Zielona Góra: ksiądz-poeta Jerzy Hajduga doceniony za całokształt twórczości
02 marca 2019 | 08:34 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Ks. Jerzy Hajduga z Drezdenka został doceniony podczas gali wręczenia Lubuskich Wawrzynów, która odbyła się 28 lutego w Zielonej Górze. Otrzymał dyplom honorowy za całokształt twórczości. Kanonik Regularny Laterańskich to duszpasterz chorych i poeta.
Lubuskie Wawrzyny literackie to najważniejsze nagroda literacka w województwie lubuskim. Została ustanowiona w 1994 r. W tym roku Lubuskie Wawrzyny Literackie otrzymali: w kategorii poezja – Michał Banaszak, a w kategorii proza – Halina Grochowska. Natomiast Lubuski Wawrzyn Naukowy 2018 trafił do: Paweł Czechowski, Marcin Bocheński, Sławomir Rubacha, Olaf Ciebiera, Grzegorz Jędro, Leszek Jerzak za książkę „Lubuski atlas ornitologiczny. Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej”. Wręczono także Lubuski Wawrzyn Dziennikarski 2018 otrzymał Dariusz Chajewski z Gazety Lubuskiej.
Wśród tegorocznych laureatów znalazł ks. Jerzy Hajduga, który został doceniony za całokształt twórczości. – Już sama nominacja mnie ucieszyła. Nawet nie wiedziałem, że istnieje nagroda za całokształt twórczości. Taką otrzymałem na podstawie dwóch tomików z roku 2018: „jeszcze” oraz „Zatrzymać z czasu chwile”, które wysłałem na konkurs. Skoro taka nagroda, pomyślałem sobie, pewnie jurorzy znają moje inne książki. I to mnie najbardziej ucieszyło w tej nagrodzie – zauważa ks. Hajduga.
Jak podkreśla kapłan, poezja w jego życie wnosi przede wszystkim wrażliwość na słowo, którym się posługuje w homiliach. – I ciszę, która pozwala mi rozmawiać z Bogiem. Wnosi też radość, gdy parafianie czytają i moje wiersze – podkreśla z uśmiechem kapłan.
Organizatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. (od 2011 roku) oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze.
Ks. Jerzy Hajduga urodził się 30 marca 1952 roku w Krakowie. W 1980 roku wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie.
Opublikował kilkanaście tomów wierszy: „Nawrócenie św. Augustyna” (Kraków 1989), „Najtrudniej Bogu” (Kraków 1990), „Panie, Ty wiesz” (Drezdenko 1991), „Miłość, która nie mogła umrzeć” (Olsztyn 1991), „Zabłądzić” (Kraków 1993), „Dwa żywioły” (Olsztyn 1994), „Zamilczenia” (Gorzów Wlkp. 1994), „Beze mnie” (Kraków 1996), „Rozmilczam się na wiele głosów” (Olsztyn 1998), „Droga krzyżowa” (Ełk 2000), „Spoglądając” (Poznań 2003), „Rozerwanie nieba” (Kraków 2006, 2008), „Wynajęty widok” (Warszawa 2008), „Powieki wieków” (Poznań 2012), „Odpocząć od cudu” (Warszawa 2015), „Współbrzmienie” (il. Maria Kuczara, Kraków-Drezdenko 2016), „jeszcze” (Poznań – Drezdenko 2018) „Zatrzymać z czasu chwile” (Kraków – Drezdenko 2018).
Teksty literackie publikował m.in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Literaturze”, „Więzi” i „Przeglądzie Powszechnym”.
Jest autorem scenariusza spektaklu poetyckiego „Ten pusty krzyż” wystawionego w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza (1991), radiowej książki poetyckiej „Żywioły wyciszenia” (Radio Zachód, Zielona Góra 1994), a także słuchowiska ‘Nasi trędowaci” (1995).
Ks. Jerzy Hajduga pracuje w Drezdenku, gdzie posługuje jako kapelan w tutejszym szpitalu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.