Zespół Wspierania Radia Maryja kieruje list otwarty do ministra Sienkiewicza
21 lutego 2024 | 04:00 | lk | Toruń Ⓒ Ⓟ
O zaniechanie skierowanego do o. Tadeusza Rydzyka „książkowego przykładu mowy nienawiści” zaapelował do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza Zespół Wspierania Radia Maryja. W liście otwartym do ministra wzywa go, aby odstąpił od blokowania dokończenia budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu.
Kilka dni temu nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zorganizował konferencję prasową na temat najbliższych planów resortu. Na konferencji nawiązał do dotacji udzielanych różnym podmiotom, także kościelnym, przez poprzedni rząd. Z ust nowego ministra kultury padły słowa: „Akurat w przypadku Torunia i tego Muzeum [Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – KAI] oraz dzieła, jak się to określa, księdza Rydzyka – to ja przypomnę, że to jest jedno z naszych zobowiązań przedwyborczych, iż kościelni biznesmeni nie będą żerować na publicznych pieniądzach na kulturę. Nie ma takiej możliwości”.
Na tę wypowiedź zareagował Zespół Wspierania Radia Maryja. W przesłanym KAI liście otwartym do ministra Sienkiewicza informuje, że słowa ministra stały się „dla nas impulsem do publicznego wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec kłamstw wypowiadanych przez przedstawiciela rządu w celu zdyskredytowania środowiska katolickiego”.
„Pana wypowiedź podczas wspomnianej konferencji jest wręcz książkowym przykładem mowy nienawiści” – podkreślają członkowie Zespołu Wspierania Radia Maryja, w skład którego wchodzą ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, prof. dr hab. Krystyna Czuba, prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska, prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. Wacław Leszczyński, prof. dr hab. Wojciech Polak i prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.
Autorzy listu do Bartłomieja Sienkiewicza argumentują, że wypowiedziane przez polityka „epitety, wygłoszone insynuacje” świadczą dobitnie, że głównym celem jego wypowiedzi było „poniżanie środowisk skutecznie działających na rzecz dobra wspólnego oraz wykluczenie tych środowisk z udziału w pożytkach ze wspólnie przecież wypracowywanego dochodu narodowego”.
„W szczególny sposób upodobał Pan sobie głoszenie kłamstwa o kapłanach twórczo współpracujących z wykluczanym przez Pana środowiskiem. Wymieniając przy tym z nazwiska o. dr. Tadeusza Rydzyka, włączył się Pan w chór kłamców i oszczerców tego kapłana, od wielu lat skutecznie – wbrew stale piętrzącym się przeszkodom – i wytrwale służącego Panu Bogu i Polsce. To wszystko powoduje, że nie możemy w tej sprawie milczeć!” – protestuje Zespół Wspierania toruńskiej rozgłośni.
Odnosząc się do wymienionej przez ministra istniejącej w Toruniu placówki muzealnej, autorzy listu podkreślają, że pogardliwe określenia, które padły z ust szefa resortu kultury dobitnie świadczą o tym, jak bardzo Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przybliżające szerokiemu kręgowi odbiorców dzieje Polski jako narodu ochrzczonego, jest potrzebne.
„To w Polsce regułą, a nie wyjątkiem, było czynne zaangażowanie duchowieństwa w szeroko rozumianą polską kulturę (w tym kulturę polityczną) oraz gospodarkę. W Muzeum zwiedzający (w tym również wysocy urzędnicy państwowi opłacani z podatków wszystkich podatników, a nie tylko „swoich” wyborców) będą mogli przekonać się, że nie można wyobrazić sobie polskiej myśli politycznej bez księży: Orzechowskiego, Goślickiego, Skargi, Konarskiego, Kołłątaja czy Staszica. Jak i nie można wyobrazić sobie polskich inicjatyw organicznikowskich bez księży: Szamarzewskiego, Stychla, Kujota czy Wawrzyniaka, którzy byli dyrektorami banków, spółek i czytelni. Czy oni też zasługują na pogardliwie określenie „kościelni biznesmeni”? Na to pytanie odwiedzający wystawę stałą w Muzeum z łatwością znajdą właściwą odpowiedź” – tłumaczą autorzy listu.
Zapowiadają też, że już wkrótce, po przygotowaniu całej wystawy stałej, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie „wyjątkowym, nie tylko w skali kraju, miejscem pokazania polskiej historii poprzez dzieło św. Jana Pawła II, największego Polaka w dziejach”. – Takiego miejsca w Polsce nie było i nie ma – dodają.
„Trzeba jednak, aby Pan odstąpił od blokowania dokończenia tej inicjatywy” – wzywają min. Bartłomieja Sienkiewicza członkowie Zespołu Wspierania Radia Maryja, apelując o „podjęcie trudu zrozumienia potrzeb materialnych i duchowych wszystkich obywateli, którzy przecież w tejże samej wspólnocie narodowej uczestniczą w wytwarzaniu dobra wspólnego”.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to powstające muzeum poświęcone historii Polski. Znajduje się przy ul. Droga Starotoruńska 3 w Toruniu, w sąsiedztwie kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i kampusu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Nazwa muzeum nawiązuje do tytułu ostatniej książki Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”. Inicjatorem budowy muzeum była Fundacja „Lux Veritatis”, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Muzeum jest instytucją kultury utworzoną w 2018 r., zgodnie z umową zawartą między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją „Lux Veritatis”. Dyrektorem muzeum jest o. Jan Król. Celem muzeum jest upowszechnianie pamięci o tradycji Polski chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności papieża Jana Pawła II oraz historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. W muzeum ma mieścić się stała wystawa poświęcona nauczaniu Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.