Zejście z Góry Tabor
24 lipca 2017 | 15:07 | Warszawa / Dorota Abdelmoula / mz Ⓒ Ⓟ
Gdy rok po ŚDM coraz częściej pojawiają się głosy, że 12 miesięcy nie wystarczyło (ani księżom, ani młodym), by skutecznie zejść z kanapy i zasznurować wyczynowe buty, bardziej, niż nad owocami tego spotkania, zastanawiam się nad tym, czy – w euforii i zmęczeniu – nie potraktowaliśmy go jak „magicznego eliksiru”, który pozwoli nam zredukować duszpasterskie biegi i na wolnych obrotach oczekiwać, aż cuda same się zdarzą.
Tymczasem, posyłając nas z Campus Misericordiae w świat, Franciszek nie wręczał pożegnalnych dyplomów ani różowych okularów, ale mówił o trudnościach, jakie musiał pokonać Zacheusz, by spotkać się z Jezusem. Przestrzegał przed trwaniem w niezadowoleniu, rozczarowaniu i poczuciu porażki.
Jeszcze mocniejszej metafory użył niedawno ks. Suchodolski, mówiąc, że ŚDM są jak Góra Tabor, która nie była celem samym w sobie, ale umocnieniem na czas Kalwarii. Choć dziś nie brak owoców ŚDM (jak np. rosnąca frekwencja młodych w parafiach, większy szacunek dla ich odpowiedzialności i pomysłów i wciąż zacieśniane międzynarodowe więzi), to podgryza je robaczek zniechęcenia i zawodu, że nie jest „tak dobrze, jak mogłoby być”.
Czytaj także: Ks. Grzegorz Suchodolski: ŚDM to nie magiczna recepta na problemy duszpasterskie
Na ratunek przychodzi nam to samo narzędzie, które inspirowało organizatorów ŚDM w trakcie przygotowań: świadectwo Kościoła powszechnego. W tych dniach w USA dobiega końca narodowe „post-ŚDM-owe” spotkanie młodzieży i młodych rodzin, chcących na co dzień dawać świadectwo wiary. W Libanie trwa pierwsze światowe spotkanie młodzieży maronickiej, przypominającej światu, że młodzi na Bliskim Wschodzie są potomkami pierwszych chrześcijan. W Irlandii rusza rejestracja uczestników Światowego Spotkania Rodzin (także młodych!), Panama szykuje kolejną edycję ŚDM. Coraz więcej krajów – jak Włochy i Francja – rusza na poszukiwanie młodzieży oddalonej od Kościoła, o którą upomina się papież w przeddzień synodu o młodych. Szukajmy podobnych przykładów u nas! I nie gaśmy ducha!
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia