Zespół „Oldrzychowice” zwycięzcą 47. Festiwalu Folkloru Górali Polskich
10 sierpnia 2016 | 15:55 | rk Ⓒ Ⓟ
Zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic na Zaolziu zwyciężył w tegorocznym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Festiwal odbył się w ramach trwającego 53. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Zespół z Zaolzia zabierze z festiwalu „Złote Żywieckie Serce” oraz nagrodę 10 tys. złotych. „Srebrne Żywieckie Serce” otrzymał zespół „Wierchy” z Milówki (nagroda 8 tys. zł), a „Brązowe Żywieckie Serce” – zespół „Spod Kicek” z Mordarki (nagroda 6 tys. zł). W podczas festiwalu wystąpiło 47 zespołów.
Jak poinformował rzecznik TKB Mariusz Hujdus, jury pod kierownictwem Małgorzaty Kiereś miało trudne zadanie, by ocenić poziom zaprezentowanej muzyki, tańca, stroju, obrzędowości i reżyserii scenicznej, i dokonać wyboru najlepszego zespołu. Za najlepszy program uznano „Powitanie arcyksięcia Rudolfa na rynku w Wedryni” w wykonaniu zaolziańskich artystów. Jego scenariusz odwołuje się do wydarzeń, jakim były pod koniec XIX wieku kilkukrotne odwiedziny cesarza Franciszka Józefa i jego syna arcyksięcia Rudolfa na Śląsku Cieszyńskim.
Hujdus wyjaśnia, że zaprezentowany program „odtwarza atmosferę wizyty, pokazuje stawianie i ozdabianie bramy, powitanie arcyksięcia i zabawę na rynku po zakończeniu oficjalnych ceremonii”.
„Oldrzychowice” działają od 37 lat. Zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. trzykrotnie Złote Żywieckie Serce (2008, 2010 i 2014), otrzymały też Nagrodę im. Oskara Kolberga (2014).
Trwający od kilku dni Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych Europy. Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – występuje w sumie kilka tysięcy wykonawców: śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów z całego świata.
Dodatkowo odbył się w ramach TKB Festiwal Istebniański w Istebnej. Zaplanowano także Wawrzyńcowe Hudy na estradzie w Ujsołach oraz Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach.
TKB to również kiermasze sztuki ludowej, okazja do degustacji potraw i poznania ludowych zwyczajów i obrządków.
Historia tej imprezy rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.