Zielona Góra: rozpoczął się Festiwal Życia
25 marca 2014 | 10:14 | kk Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Kto w rodzinie – ten nie zginie” – w Zielonej Górze rozpoczął się Festiwalu Życia. Inicjatywa związana z Narodowym Dniem Życia i Dniem Świętości życia odbywa się już po raz dziewiąty. W trakcie siedmiu dni nie brakuje wydarzeń modlitewnych, kulturalnych i edukacyjnych. Przedsięwzięcie, które koordynuje Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, to wspólna inicjatywa wielu środowisk.
Już we wtorek w Gorzowie, Głogowie i Zielonej Górze odbędą się Msze św. podczas których wierni będą mogli podjąć się dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Także we wtorek w Gorzowie, a w środę w Zielonej Górze klerycy z paradyskiego seminarium zaprezentują swoje nowe przedstawienie pt. „Światełko”. Natomiast w czwartek w Zielonej Górze odbędą się projekcje filmów: „Największy z Cudów” i „Fireproof”, w piątek koncert zespołu: „New Life’M”, a w sobotę modlitewny "wieczór chwały". Kulminacyjnym momentem Festiwalu Życia będzie Marsz dla Życia, który przejdzie zielonogórskimi ulicami w niedzielę 30 marca.
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal bp Tadeusz Lityński zauważył, że celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na różne przestrzenie ludzkiego życia. – W tym roku szczególny akcent kładziemy na małżeństwo i rodzinę. W tej przestrzeni pojawia i rozwija się życie, ale na to życie napotyka często szereg niebezpieczeństw i zagrożeń – mówił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Duszpasterz rodzin ks. Mariusz Dudka podkreśla, że troska o życie to nie tylko zadanie dla księdza, ale dla ruchów, stowarzyszeń i każdego chrześcijanina.
Mariola i Piotr Narowscy z Ruchu „Spotkania Małżeńskie” podkreślali, że w dzisiejszych czasach najważniejszy jest prawdziwy dialog. – Jesteśmy przedstawicielami wspólnoty, której charyzmatem jest dialog, ale dialog rozumiany nie tylko jako komunikacja werbalna małżonków i członków rodziny, ale jako sposób na porozumiewanie się, na odkrywanie siebie, na dzielenie się sobą nawzajem, na stawanie się przeźroczystym dla siebie, a poprzez to budowanie jak najgłębszych więzi – podkreślała pani Mariola.
Wskazywała też, że problemów nie brakuje. – Nasz ruch organizuje spotkania weekendowe dla małżonków „Dialogi we dwoje”. Kiedyś przyjeżdżały 2, 3 pary z kryzysami. Teraz te proporcje dramatycznie się odwróciły. Większość par małżeńskich przyjeżdża z dużymi problemami, z dużymi konfliktami, a nawet ze złożonymi pozwami o rozwód lub w separacji – kontynuowała pani Mariola.
Na zakończenie konferencji prasowej rozstrzygnięto konkurs literacki dla gimnazjalistów zatytułowany: „Zgrana rodzina”. Najlepszy okazał się Krzysztof Kuncewicz z gimnazjum katolickiego w Zielonej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.