Drukuj Powrót do artykułu

Zembrzyce: trwają RekoSKI – połączenie modlitwy i zimowych sportów

01.02.2017 , luk, Kraków, 31-01-2017 Ⓒ ℗

RekoSKI to niezwykłe połączenie modlitwy i zimowych sportów – jazdy na nartach i snowboardzie – odbywa się już po raz piąty w Zembrzycach w Małopolsce. Temat przewodni nowatorskiej formy rekolekcji brzmi: „Zachwycić się Bogiem – otworzyć serce na drugiego”.

„Zależało nam, aby w ferie zimowe stworzyć dla młodych ludzi jakąś ciekawą alternatywę. Nasza inicjatywa bardzo mocno wpisuje się w słowa papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży, który wzywał do tego, by ruszyć się z kanapy. Główna idea tego wydarzenia to połączenie troski o ducha z troską o ciało” – wyjaśnia o. Łukasz Buksa OFM, pomysłodawca projektu.

Jak twierdzi duchowny, podczas rekolekcji szlifowane są umiejętności narciarsko-snowboardowe. Następuje również trening duchowy. Eucharystia, słowo Boże, konferencje, adoracje Najświętszego Sakramentu łączą się tutaj z ćwiczeniami na stoku.

„Rano odbywa się konferencja wprowadzająca w tematykę dnia, a następnie po śniadaniu zaczyna się około 4-godzinny czas szusowania. Potem wracamy na toaletę i obiadokolację. Dzień kończy blok modlitewnego czuwania – nauka śpiewu, konferencja, praca w grupach, jej podsumowanie oraz adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą wstawienniczą, uwielbienia lub modlitwą ciszy” – opisuje o. Buksa.

Temat przewodni tegorocznej nowatorskiej formy zimowego wypoczynku brzmi „Zachwycić się Bogiem – otworzyć serce na drugiego”. Głoszone konferencje poruszają zagadnienia związane z sercem człowieka, jego miejscem w relacji z bliźnim, doświadczeniem przebaczenia, zrozumieniem ukochanego serca Boga objawionego w Eucharystii oraz wezwaniem do działania w nawiązaniu do trwającego roku św. br. Alberta.

Co więcej, aby uczestniczyć w rekolekcjach połączonych ze śnieżnym szaleństwem, nie trzeba wcale umieć jeździć na snowboardzie czy nartach. „Na stoku na naszych uczestników czeka profesjonalna kadra instruktorska, która tych umiejętności uczy oraz pomaga je doskonalić” – zapewnia o. Łukasz, którego widok w habicie na desce snowboardowej budzi wielkie zainteresowanie innych zjeżdżających.

Podobne rekolekcje miały już miejsce w okręgu podkarpackim. Następne odbędą się jeszcze w dniach 6-10 luty, 13-17 luty i 20-24 luty oraz będą przeznaczone odpowiednio dla starszych, dla osób z okręgu dolnośląskiego i z okręgu warszawskiego.

Łącznie w inicjatywie pod hasłem RekoSKI weźmie w tym roku 250 osób. Jak zapowiadają organizatorzy w przyszłym roku turnusów będzie na pewno więcej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.