Zespół Episkopatu ds. Bioetycznych o głosowaniu nad ustawą
28 września 2009 | 16:30 | mg, tk / ju. Ⓒ Ⓟ
Kiedy zakaz In vitro zostaje odrzucony, to obowiązkiem posłów zatroskanych o ochronę godności człowieka jest dalsza aktywność w procesie legislacyjnym, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji.
Powiedział KAI ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, podsumowując wnioski z dzisiejszego spotkania Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu ds. Bioetycznych.
Ks. Longchamps de Berier poinformował, że jednym z tematów spotkania Zespołu, które odbyło się 28 września w siedzibie kurii warszawsko-praskiej, było zapoznanie się z projektami ustaw bioetycznych zgłoszonymi do laski marszałkowskiej. Dodał, że są to projekty o „różnej wartości etycznej i prawnej”.
Wyjaśnił, że „głosowanie nad projektami ustaw bioetycznych nie powinno być głosowaniem politycznym i partyjnym, ale winno zdecydowanie odzwierciedlać troskę o godność dziecka i sumienie posła”.
Przypomniał, że Zespół ekspertów zwracał już uwagę na to, że kiedy się podejmuje inicjatywę pierwszego unormowania, to wszyscy posłowie zatroskani o ochronę godności człowieka, i prawa dziecka powinni podjąć działania zmierzające do całkowitego zakazu in vitro.
„Gdy jednak takie rozwiązanie prawne, jak całkowity zakaz metody in vitro zostaje odrzucone, to etycznym obowiązkiem wszystkich posłów szczególnie zatroskanych o ochronę godności człowieka i prawa dziecka jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji” – podkreślił ksiądz profesor.
Ksiądz prof. Longchamps de Berier przyznał, że Zespołowi „najbliższy wydał się projekt nazywany projektem Bolesława Piechy” ale, jak podkreślił „nie jest to jakimś wskazaniem politycznym”.
Ekspert Episkopatu przypomniał, że „Zespół zdaje sobie sprawę z bólu i z cierpienia rodziców oczekujących dziecka, ale w całej dyskusji – zwłaszcza w przekładaniu jej oraz przekonań moralnych na konkretne regulacje prawne – nie można zapominać o godności człowieka i prawach dziecka” – powiedział ks. Longchamps de Berier. Dodał, że godność człowieka i prawa dziecka winny być zawsze na pierwszym miejscu.
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP powołano w czerwcu ub. roku, a przewodniczy mu abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. W skład gremium wchodzą ponadto: bp dr Józef Wróbel, dr Maciej Barczentewicz, ks. prof. Wojciech Bołoz, prof. Zbigniew Chłap, ks. dr Jan Zdzisław Jancewicz, dr Piotr Klimas, dr Michał Królikowski, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, prof. Jan Lubiński, ks. Prof. Piotr Morciniec i prof. Tadeusz Smyczyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.