Zielona Góra: mecz charytatywny na rzecz uchodźców
20 czerwca 2016 | 09:13 | kk Ⓒ Ⓟ
Doroczny mecz charytatywny i festyn rodzinny Caritas odbył się 18 czerwca w Zielonej Górze. Wszystko w ramach obchodów przypadającego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy. W meczu zagrali m.in. pracownicy i wolontariusze Caritas, samorządowcy, sportowcy, dziennikarze, aktorzy i funkcjonariusze Straży Granicznej.
– Papież Franciszek prosi wszystkich ludzi, aby zwrócić uwagę na dramat tych, którzy uciekają ze swojej ojczyzny ratując swoje życie – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.
– Dzisiejsze wydarzenie to po pierwsze to nauka wrażliwości, a po drugie to mecz charytatywny i wszelkie fundusze, które zbierzemy zostanie przeznaczony na Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, który wspólnie prowadzimy ze Strażą Graniczną w Krośnie Odrzańskim – dodaje.
Na początku wszystkich pobłogosławił bp Tadeusz Lityński. – Ta charytatywna impreza zwraca naszą uwagę na ważny problem, który dla naszej historii był przez pokolenia bardzo bolesny. Nasi wielcy rodacy też byli uchodźcami i w minionej epoce wiele osób szukało schronienia, ponieważ ich życie było zagrożone i nie mogli wrócić do Ojczyzny – mówił bp Lityński tuż przed meczem.
– Dzisiaj to też dotyczy wielu ludzi z całego świata, szczególnie ze stref zagrożonych wojną, którym chcemy okazać serce. Dziękuję Straży Granicznej i diecezjalnej Caritas za organizację te tego meczu. Każda taka cegiełka jest przejawem braterstwa – dodał.
Rocznie diecezjalna Caritas pomaga w centrum ok. 150 uchodźcom i migrantom. – Głównie są to Rosjanie narodowości czeczeńskiej, ale także Wietnamczycy, Koreańczycy, Afgańczycy i dość dużo Hindusów – wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik diecezjalnej Caritas.
– Nasza rola sprowadza się głównie do pomocy socjalnej – dodaje.
Wydarzenie honorowym patronatem objął bp Tadeusz Lityński i prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.