Zielona Góra: Uroczystości ku czci Patrona Miasta – św. Urbana I
10 września 2012 | 15:22 | kk Ⓒ Ⓟ
Od dwóch lat Dni Zielonej Góry rozpoczynają obchody ku czci Patrona Miasta – papieża św. Urbana I. Uczestnikom Mszy św. w intencji władz miejskich, mieszkańców miasta i lubuskich winiarzy przewodniczył bp Stefan Regmunt.
8 września, odprawiona została Msza św. w intencji władz samorządowych oraz mieszkańców Zielonej Góry w parafii pw. św. Urbana I a następnie przemaszerowano z figurą patrona miasta do kościoła konkatedralnego. Następnego dnia bp Stefan Regmunt przewodniczył Mszy św. z udziałem przedstawiciele władz, winiarzy, mieszkańców i gości.
– Miasto Zielona Góra dołączyło do grona takich miast jak Troyes, Walencja, Toledo, Maastricht. Elitarnego grona miast winiarskich. Okoliczność ta dodaje prestiżu, pozwala promować miasto jako te które stara się odbudować winiarskie tradycje – mówił na początku Mszy św. przewodniczący rady miejskiej Adam Urbaniak. – Jednak dla chrześcijan nie może to przysłaniać sprawy najważniejszej. Przyjęcie patrona wiąże się z wieloma darami i łaskami – zaznaczył.
Bp Regmunt w homilii docenił winiarzy przychodzących dziękować Bogu. – Radując się Dniami Zielonej Góry chcemy obok tych propozycji materialnych również dołączyć te duchowe bo człowiek jest istotą cielesną i duchową. Potrzebuje pokarmu, rzeczy materialnych, ale też daru duchowego aby mógł wzrastać – mówił biskup zielonogórsko-gorzowski.
Św. Urban I ustanowiony został patronem Zielonej Góry 5 września 2010 roku. Wcześniej Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby miastu patronował opiekun winiarzy. Patronat to inicjatywa mieszkańców miasta. Najpierw powstał Społeczny Komitet Ogłoszenia św. Urbana I Patronem Zielonej Góry. Na jego czele stanął zielonogórzanin Zbyszko Stojanowski-Han. Zebrano blisko 2 tys. podpisów i projekt uchwały trafił w listopadzie do Rady Miasta.
Dlaczego patron winiarzy stał się patronem Zielonej Góry? Tutejsze tradycje winiarskie sięgają nawet XII wiek. Od kilku lat tradycje winiarskie w regionie się odradzają. – Dziś winiarze nie tylko proszą, ale dziękują za tegoroczne zbiory, których za chwilę będziemy dokonywać – powiedział Mariusz Pacholak, który na swojej Winnicy Cantina w Mozowie k. Sulechowa ma kapliczkę św. Urbana i dodał: – A jest za co dziękować. Ten rok był najlepszy od momentu założenia naszej winnicy w 2006 roku.
W 11 września 2011 roku w Zielonej Górze miała miejsce uroczystość przekazania relikwii św. Urbana I do parafii pod jego wezwaniem.
Pontyfikat św. Urbana I przypadał na lata 222-230. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.