Drukuj Powrót do artykułu

Zgorzelec-Goerlitz: nadgraniczna procesja Bożego Ciała

31.05.2018 , pion, Zgorzelec Ⓒ ℗

Po raz siódmy odbyła się w nadgranicznych miastach Zgorzelec i Goerlitz międzynarodowa procesja Bożego Ciała. Poprzedziła ją Msza św. w zgorzeleckim kościele św. Bonifacego.

Mszy św. przewodniczył biskup Goerlitz Wolfgang Ipolt. – Bardzo serdecznie witam wszystkich podczas dzisiejszej Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa – mówił witając katolików z Polski i Niemiec. – Dziś cały Kościół raduje się, że Chrystus pozostawił nam sakrament, poprzez który codziennie może przebywać pośród nas. Obecny jest w Najświętszym Sakramencie, który ustanowił dla nas z miłości i ofiary – mówił.

„W tym roku po raz kolejny obchodzimy wspólnie w naszym mieście uroczystość Bożego Ciała. Wiara w Chrystusa Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie łączy katolików w Polsce, Niemczech i na całym świecie. Dzisiaj chcemy dać tego świadectwo wszystkim mieszkańcom Zgorzelca i Goerlitz, a także przez udział w procesji eucharystycznej wypraszać dla wszystkich Bożego błogosławieństwa – mówił Bp Wolfgang Ipolt.

Homilię w dwóch językach wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przypomniał w niej, że Eucharystia wychodzi z Tajemnicy Paschalnej. – Tajemnica zbawienia człowieka dokonuje się w jego życiu poprzez Boga. On zawarł tę tajemnicę w postaciach chleba i wina, w celebracji paschalnej, której nadał nowy sens. Te znaki to nie tylko obecność, ale i skuteczne działanie – tłumaczył.

Zachęcał też, aby przechodząc tego dnia z Najświętszym Sakramentem granicę państw, mieć świadomość, że to jest swego rodzaju perspektywa. – Pascha to jest przechodzenie: i tych granic ziemskich i tej ostatecznej granicy, jaką jest grób, ale i tych wszystkich innych granic, które pojawiają się w naszym życiu – wyjaśnił bp Kiernikowski. Wszystkim życzył też dobrego paschalnego życia.

Procesja tradycyjnie przeszła ulicami obu miast, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Natomiast na łączącym oba miasta moście granicznym obaj biskupi udzielili swoim diecezjom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Była to już siódma międzynarodowa procesja Bożego Ciała, zapoczątkowana w 1991 roku przez metropolitę wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza i ówczesnego biskupa Goerlitz Bernharda Huhna. Po utworzeniu w 1992 r. diecezji legnickiej zwyczaj ten kontynuowano, zazwyczaj co cztery lata. Poprzednia procesja odbyła się w 2014 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.