Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych o niemoralności adopcji embrionów
04 grudnia 2010 | 00:32 | mag/ms Ⓒ Ⓟ
Niemoralność adopcji już istniejących embrionów, kwestia dopuszczenia stosowania prezerwatywy oraz sprawa stopniowalności w stosunku do norm powszechnie obowiązujących – to główne tematy wczorajszego spotkania Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, które odbyło się w budynku kurii diecezji warszawsko-praskiej.
Członkowie zespołu analizowali wypowiedź papieża, która pojawiła się w książce „Benedykt XVI. Światłość świata. Papież, Kościół i znaki czasu. Rozmowa z Peterem Seewaldem”. Ojciec Święty powiedział tam m.in.: „Mogą występować pojedyncze usprawiedliwione przypadki [użycia prezerwatywy – przyp. KAI], na przykład, kiedy prezerwatywy używa męska prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności, by rozwinąć nową świadomość faktu, że nie wszystko wolno i że nie można robić wszystkiego, na co ma się ochotę”.
„Badaliśmy z jakich założeń moralnych wynika stanowisko papieża, jaka jest jego realna treść i w jaki sposób może być ono przełożenie na podobne sytuacje” – powiedział KAI członek Zespołu, dr Michał Królikowski.
Jak zaznacza „papież mówiąc o męskiej prostytutce, czyli tak naprawdę o stosunkach homoseksualnych wskazywał na użycie prezerwatywy, jako na pierwszy gest na drodze do przyjmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie. Gest, który wcale nie odbiera negatywnego znaczenia temu postępowaniu, czyli nie usuwa grzechu” – podkreślił dr Królikowski.
Nawiązując do kwestii adopcji embrionów członkowie Zespołu uznali, że „w sytuacji w której nie znamy liczby embrionów to nawet gdyby tę adopcję ograniczyć do tych które już istnieją, to i tak będzie to rodziło ich podaż i popyt” – podkreśla dr Michał Królikowski.
Jednym z punktów zebrania było także omówienie reakcji środowisk medialnych i publicznych na wypowiedź abp Hosera nt. ekskomuniki podczas konferencji zorganizowanej po ostatnim posiedzeniu Zespołu.
„Analizując powody i strukturę manipulacji uznaliśmy, że zamieszanie związane z wypaczeniem wypowiedzi arcybiskujpa stało się okazją do ukazania szerszej opinii społecznej na czym polega zło moralne związane ze stosowaniem procedury in vitro” – mówi Michał Królikowski.
W trakcie następnego posiedzenia Zespól Ekspertów do Spraw Bioetycznych będzie kontynuował prace nad podjętymi dzisiaj tematami oraz zajmie się kwestią wartości ludzkiej płodności.
Zespół Ekspertów do Spraw Bioetycznych został powołany 18 czerwca 2008 roku podczas odbywającego się w Katowicach 344. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jego zadaniem jest monitorowanie tego, co na płaszczyźnie społeczno-polityczno-ustawodawczej dotyczy zagadnień bioetycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.