Zielona Góra: po raz pierwszy ulicami miasta przejdzie orszak Trzech Króli
02 stycznia 2012 | 16:15 | wm Ⓒ Ⓟ
W tym roku po raz pierwszy ulicami Zielonej Góry przejdzie orszak Trzech Króli. Patronat nad tą inicjatywą organizowaną w święto Objawienia Pańskiego objął ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.
Orszak wyruszy spod kościoła Najświętszego Zbawiciela. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Regmunta. Po jej zakończeniu, ok. godz. 13.00, orszak skieruje się do symbolicznej stajenki betlejemskiej umieszczonej przy zielonogórskim ratuszu. Tam nastąpi wspólne kolędowanie z towarzyszeniem solistów i zespołów muzycznych. Będzie także ciepły posiłek dla uczestników.
Wizyta pogańskich mędrców w Betlejem i hołd złożony przez nich narodzonemu tam Jezusowi, to wyraz poszukiwań wszystkich ludzi i każdego narodu, który w Chrystusie może odnaleźć spełnienie swoich oczekiwań i tęsknot. Treści te stanowią okazję do zwrócenia w tym dniu uwagi na misje, czyli tę formę działalności Kościoła, która ma na celu zaniesienie orędzia Ewangelii ludziom nieznającym jeszcze Chrystusa.
Objawienie Pańskie jest więc dniem modlitwy za misje, a ofiary złożone w tym dniu na tace będą przeznaczone na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na wsparcie dla polskich misjonarzy i prowadzonych przez nich dzieł.
Rzecznik Kurii Biskupiej ks. Andrzej Sapieha poinformował, że spośród duchownych należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 15 księży jest zaangażowanych w pracę duszpasterską za granicą. W warunkach misyjnych bądź zbliżonych do sytuacji misyjnej pracuje 5 z nich: dwóch na terenach byłego Związku Radzieckiego w Rosji i Ukrainie oraz trzech w Ameryce Południowej w Argentynie i Brazylii.
Charakterystycznym rysem liturgii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego jest obrzęd błogosławieństwa kredy i kadzidła. To nawiązanie do darów złożonych Chrystusowi przez pogańskich mędrców. Kreda służy do oznaczania drzwi domów, co ma być zewnętrznym znakiem przyjęcia Chrystusa. Napis C+M+B w Polsce występujący niekiedy w zniekształconej formie K+M+B wraz z numerem kolejnego roku to skrót łacińskiego wyrażenia Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie. Kadzidło, którego dym i zapach wznosi się do góry i napełnia całe pomieszczenie, symbolizuje modlitwę chrześcijańską oraz pragnienie czynienia wszystkiego na chwałę Boga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.