Drukuj Powrót do artykułu

Zeńbok: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

08.10.2017 , eg, Zeńbok, 08-10-2017 Ⓒ ℗

W XVII Dniu Papieskim do parafii św. Bartłomieja w Zeńboku w diecezji płockiej uroczyście wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II – są to relikwie I stopnia, czyli kropla krwi. Mszy św. z licznym udziałem wiernych przewodniczył bp Mirosław Milewski: „Te relikwie to wielka łaska dla waszej parafii i każdego z was” – zaakcentował w homilii.

„Oto od dziś w znaku relikwii obecny jest pośród was ten wielki syn polskiej ziemi, wielki Papież i wielki Święty, o którego kanonizację tłumy wiernych wołały zaraz po jego śmierci słowami `Santo Subito` (święty natychmiast). Jego relikwie to wielka łaska dla waszej parafii i każdego z was” – głosił bp Milewski w parafii Zeńbok.

Dodał też, że św. Jan Paweł II przychodzi do parafii w XVII Dniu Papieskim, w którym prowadzona jest zbiórka do puszek środków na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia dla uzdolnionej młodzieży – młodzieży, która nazywana jest „żywym pomnikiem Jana Pawła II”.

Biskup zaznaczył ponadto, że spotyka się ze wspólnotą parafii w Zeńboku w październiku – miesiącu różańcowym, a Ojciec święty Jan Paweł II dawał przykład, jak należy się modlić na różańcu. Wiedział on, że różaniec służy temu, by stawać się wraz z Maryją uczniem Jezusa. Różaniec tkwił głęboko w jego życiu, kształtował jego sposób myślenia i działania. Różańcowa pobożność „jest poniekąd sekretem świętości Jana Pawła II”.

Przypomniał też wiernym, że św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji na Placu Świętego Piotra w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku nazwano „Papieżem Rodzin”: „Rodzina nie ma dziś łatwo: w laickiej Europie jest z wielu stron atakowana, podważa się sens jej istnienia, znajduje się na wyciągniecie ręki argumenty, że życie w jednym domu żony, męża, rodziców i dzieci już się przeżyło i nie jest nowoczesne. Nie poddawajcie się proszę tej fałszywej ideologii! – apelował biskup.

Poprosił, aby swoich najbliższych nie traktowali „niczym towaru na półce w sklepie, który można za miesiąc wymienić”. Aby pamiętać, że jeśli „rodzina jest Bogiem silna”, to na nic zdadzą się zakusy ciemnych mocy, które postawiły sobie za cel zniszczenie wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Zauważył też, że nie wolno wierzyć w to, że szczęśliwe są tzw. rodziny patchworkowe, gdzie łączy się rodziców i dzieci z różnych związków, bo „jest to tylko ułuda”.

„Bądźcie wierni sobie, ale nade wszystko Panu Bogu, bo ten zawsze chce pomagać, wspierać i otaczać swą nieogarnioną dla ludzkiego umysłu miłością. W tym dniu otrzymujecie potężnego orędownika przed tronem Bożym. Za jego przyczyną proście Boga o to, czego wam potrzeba, dziękujcie za otrzymane dary, ale też przepraszajcie za grzechy i ludzkie ułomności. Zachęcam was gorąco, abyście korzystali z tej możliwości” – wezwał wiernych bp Milewski.

Mszę św. poprzedziła procesja z relikwiami wokół kościoła, następnie bp Mirosław Milewski oficjalnie przekazał relikwiarz parafii. W czasie Mszy św. jej uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów nauczania św. Jana Pawła II. W procesji z darami niesiono m.in. ornat z wizerunkiem świętego Papieża.

„Święty Jan Paweł II to Patron Rodziny. Chcemy razem ze rodziną parafialną budować na fundamencie tego wielkiego Świętego” – deklarował proboszcz parafii ks. Waldemar Marciniak.

Parafia św. Bartłomieja w Zeńboku w diecezji płockiej pozyskała relikwie św. Jana Pawła II dzięki życzliwości ks. kard. Stanisława Dziwisza. Umieszczono je w srebrnym relikwiarzu, ufundowanym przez parafian. Na stałe będzie się on znajdował w ołtarzu głównym, w miejscu nad tabernakulum.

W uroczystości wprowadzenia relikwii do kościoła parafialnego w Zeńboku licznie uczestniczyli wierni, obecny był dziekan dekanatu ciechanowskiego zachodniego ks. prał. Eugeniusz Graczyki i ks. wicedziekan kan. Jan Jóźwiak.

Wspólnota parafii Zeńbok przygotowała się duchowo na przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II, uczestnicząc w parafialnej pielgrzymce do Niepokalanowa – miejsca kultu św. Maksymiliana Kolbego, do Warszawy – do kościoła parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Świątyni Opatrzności Bożej. Duchowym owocem przyjęcia relikwii ma być wprowadzenie w parafii nabożeństw pierwszych sobót miesiąca.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.