Drukuj Powrót do artykułu

Żelichów: Pielgrzymka Jedności ku czci Św. Jozafata Kuncewicza

26 listopada 2017 | 09:05 | pab | Żelichów Ⓒ Ⓟ

Wierni z parafii rzymsko- i greckokatolickich zgromadzili się na pierwszej Pielgrzymce Jedności do relikwii św. Jozafata Kuncewicza w greckokatolickiej parafii pw. św. Mikołaja w Żelichowie (k. Nowego Dworu Gdańskiego). Wydarzenie odbyło się w sobotę, 25 listopada, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jozafata Kuncewicza, arcybiskupa Połockiego (wg kalendarza juliańskiego).

Spotkanie odbyło się z błogosławieństwem arcybiskupa Eugeniusza Popowicza – metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz biskupa Jacka Jezierskiego – ordynariusza diecezji elbląskiej Kościoła Rzymskokatolickiego.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem ku czci świętego Jozafata przed jego relikwiami, którym przewodniczył ks. Paweł Potoczny – proboszcz parafii św. Mikołaja. Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma przewodniczył ks. mitrat Jan Łajkosz – syncel (wikariusz biskupi) do spraw katechizacji.

– Św. Jozafat Kuncewicz to postać nietuzinkowa, oddana dla jedności Kościoła Powszechnego. Jest on przykładem realizacji planu Boga dla człowieka. Był obdarzony duchem mądrości, roztropności i odwagi – mówił w homilii.

Na zakończenie kaznodzieja wskazał na zagrożenia, które niosą dzisiejsze czasy. – Żyjemy jeszcze w katolickiej kulturze, ale postępująca laicyzacja i obojętność ludzi stają się przeszkodą w głoszeniu Zmartwychwstałego. Bóg objawiający się w historii pozostawił nam przykład życia człowieka wiernego wyznawanym zasadom, abyśmy czerpali siły do naszej codziennej walki duchowej – podkreślił.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odprawiono Panachydę – nabożeństwo żałobne w intencji ofiar wielkiego głodu, który został sztucznie wywołany przez władze sowieckie na Ukrainie w latach 1932-1933.

Święty Jozafat Kuncewicz urodził się w 1580 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. W latach młodości zajmował się handlem w Wilnie, jednak w 1604 roku wstąpił do Zakonu Świętego Bazylego Wielkiego w Wilnie. W 1618 r. został biskupem pomocniczym, a później ordynariuszem archidiecezji połockiej. Porządkował sprawy diecezji, dbał o moralność duchownych, wizytował parafie, troszczył się o wiernych. Część pomieszczeń w pałacu biskupim oddał dla bezdomnych.

Święty Jozafat zginął 12 listopada 1623 roku, a jego ciało do dzisiaj nie uległo rozkładowi. Męczeństwo biskupa zmobilizowało grekokatolików do trwania przy unii i do zacieśniania związków ze Stolicą Apostolską. Papież Urban VIII w niespełna 20 lat po męczeńskiej śmierci, 16 maja 1642 r. ogłosił Jozafata Kuncewicza błogosławionym. Papież Pius IX kanonizował go 29 czerwca 1867 roku. W 1963 z błogosławieństwem papieża Jana XXIII ciało świętego umieszczono w Bazylice św. Piotra w ołtarzu św. Bazylego.

Ręka św. Jozafata znajduje się w greckokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Od 2016 r. są także obecne na Żuławach w greckokatolickiej parafii pw. św. Mikołaja w Żelichowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.