Zejdźmy z kanapy!
11 czerwca 2019 | 08:30 | Dawid Gospodarek | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Skończyły się czasy, kiedy można było dobre kościelne samopoczucie budować na pełnych ławkach, obecności religii w szkołach, liczbie wspólnot religijnych czy tłumach na katolickich eventach. Jeśli wezwanie Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży 2016 r. do tego nie zmobilizowało, to najnowsze badania CBOS po prostu krzyczą do Kościoła w Polsce: zejdź z kanapy!
Jak z nich wynika, polska młodzież jest coraz mniej religijna. Jako głęboko wierzący i wierzący łącznie określiło się w 2018 r. 63 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, podczas gdy w 2008 r. było ich 81 proc. Mniej młodych chodzi też na religię – w 2018 r. zadeklarowało to 70 proc., a jeszcze w 2010 r. było ich aż 93 proc.
Można szukać różnych przyczyn takiego stanu rzeczy, uspokajać się, że to naturalne procesy sekularyzacyjne. Widać jednak, że Kościół ma problem z ukazaniem dobrej nowiny o zbawieniu w sposób tak atrakcyjny, jaką ona jest. Kolejna rzecz – lekcje religii nie spełniają swojego zadania, a przeciwnie – wielu młodych zniechęcają i do samych zajęć, i co gorsze, do Kościoła.
Badania CBOS wskazują również, że nie zmniejsza się grupa młodzieży najbardziej religijnej. To cieszy, jednak jaka jest ta religijna żarliwość, skoro nie widać owoców zapału ewangelizacyjnego? Czy młodzi rzeczywiście czują się wezwani do głoszenia poza bezpiecznym gronem swoich wspólnot? Czy widzą przykład i zachętę wśród np. biskupów i duszpasterzy?
Czy dla obserwatorów świadectwo Kościoła jest spójne z głoszoną ewangelią, czy w słowach i gestach biskupów i księży znajdą tę wrażliwość, którą wierni i ci spoza Kościoła cenią np. w głoszeniu papieża Franciszka?
Jedyną sensowną reakcją na te statystyczne dane będzie radykalne skupienie się na misji, jaką Jezus zostawił Kościołowi. Z tym jednak związane jest usunięcie przeszkód, które sprawiają, że Kościół czasem nie wydaje się autentyczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, redaktor Magnificat Polska. Interesuje się dogmatyką, liturgią, tradycyjną muzyką oraz sztuką.