak ich rodzice. Staramy się być realistami i nie nakładać ciężaru nie do uniesienia, uwzględnić to, czym młody człowiek żyje, jakie nosi w sobie wartości. Ale z nauczania religii w szkole widzimy, że poziom świadomości religijnej jednak się obniża – powiedział KAI bp Mendyk.

Projekt będzie poddawany dalszym konsultacjom w Komisji Wychowania Katolickiego, w których uwzględnione zostaną uwagi biskupów dotyczące przystępowania młodzieży do sakramentu bierzmowania w poszczególnych diecezjach.

Innowacyjny program duszpasterstwa rodzin

Jednym z tematów obrad była polska recepcja adhortacji papieża Franciszka o rodzinie, „Amoris laetitia”. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Jan Wątroba przyznał w rozmowie z KAI, że rozdział VIII tego dokumentu mówiący o osobach rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, stwarza duszpasterzom pewne trudności interpretacyjne. Chodzi zwłaszcza o kwestię przyjmowania sakramentu komunii św. przez takie osoby.

Trudności takie występują nie tylko w Polsce, bowiem dowodzą tego stanowiska biskupów z Buenos Aires i z Filadelfii, zauważył bp Wątroba. Jego zdaniem słowem-kluczem jest rozeznawanie. „Chodzi o bardzo indywidualne potraktowanie osób przychodzących z tym problemem i to zarówno w konfesjonale jak i w kierownictwie” – tłumaczy bp Wątroba.

Zwraca uwagę, że nie można tu stosować jakichś sztywnych reguł czy zasad, ale każdy przypadek traktować indywidualnie, pomóc rozeznać w którym miejscu stoi człowiek wobec Chrystusa, Jego nauki i Jego przykazań. Najważniejsze jest rozeznanie przez takie osoby swojej sytuacji, zrozumienie jej oraz rozeznanie drogi, która może prowadzić do pełnego zjednoczenia, także na płaszczyźnie sakramentalnej.

Bp Wątroba potwierdził też, że w trosce o duszpasterzy, spowiedników i kierowników duchowych specjalny zespół teologów pastoralistów opracowuje vademecum dotyczące par niesakramentalnych.

Ponadto polski Episkopat przekaże wkrótce Sekretariatowi Synodu Biskupów o rodzinie opracowanie na temat wcielania w życie adhortacji „Amoris laetitia” w Kościele w naszym kraju. Tekst powstaje na podstawie relacji spływających z diecezji.

Ks. dr. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) wskazywał w swoim wystąpieniu na konieczność powołania w każdej diecezji duszpasterza związków niesakramentalnych, który by ściśle współpracował z diecezjalnym duszpasterzem małżeństw i rodzin.

Omawiając sytuacje w polskich diecezjach przyznał, że wśród księży widać niepokój wywołany wrażeniem, iż pewne sformułowania papieża z „Amoris laetitia” są zbyt nowatorskie. „Księża boją się utracić to, co już mają otwierając się na coś, czego jeszcze nie znają” – ocenił ks. Drąg.

Jednocześnie dyrektor KODR zaznaczył, że widać już owoce adhortacji Franciszka w wielu diecezjach i parafiach, bowiem do prowadzenia katechez z narzeczonymi i małżeństwami zaproszono tam świeckich. Praktycznie wszystkie ruchy o charyzmacie rodzinnym podjęły prace nad adhortacją i wprowadzają jej nauczanie do swojego programu formacyjnego.

Narodowa pielgrzymka do Rzymu

Około 50 biskupów, 180 kapłanów i nawet 6 tysięcy wiernych może wziąć udział w narodowej pielgrzymce do Rzymu, którą w dn. 20-23 października br. organizuje Sekretariat Konferencji Episkopatu.

Jak przypomniał ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP, pielgrzymka będzie dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej.

W programie zaplanowano spotkanie z Ojcem Świętym. Może wziąć w nim udział nawet sześć tysięcy pielgrzymów z Polski. Udział w pielgrzymce potwierdzili dotychczas marszałkowie Sejmu i Senatu. Andrzeja Dudę będzie w Rzymie reprezentować szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

Organizator zwraca uwagę, że ważnym punktem programu pielgrzymki są Msze święte odprawiane przez polskich biskupów w czterech rzymskich Bazylikach Większych. – Nawiedzenie tych bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński.

W programie rozpoczynającej się 20 października pielgrzymki zaplanowane są popołudniowe Msze święte w czterech rzymskich Bazylikach Większych. W czwartek, 20 października, o godz. 17.00 liturgię w Bazylice Santa Maria Maggiore odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia, również o godz. 17.00 Mszę w Bazylice świętego Jana na Lateranie będzie celebrować prymas Polski abp Wojciech Polak.

Centralnym punktem podróży będzie Msza święta odprawiona w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. 22 października, o godz. 15.45 w bazylice św. Pawła za Murami Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.

Tego dnia, o godz. 10.00 pielgrzymi z Polski wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia.

Pielgrzymowanie do grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę Msza w Bazylice Watykańskiej, którą o godz. 16.00 odprawi były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.
Narodowa pielgrzymka dziękczynna potrwa do niedzieli 23 października.

100-lecie Papieskiej Unii Misyjnej

O obchodzonym w tym roku 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej (PUM) mówił ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Zachęcał do jeszcze większej współpracy, szczególnie jeśli chodzi o formację misyjną w seminariach duchownych.

W rozmowie z KAI ks. Atłas przypomniał, że Papieska Unia Misyjna została założona po to, by misyjnie formować kapłanów, seminarzystów i osoby konsekrowane. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy, szczególnie zaangażowani w apostolstwo.

W opinii ks. Atłasa, charyzmat PUM i jej zadania nie straciły nic ze swojej aktualności. Dlatego z okazji 100-lecia tego dzieła kapłan zwrócił się do polskich biskupów z prośbą, by przypomnieli oni członkom PUM o ich zobowiązaniach. „Wiemy, że nawet ci najgorliwsi czasem zapominają o pierwotnej miłości, a dlaczego mamy dzieło misyjne Kościoła pozbawiać tak wielkiego duchowego zaplecza” – powiedział ks. Atłas.

Centralne uroczystości związaną ze 100-leciem PUM odbędą się na Jasnej Górze 3 i 4 grudnia.

Przygotowania do wyjazdu na misje

Obecnie na misjach posługuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek – poinformował bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. 19 osób – 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz kleryk i świecka katoliczka z diecezji warszawsko-praskiej – przygotowuje się do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. 10 osób będzie krzewić Ewangelię w Ameryce Łacińskiej, a 9 – w Afryce.

W swoim wystąpieniu na forum KEP bp Mazur wskazywał, że czerwcowy, IV Krajowy Kongres Misyjny ożywił dyskusję o miejscu i roli misjonarzy świeckich w dziele misyjnym Kościoła. „Próbujemy wypracować definicję misjonarza świeckiego i wolontariusza misyjnego, określić sposoby ich pracy oraz formacji i opieki nad nimi” – stwierdził bp Mazur.

Biskup podkreślał, że trzeba odnowić misyjną świadomość księży i kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych. Zaproponował też, by w nadchodzącym roku duszpasterskim treści misyjne były wyraźniej obecne podczas rekolekcji dla kapłanów, dni skupienia dla nich oraz w trakcie rekolekcji odpraw dla katechetów.

Wedle stanu na dzień 1 października, na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19.

Wybory do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu

Bp Marek Solarczyk został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Zastąpi on na tym stanowisku bp. Henryka Tomasika z Radomia, który z duszpasterstwem młodzieży w strukturach Episkopatu związany był ponad 20 lat. Biskupi zatwierdzili też nowy zarząd Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przewodniczącym zarządu został ks. Dariusz Kowalczyk, który zastąpił ks. prał. Jana Droba.

Biskupi wybrali również nowego delegata Episkopatu ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. Został nim w miejsce bp. Romualda Kamińskiego z Ełku bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. Nowym przewodniczącym Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej działającej przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został natomiast bp Piotr Greger, który zastąpi bp. Stefana Cichego.

Biskupi zatwierdzili też m.in. nowy skład Komisji Duchowieństwa, Rady Prawnej Episkopatu oraz Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Powołali również na pierwszą pięcioletnią kadencję nowego duszpasterza krajowego więziennictwa. Został nim ks. Adam Jabłoński z diecezji łomżyńskiej, zastępując pełniącego tę posługę trzy kadencje ks. Pawła Wojtasa.

Wyniki wyborów 374. Zebrania Plenarnego KEP:

Przewodniczący Komisji ds. Misji: Bp Jerzy Mazur – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

***

Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej: Bp Wiesław Lechowicz – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

***

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: Bp Marek Solarczyk – wybór na 1. pięcioletnia kadencję

***

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa): Bp Grzegorz Ryś – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

***

Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej: Bp Piotr Greger – wybór na 1. Pięcioletnią kadencję

***

Nowy skład członków Komisji Duchowieństwa:

Abp Wacław Depo
Abp Józef Górzyński
Bp Damian Bryl
Bp Ryszard Kasyna
Bp Wiesław Lechowicz
Bp Roman Pindel
Bp Marek Solarczyk
Bp Jan Wątroba

Konsultorzy:

Ks. Dr Adam Łuźniak
Ks. Dr Wojciech Mleczko CR
Ks. Prof. Krzysztof Pawlina
Ks. Prof. Włodzimierz Wołyniec
Ks. Dr Wojciech Rzeszowski
Ks. Marek tatar
Ks. Dr Tomasz Trzaskawka
O. Adam Żak SJ

***

Członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec: Bp Tadeusz Lityński

***

Konsultor Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów: Ks. Dr Julian Głowacki

***

Konsultorzy Rady Naukowej KEP:
Ks. Prof. Dr hab. Radosław Chałupniak
Ks. Dr hab. Marek Żmudziński
Ks. Dr hab. Paweł Wygralak

***

Delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów: Bp Henryk Ciereszko – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

***

Duszpasterz Krajowy Więziennictwa: Ks. Adam Jabłoński (diec. łomżyńska)

***

Zatwierdzenie nowego składu Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego:

Członkowie:

Bp Adam Wodarczyk
Bp Włodzimierz Juszczak
Bp Grzegorz Ryś

Konsultorzy:

S. Natanaela Błażejczyk CSSF (sekretarz)
Ks. Piotr Maniurka
Ks. Grzegorz Michalczyk
Ks. Mirosław Nowak
Ks. Wincenty Pytlik
O.Stanisław Rudziński OSPPE
Ks. Andrzej Rusak
Ks. Aleksander Seniuk
Ks. Jan Sochoń
Ks. Marek Wojnarowski

***

Zatwierdzenie nowego składu Rady Prawnej KEP:

Członkowie:

Bp Tadeusz Bronakowski
Bp Andrzej Dzięga
Abp Sławoj Leszek Głódź
Bp Tadeusz Lityński
Bp Ireneusz Pękalski
Abp Eugeniusz Popowicz
Bp Piotr Sawczuk
Bp Krzysztof Wętkowski

Konsultorzy:

O. Witold Adamczewski SJ
Ks. Leszek Adamowicz
O. Wiesław Bar OFMConv
Ks. Sławomir Fundowicz
Ks. Tomasz Gierałtowski
Ks. Adam Kałduński
Ks. Grzegorz Leszczyński
Ks. Józef Lisowski
Ks. Andrzej Maćkowski
Ks. Piotr Majer
Ks. Tomasz Rozkrut
O. Marek Saj CSsR
Ks. Piotr Stanisz
Ks. Lucjan Świto
Ks. Zbigniew Tracz
Ks. Dariusz Walencik
Ks. Krzysztof Warchałowski
S. Katarzyna Więcek FMA

***

Zatwierdzenie Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia piątej kadencji:
Ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu
Ks. Paweł Walkiewicz – Zastępca Przewodniczącego
Marek Zdrojewski – Zastępca Przewodniczącego

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Zebranie plenarne KEP

04 października 2016 | 20:54 | tk, BP KEP / mz Ⓒ Ⓟ

O perspektywach duszpasterskich po Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w Polsce dyskutować będą biskupi podczas rozpoczętego we wtorek w Warszawie 374. Zebrania Plenarnego KEP. Wśród tematów dwudniowego spotkania są także wnioski pastoralne na zakończenie 1050-lecia chrztu Polski oraz inicjatywy w duszpastersko-społeczne w kontekście Roku Miłosierdzia. Jednym z tematów będzie zbliżająca się Pielgrzymka Narodowa do Rzymu.

Jak zapowiadał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z 1050-lecie chrztu Polski, Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka.

– Jeżeli byśmy wszystkie te wydarzenia zostawili w takim miejscu, w jakim się dokonywały, to możemy stracić dziedzictwo, które zostało przekazane w nasze ręce, bo jeśli nie będzie rozwijane, zmarnieje – wskazał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP powiedział KAI, że nie chodzi o to, by odcinać się od przeszłości i zaczynania na nowo, lecz o wyciągnięcie wniosków z tego, co się dokonało i rozwinięcie działalności tak, by była bardziej skuteczna. „Trzeba przy tym pamiętać, że skuteczność zależy przede wszystkim od łaski Bożej a nie od człowieka” – zaznaczył abp Gądecki.

Nawiązując do zbliżającej się narodowej pielgrzymki do Rzymu abp Gądecki przypomniał, że ma ona związek z trzema głównymi motywami duszpasterskimi bieżącego roku. „Chcemy podziękować papieżowi za to, że przyjechał oraz, że jego pobyt doprowadził do takiego entuzjazmu wiary, który wpłynął na samego papieża, bo dzień po powrocie z naszego kraju był bardzo poruszony tak ciepłym przyjęciem go przez Polaków” – zaznaczył przewodniczący KEP.

Ponadto, podczas dwudniowych obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami rodziny, przygotowaniem do sakramentu bierzmowania oraz duszpasterstwa sportowców. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas przedstawi sprawy związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

364. zebranie plenarne KEP

12 marca 2014 | 10:10 | tk / br Ⓒ Ⓟ

Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” i wizyty ad limina będzie głównym punktem rozpoczynającego się w środę 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania, które zakończy się w czwartek, biskupi wybiorą też nowego przewodniczącego KEP.

Wśród głównych wyzwań, nad którymi skoncentrują się biskupi, będą troska o małżeństwo i rodzinę chrześcijańską oraz duszpasterstwo młodzieży – zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak.

Podczas zebrania poszczególni biskupi będą mogli przedstawić swoje opinie na temat tego, co uważają za najważniejsze zadania dla dzisiejszego Kościoła w Polsce. Wprowadzenia do dyskusji nad priorytetami duszpasterskimi dla Kościoła w Polsce w świetle adhortacji „Evangelii gaudium” dokona bp Wiesław Śmigiel z Pelplina.

Zdaniem bp. Polaka priorytetem duszpasterskim – zwłaszcza w obliczu październikowego Synodu biskupów w Rzymie – będzie troska o rodzinę chrześcijańską. „Przedmiotem debaty będzie też dobre przygotowanie do podjęcia decyzji o małżeństwie i rodzinie, bowiem o taką refleksję Ojciec Święty do nas zaapelował” – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Można się spodziewać, że podczas marcowych obrad biskupi będą zastanawiać się, w jaki sposób wzmocnić duszpasterstwo rodzin oraz osób przygotowujących się do małżeństwa.

Jednym z punktów spotkania ma być omówienie wyników ankiety dotyczącej sytuacji rodzin. Ankietę tę z woli papieża Franciszka rozesłano do wszystkich Episkopatów na świecie. Dyskusja po wystąpieniach bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny oraz bp. Adama Bałabucha, ma pomóc w wypracowaniu odpowiednich kierunków duszpasterskich w tej dziedzinie.

Biskupi mają też debatować o duszpasterstwie młodego pokolenia, zwłaszcza w świetle szansy i nadziei jaką dają Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Stan przygotowań do tego wydarzenia omówią: bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz bp. Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie. Bp Polak zwraca uwagę, że wydarzenie to nie ogranicza się jedynie do kilku dni finalnych celebracji, ale stanowi świetną okazję do refleksji o duszpasterstwie młodzieży w ogóle.

Powołując się na adhortację „Evangelii gaudium” oraz przesłanie papieża Franciszka do polskiego Episkopatu, bp Polak zwrócił uwagę, iż młodzież coraz bardziej oczekuje od duchownych spotkania bardziej osobistego i włączenia jej w całą rzeczywistość Kościoła.

Po wymianie opinii na temat obecnych wyzwań duszpasterskich biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w związku z upływającą drugą już kadencją abp. Józefa Michalika. „Dyskusja nad tym, co z punktu widzenia danej osoby jest dziś dla Kościoła w Polsce najważniejsze, może pomóc w głosowaniu” – przyznaje bp Polak dodając, że członkowie Episkopatu i tak dość dobrze wzajemnie się znają.

W programie marcowego spotkania znalazło się także konwersatorium medialne dla biskupów. Poprowadzą je m.in. rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch, prof. Jerzy Olędzki oraz redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski i dr Monika Przybysz z UKSW. „Musimy pogłębiać wiedzę o sposobie funkcjonowania mediów – tłumaczy bp Polak. – Znamy je jako odbiorcy, ale poprzez fakt, że musimy odpowiadać na oczekiwania mediów, jesteśmy też uczestnikami tego dyskursu” – zaznacza sekretarz generalny KEP. W jego ocenie konwersatorium to ma służyć temu, żeby ów dyskurs był owocny zarówno dla mediów jak i biskupów.

Szkolenia medialne mogą pomóc także rzecznikom poszczególnych diecezji, by kontakt z mediami był jak najowocniejszy dla duszpasterskiej pracy Kościoła.

Po zakończeniu zebrania plenarnego, 13 marca w bazylice św. Krzyża w Warszawie biskupi będą celebrować Mszę św. w 1. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Liturgia rozpocznie się o godz. 16.30.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Zebranie Plenarne KEP

02 października 2012 | 10:34 | BP KEP / br Ⓒ Ⓟ

W dniach 2-3 października w Warszawie odbędzie się 359. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie biskupów rozpocznie się o godz. 11.00, a zakończy dnia następnego o godz. 16.00. Tradycyjnie zaplanowano dwa spotkania z dziennikarzami.

2 października o godz. 10.45 przewidziany jest czas dla fotoreporterów na sali plenarnej, a o godz. 11.00 – briefing rzecznika Episkopatu ks. dr. Józefa Klocha w sali nr 15.

3 października o godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa na zakończenie zebrania plenarnego z udziałem biskupów w sali prasowej na poziomie -1.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

357. zebranie plenarne KEP

14 marca 2012 | 19:11 | aw, awo, im, lk, gp, mp, tk / pm, ms Ⓒ Ⓟ

Dokument społeczny i wskazania dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii wśród duchowieństwa przyjęli polscy biskupi podczas dwudniowego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.

Dyskutowali też m.in. o obecności Kościoła w świecie współczesnym w związku z wyzwaniami nowej ewangelizacji a więc działań Kościoła kierowanych do tych chrześcijan, którzy porzucili praktyki religijne. Sprawy finansowe Kościoła

Podczas 357. zebrania plenarnego dyskutowano o finansowaniu przez państwo niektórych wymiarów działalności Kościoła – będzie to także temat czwartkowego spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu. Relacjonując obrady bp Stanisław Budzik powiedział KAI, że Kościół opowiada się dialogiem z rządem na temat całościowego uregulowania kwestii związanych z finansowaniem określonych działań Kościoła na rzecz społeczeństwa. Przewodniczący Komisji Konkordatowej zapowiedział, że do poszukiwania takiego całościowego systemu zobowiązuje obie strony (państwo i Kościół) art. 22 Konkordatu, który do dziś nie został wypełniony.
„Chcemy całościowo omawiać te sprawy, a nie tylko fragmentaryczne kwestie, takie jak ubezpieczenia osób duchownych czy Fundusz Kościelny” – dodał. W Polsce niezbędne są systemowe rozwiązania w tym zakresie, analogicznie jak to zostało rozwiązane w innych krajach.

Na pytanie, jaki kształt prawny miałoby mieć całościowe rozwiązanie spraw finansowych, abp Budzik odpowiedział, że mógłby być to albo aneks do Konkordatu, albo odpowiednie rozwiązania ustawodawcze idące w ślad za ustaleniami pomiędzy stroną rządową a Konferencją Episkopatu Polski, delegowaną do tych rozmów przez Stolicę Apostolską.

Odnosząc się do jutrzejszego spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli rządu RP i Episkopatu bp Wojciech Polak zadeklarował, że Konferencja Episkopatu Polski dostrzega potrzebę zbudowania nowoczesnego modelu w tym zakresie, nawiązującego do wzorców wypracowanych w państwach europejskich.

Kościół chce także usprawnić zarządzanie finansami w diecezjach tak, aby w przyszłości powstał ujednolicony system zarządzania kościelnym majątkiem, zgodny z aktualnym prawem kanonicznym i cywilnym. „To wyjaśniłoby „podnoszony czasem brak transparentności” finansów Kościoła – powiedział KAI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Nad nowymi rozwiązaniami pracuje na razie zespół ekonomów reprezentujących poszczególne metropolie, w skład których wchodzą diecezje.

Były przewodniczący Rady Ekonomicznej Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego o podjętej w ub. roku przez Radę Biskupów Diecezjalnych woli uporządkowania kwestii materialnej i finansów po stronie kościelnej.

Abp Skworc mówił wówczas na Jasnej Górze, że na finansowej przejrzystości Kościół może tylko zyskać i byłoby dobrze, gdyby każda diecezja publikowała swój roczny bilans. Dziś zależy to od ordynariusza danej diecezji.

Wcześniej, 23 lutego, o uporządkowaniu finansów w diecezjach mówili także ekonomowie reprezentujący poszczególne metropolie. Zebrane przez specjalnie powołany zespół ekonomów propozycje zostaną opracowane w formie dokumentu, który stanie się aneksem do uchwał II Polskiego Synodu Plenarnego.

Dokument społeczny

Biskupi przyjęli kilkudziesięciostronicowy dokument społeczny. Porusza on najpilniejsze problemy współczesnej Polski – jest adaptacją społecznego nauczania Kościoła do naszych warunków, a w sposób szczególny nawiązuje do społecznej encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate”.
„Dokument ten wzywa nas wszystkich do ogromnego wysiłku w zakresie ochrony godności człowieka i jego praw. Jest też apelem by w życiu społecznym kierować się normami moralnymi i wartościami” – powiedział KAI bp Kupny, przewodniczący Rady Społecznej Konferencji Episkopatu Polski.

Dokument poświęcony jest m.in. ukazaniu i promocji integralnego obrazu człowieka, w świetle antropologii chrześcijańskiej. Zajmuje się także kulturą, gdyż – jak zaznaczył bp Kupny – to właśnie od środowiska kulturowego, w którym człowiek żyje w dużej mierze zależy jego rozwój.

Biskupi dużo uwagi poświęcają analizie obecnej sytuacji gospodarczej. Towarzyszy temu apel o respekt dla wartości etycznych w sferze ekonomii oraz finansów. Autorzy listu wykazują, że luka w tym zakresie prowadzi do nieuchronnego kryzysu.

Wiele miejsca w dokumencie społecznym Episkopatu zajmuje analiza stosunków miedzy pracodawcami a pracownikami w duchu zasady sprawiedliwości.

Jest też mowa o rodzinie – jako podstawowej instytucji społecznej – która winna być otaczana szczególna troską, a jej prawa nie mogą być ograniczane przez żadne ustawodawstwo.

Biskupi apelują też o przestrzeganie etycznych standardów w życiu politycznym. Przypominają, że zgodnie z katolicką nauką społeczną polityk winien kierować się prawym sumieniem i cnotami: roztropności, męstwa, umiaru, sprawiedliwości i prawdy.

Biskupi tłumaczą w liście, że Kościół ma charakter ponadpartyjny i nie utożsamia się z żadnym z istniejących ugrupowań. „nie utożsamiamy się z żadna partia polityczną, lecz otwieramy się na współpracę w zakresie budowania dobra wspólnego” – wyjaśnił.

Paterze Kościoła apelują ponadto o większe zaangażowanie społecznie i polityczne ze strony świeckich katolików. Przypominają, że prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego, chociaż formy tego udziału i płaszczyzny na jakich się on dokonuje, mogą być bardzo różne.

Jest też mowa o prawie Kościoła do udziału w przestrzeni życia publicznego. W zdecydowany sposób biskupi przypominają, że każdy wierzący ma prawo do wyznawania religii, nie tylko indywidualnie ale i zbiorowo, nie tylko prywatnie ale i publicznie. Dokument zostanie opublikowany w ciągu dwóch tygodni.

Wobec pedofilii

Biskupi przyjęli też dokument ws. postępowania w przypadkach pedofilii wśród duchowieństwa. Jest to znowelizowana istniejącej już od kilku lat instrukcji, a związana z listem okólnym z ub. r. kard. Williama Levady, przewodniczącego Kongregacji ds. Nauki Wiary, skierowanym do wszystkich Konferencji Biskupich

Polskie prawo przewiduje odszkodowanie i zadośćuczynienie – powiedział dziennikarzom rzecznik Episkopatu pytany o to, czy Kościół w Polsce będzie wypłacał odszkodowania ofiarom pedofili. Ks. dr Józef Kloch podkreślił, że nie można porównać realiów polskich do amerykańskich, gdzie za przypadki pedofilii w Kościele, próbowano postawić przed sądem Benedykta XVI.

– Szóste przykazanie Boże obowiązuje od zawsze i nie ma żadnych przywilejów w tym względzie – powiedział dziennikarzom abp Józef Michalik. Przewodniczacy KEP zaznaczył, że ważne jest dobro ofiar, ich ochrona, ale też nie można zapominać o prawie do obrony dobrego imienia osoby oskarżanej. Zwłaszcza anonimy powinny być sprawdzane, a w razie potwierdzenia należy od razu uniemożliwić takiej osobie kontakty z małoletnimi.

Już miesiąc temu sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak wyraził nadzieję, że dzięki temu dokumentowi Kościół w Polsce będzie działał „w duchu troski o oczyszczenie, o dobro ofiar oraz o to, by w Kościele prawda i duch Ewangelii były na pierwszym miejscu”.

Zdaniem sekretarza Episkopatu dokument stanowi kontynuację dotychczasowej troski Kościoła w Polsce w odniesieniu do przypadków pedofilii. „Nie można powiedzieć, że do tej pory Kościół się tym nie interesował lub że teraz dopiero otrzymuje jakieś nowe narzędzie, skoro w 2009 roku biskupi przyjęli stosowny w tej materii dokument określający sposób postępowania w podobnych sytuacjach” – ocenił sekretarz generalny KEP.

Nowa ewangelizacja

Kwestie nowej ewangelizacji omawiał podczas zebrania plenarnego bp Grzegorz Ryś stojący na czele Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Wyniki przeprowadzonej ostatnio ankiety wykazały, że w Polsce jest blisko 300 wspólnot zajmujących się taką działalnością. Są to szkoły ewangelizacji, wspólnoty życia chrześcijańskiego, ruchy i stowarzyszenia oraz duszpasterstwa akademickie, które mają w swojej pracy motyw ewangelizacyjny.

Bp Ryś zwrócił też uwagę, że są w Polsce regiony, w których do kościoła w niedzielę chodzi zaledwie kilkanaście procent ludzi. Dlatego konieczny jest namysł nad tym jak dotrzeć do tych, którzy utracili kontakt z Kościołem.

I Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w dniach 28-31 lipca w Kostrzynie nad Odrą podczas Przystanku Jezus – inicjatywy ewangelizacyjnej towarzyszącej Przystankowi Woodstok.

Problemy bioetyczne

Biskupi dyskutowali też o zapowiadanych ustawach regulujących kwestie bioetyczne. Tematykę tę referował abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. W rozmowie z KAI podkreślił, że w sprawach moralności i sumienia nie powinno się żadnego polityka zmuszać do dyscypliny partyjnej.

Przypomniał także stanowisko Kościoła w kwestii związków partnerskich. „Małżeństwo z definicji jest związkiem mężczyzny i kobiety. Osoby homoseksualne do małżeństwa są po prostu niezdolne. One są zdolne do zamieszkania razem, ale nie mogą odpowiadać definicji małżeństwa” – powiedział abp Hoser.

Abp Hoser przedstawił biskupom ogólną panoramę sytuacji w dziedzinie bioetyki. „Zdajemy sobie sprawę, że działamy w społeczeństwie o różnych poglądach, ale trudno jest przyjąć postawę, że wszystkie poglądy są sobie równe: są lepsze i gorsze, są dobre i złe” – powiedział KAI arcybiskup.

Przypomniał, że „przedstawiciele Kościoła hierarchicznego nie uczestniczą w debatach parlamentarnych”. – Robią to wierni świeccy, którzy powinni być świadomi swojej tożsamości również w zakresie poglądów bioetycznych. Ich zadaniem jest walka o to, by stanowione prawo odpowiadało najwyższym kryteriom moralno-etycznym. To jest strategia Kościoła – wyjaśnił.

Taki – zdaniem abp. Hosera – powinien też być kierunek działania posłów katolickich, chrześcijańskich, czy tych, którzy dostrzegają istnienie prawa naturalnego.

Jak dodał, niezmiernie ważną kwestią, której broni Kościół, jest określenie, że nowej istocie ludzkiej już od poczęcia przysługują prawa podmiotowe. – Dlatego, że jej rozwój ma charakter linearny, a nie skokowy. Wartość życia ludzkiego nie zależy od stadiów rozwojowych, ani od stopnia manifestacji swojego potencjału, dotyczy to także osób niepełnosprawnych – wyjaśnił abp Hoser.

Abp Hoser wspomniał też o niebezpieczeństwie podejmowania prób przedefiniowania płci poprzez przyjęcie definicji społecznej zamiast istniejącej obecnie definicji biologicznej. Może to nastąpić w wyniku ratyfikacji przez Polskę Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 11 maja 2011 roku ze Stambułu. – Definicja kulturowa jest tam promowana, nie jest ona jednak definicją właściwą i jest nieprawdziwa – powiedział abp Hoser.

Katecheza w szkole

Biskupi omówili też kwestie dotyczące katechezy. Temat ten – obok spraw finansowania Kościoła – będzie jednym z tematów zaplanowanego na czwartek, 15 marca, spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu.

Wiceprzewodniczący KEP odniósł się do rozporządzenia MEN, które ma wejść w życie 1 września. W ramowym planie nauczania nie ma lekcji religii ani etyki. Zajęcia te wpisano w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy. – Taki zapis spowodował samorządach i wśród samych katechetów – ocenił abp Gądecki dodając, że niektóre samorządy zgłaszają, iż nie udźwigną nowych zobowiązań finansowych.

Metropolita poznański wyraził oczekiwanie, że w odniesieniu do nauczania religii i etyki nastąpi powrót do poprzednich praktyk.

Zdaniem bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP sa duże szanse na znalezienie kompromisu. Wystarczy aneks czy nowelizacja podpisanego już rozporządzenia o ramowym planie nauczania oraz dobra wola Ministerstwa Edukacji Narodowej – ocenił w rozmowie z KAI. 7 marca bp Mendyk spotkał się w tej sprawie z minister Krystyną Szumilas. – Jestem optymistycznie nastawiony i ufam, że uda się ten problem rozwiązać – powiedział KAI.

Program duszpasterski

Biskupi zadecydowali, że nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce realizowany będzie pod hasłem: „Od wiary i chrztu do świadectwa”. Program rozłożony jest na cztery lata od 2013 do 2017 r.
Głównym celem nowego programu – jak poinformował KAI abp Stanisław Gądecki – jest przygotowanie wiernych na 1050. rocznicę chrztu Polski, która wypada w 2016 r.

Nowy program duszpasterski realizowany będzie na czterech podstawowych płaszczyznach. Ewangelizacyjnej – realizowanej poprzez pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem, inicjacyjnej, której celem jest uświadomienia sobie znaczenia i podjęcia łaski sakramentu, formacyjnej, poprzez kształtowanie postaw duchowych i moralnych oraz społecznej – realizowanej drogą pełniejszego podjęcia odpowiedzialności za kształtowanie w duchu wiary swego życia: rodzinnego, społecznego i zawodowego.

W ramach czteroletniego programu duszpasterskiego – informuje abp Gądecki – poszczególnych latom liturgicznym towarzyszyć będą konkretne tematy oraz hasła.

Abp Gądecki zapowiedział przy okazji ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski. Rozpoczną się one w 2015 r. a do udziału w ich poznańskiej części (jako miejsca, gdzie rozpoczął się chrzest) zaproszony został przez metropolitę poznańskiego Ojciec Święty Benedykt XVI. Równocześnie skierowane zostało doń zaproszenie przez kard. Stanisława Dziwisza do Krakowa, gdzie mógłby przybyć w przypadku gdyby zapadła decyzja organizacji tam Światowych Dni Młodzieży.

Wobec ruchów intronizacyjnych

Bp Andrzej Czaja zapowiedział dokładną ewidencję grup, które w Polsce i w środowiskach Polonii, odwołują się do idei intronizacyjnych. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary Biskupi przypomniał w rozmowie z KAI, że biskupi absolutnie nie zgadzają się z ideą intronizacji Chrystusa na Króla Polski.

„Dotychczasowe rozpoznanie pokazuje, że oprócz nurtów, z którymi nie można prowadzić dialogu ze względu na uporczywość trwania przy swoim – chodzi tu o ks. Kiersztyna i ks. Natanka – mamy trzy, które wymagają otwarcia się na nie i podjęcia duszpasterskiej troski” – powiedział KAI bp Czaja.

Wśród środowisk, z którymi dialog jest możliwy, biskup wymienił Ruch Intronizacji Serca Jezusowego prowadzony przez redemptorystę, o. Jana Mikruta, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla i krąg będący dziedzictwem działania księży Natanka i Kiersztyna w środowiskach polonijnych. Bp Czaja zaznaczył jednocześnie, że w tych ostatnich środowiskach nie wszyscy są skłonni do współpracy z Episkopatem.

Biskup zapowiedział, iż zwróci się do konkretnych osób działających w ruchach intronizacyjnych o dane dotyczące lokalizacji ich wspólnot na terenie Polski. „To jest punkt wyjścia do podjęcia bardzo konkretnego dzieła formacji – zaznaczył bp Czaja. – Na pewno więc do tych grup zostaną powołani kapelani, będziemy starali się towarzyszyć w kształtowaniu życia tych wspólnot” – dodał.

Bp Czaja przypomniał też, że Episkopat absolutnie nie zgadza się ideą intronizacji Chrystusa na Króla Polski. „To jest absolutnie poza teologią. Biskupi podtrzymali zdecydowanie negatywny stosunek do takiej idei. Jest otwarcie tylko na te wspólnoty, które nie mają takiego właśnie, politycznego wymiaru” – podkreślił hierarcha.

O przygotowaniach do przyszłorocznego VII Światowego Kongresu mówił na forum Episkopatu bp Stanisław Stefanek, członek Rady KEP ds. Rodziny. Na przełomie maja i czerwca do Mediolanu może przybyć nawet milion uczestników. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI.

W programie przewidziane są dwa punkty – studyjny z akcentem, położonym na analizę sytuacji współczesnych rodzin, ich pracy i świętowaniu dnia świętego. Na popołudnia planowane są spotkania rodzin z całego świata.

Przestroga przed fałszowaniem prawd wiary

Biskup Romuald Kamiński omówił projekt listu pasterskiego w obronie przed fałszowaniem prawd wiary. Będzie on dotyczył takich zagrożeń jak wróżbiarstwo, magia, okultyzm, satanizm, działalność sekt.
Jak poinformował KAI bp Kamiński, przyczyną podjęcia prac są liczne listy katolików „z terenu”, zaniepokojonych nasilaniem się działalności sekt i filozofii wschodnich. To powoduje, jak podkreślił Ks. Biskup, „olbrzymie zamieszanie” wśród katolików. Ponadto, na co dzień, jak zauważył bp Kamiński, doświadczamy „wielkiej nawałnicy zjawisk” takich jak wróżbiarstwo, magia, satanizm, okultyzm i wiele innych.

„Wielu ludzi w sposób nieświadomy wchodzi w tę tematykę nie zdając sobie sprawy, że to jest wejście na teren bardzo daleki do chrześcijaństwa” – stwierdził biskup pomocniczy ełcki.

Dlatego list pasterski ma pomóc przeciwdziałać wpływowi tych zjawisk na świadomość katolików, pokazać, jak się mają oni przed tym bronić. „Jest to trudne, bo sprawy zabrnęły za daleko” – zauważył bp Kamiński.

Wybory uzupełniające

Biskupi dokonali też wyborów uzupełniających do statutowych gremiów Episkopatu (rad i komisji). Na nowego członka Rady Stałej został wybrany biskup pomocniczy łódzki Adama Lepa. Został wybrany na miejsce bp. Wojciecha Polaka, który po wyborze na sekretarza generalnego Episkopatu do Rady Stałej wchodzi z urzędu.

Biskupi zatwierdzili tez statut Rodziny radia Maryja.

W wiosennych zebraniach Konferencji Episkopatu Polski tradycyjnie już uczestniczyli delegaci innych Konferencji Biskupich z Europy. Na temat realizacji wezwania do nowej ewangelizacji i przygotowań do Roku Wiary mówił przedstawiciel biskupów włoskich, bizkup z Niemiec przedstawił kwestie ustawodawstwa bioetycznego w swoim kraju. O rozwiązaniach w zakresie finansowania Kościoła mówił przedstawiciele episkopatu węgierskiego, a kwestie społeczne w swoim kraju przybliżył biskup z Hiszpanii.

We wtorek wieczorem biskupi uczestniczący w zebraniu wzięli udział w uroczystej Mszy św. z okazji 150. rocznicy rozpoczęcia posługi św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Liturgię sprawowano w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

353. zebranie plenarne KEP

01 października 2010 | 16:07 | ms Ⓒ Ⓟ

353. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się 28 i 29 września w Warszawie. Po raz pierwszy w obradach polskiego Episkopatu uczestniczył nowy nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore.

Autor zdjęć: Grzegorz Boguszewski – fotoKAI

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

352 Zebranie Plenarne KEP

22 czerwca 2010 | 12:42 | Grzegorz Boguszewski /maz Ⓒ Ⓟ

352 Zebranie Plenarne Koferencji Episkopatu Polski odbyło się w Olsztynie 18 i 19 czerwca 2010 .

Zdjęcia: Grzegorz Boguszewski/fotoKAI

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.