Drukuj Powrót do artykułu

Zielona Góra: Caritas poprowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn

05.01.2018 , kk, Zielona Góra, 05-01-2018 Ⓒ ℗

W Zielonej Górze powstaje schronisko dla mężczyzn, którzy chcą wyjść z bezdomności. To inicjatywa Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która od miasta otrzymała na ten cel budynek po dawnym przedszkolu.

Schronisko ma rozpocząć pracę już wkrótce. Obecnie w budynku trwa remont, który został użyczony organizacji przez Urząd Miasta Zielona Góra. – Zawsze nam brakowało takiego miejsca, gdzie moglibyśmy zatrzymać tych mężczyzn, którzy rokują wyjście z bezdomności, a cały czas mieszkają w pustostanach, albo noclegowni. Mają w sobie potencjał, ale potrzebują pomocnej dłoni, aby wstać i pójść dalej – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Chodzi o to, aby po tych kilku latach podopieczni schroniska usamodzielnili się podejmując pracę i wynajmując mieszkanie. Stąd pomysł na dom aktywizujący dla osób bezdomnych. Zamieszka tam do 25 osób na trzy albo pięcioletnim kontrakcie, w zależności od oceny specjalistów. “W tym czasie taka osoba, jeśli to konieczne przejdzie terapię, będzie miała warsztaty zawodowe, albo w ogóle zdobędzie nową profesję. Oczywiście mieszkańcy sami będą dbali o ten dom” – tłumaczy dyrektor Caritas.

Przypomnijmy, że Caritas w Zielonej Górze prowadzi w mieście stołówkę dla ubogich, gdzie jesienią i zimą wydaje od 300 do 400 posiłków dziennie.

Oprócz tego działa ogrzewalnia do której przychodzi teraz każdego dnia ok. 25 osób, a także łaźnia z której korzysta miesięcznie do 200 osób.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.