Zielona Góra: 25-lecie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej
27 sierpnia 2012 | 16:30 | kk Ⓒ Ⓟ
Tegoroczny odpust dla parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej miał wyjątkowy charakter – obchodzono jubileusz 25-lecia jej erygowania. – Od 25 lat Maryja z Jasnej Góry wysłuchuje mieszkańców tej ziemi. Pomaga, ratuje od zła i uczy miłości do Ojczyzny – mówił w homilii bp Stefan Regmunt, który przewodniczył Mszy św.
Parafia pw. MB Częstochowskiej została ustanowiona dekretem z dnia 26 sierpnia 1987 roku. Zadanie utworzenia nowej parafii ówczesny bp Józef Michalik powierzył ks. Mieczysławowi Dereniowi. – Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, obchodzona co roku 26 sierpnia, dla parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, jest równocześnie każdorazowo rocznicą jej powstania. W tym roku jest to rocznica jubileuszowa – mówił na początku Mszy św. ks. kan. Mieczysław Dereń.
Proboszcz dziękował m.in. za: działające w parafii grupy duszpasterskie, pomoc świadczoną potrzebującym przez Parafialny Zespół Caritas, celebrowane eucharystie i inne sakramenty święte, licznie przyjmowane wzrost komunie święte, rozmodlonych wiernych podczas różnych nabożeństw, szczególnie maryjnych, wzrost wiernych uczestniczących w mszach św. w dni powszednie, 8 powołań kapłańskich i 3 powołania zakonne żeńskie oraz za zaangażowanie i pomoc parafian w przeprowadzeniu w kościele i na plebanii prac remontowo-konserwatorskich.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. księża i siostry zakonne pochodzące z tej parafii. – To wszystko, co działo się w parafii, to bez wątpienia wpłynęło na moją wiarę i drogę, którą później wybrałam – przyznaje s. Klara Wdowikowska, która obecnie posługuje w Jerozolimie. – Parafia była dla mnie miejscem wzrastania w wierze. I mimo, że nie mam mnie tu już 12 lat to wciąż jestem mocno z nią związany – przyznaje o. Jacek Mleczko ze Wspólnoty Chemin Neuf, który obecnie posługuje w Berlinie.
W jubileuszu wzięło udział wielu parafian. – Nie ciągnie mnie do innych parafii, bo tu czuję się dobrze. Moja parafia to mój dom – przyznaje Urszula Kiszkielis z Parafialnego Zespołu Caritas.
Przed odpustem odbyły się tradycyjne rekolekcje, które poprowadzą od 25 lat ojcowie paulini.
Obecnie w parafii obok ks. kan. Mieczysława Derenia posługują następujący wikariusze: ks. Rafał Tur, ks. Michał Zyga i ks. Paweł Hardej.
Kościół parafialny został wybudowany został w latach 1745-1748. Wcześniej nosił tytuł „Ogrodu Oliwnego” i służył protestantom nieprzerwanie aż do 1945 r. Po zakończeniu wojny został przejęty przez rzymsko-katolicką parafię św. Jadwigi, którą tworzyła napływowa ludność polska wyznania katolickiego.
W ostatnich latach wykonano natomiast następujące prace: kompleksowy remont dachu i więźby dachowej z wymianą łat, wzmocnieniem krokwi, z położeniem nowej dachówki, malowanie całego wnętrza plebanii (2007 r.); elewacja kościoła i wieży (2008 r.), czyszczenie i malowanie ławek (2009 r.). Z okazji 25-lecia parafii zaplanowano zainstalowanie ogrzewania kościoła, które zrealizowano w (2011 r.), a także odnowienie wnętrza, które zakończono kilka tygodni temu (2012 r.).
Na terenie parafii mieszka 12 700 osób. Na jej terenie znajdują się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 15 i Zespół Szkół Ekonomicznych, w których religii uczą: trzech księży i troje katechetów świeckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.